Zatrzymanie prawa jazdy a zakaz prowadzenia pojazdów
kom: 723 639 158
Zatrzymanie prawa jazdy - czy mogę prowadzić samochód?

Czym różni się zatrzymanie prawa jazdy od zakazu prowadzenia pojazdów? Czy zatrzymywanie prawa jazdy uniemożliwia prowadzenie samochodu?
Często w praktyce spotykamy się z sytuacjami, gdy Klienci pytają nas o kwestie związane z zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy. Przede wszystkim klientów interesuje, czy zatrzymanie prawa jazdy jest równoznaczne z samym zakazem prowadzenia pojazdów.
W tym miejscu należy zauważyć, że postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy nie jest jeszcze równoznaczne z orzeczeniem środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Orzeczenie dotyczące zatrzymania prawa jazdy ma jedynie na celu zabezpieczenie wykonania ewentualnego przyszłego środka karnego jeżeli takowy zostanie orzeczony.
Fakt zatrzymania prawa jazdy nie jest równoznaczny z utratą lub cofnięciem uprawnień do kierowania pojazdami. Podkreślił to m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 25 lutego 2014 r., znak sprawy: II SA/Rz 803/13. W przywołanym orzeczeniu sąd stwierdził, że decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy nie jest tożsama z decyzją o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.
Oczywiście w sytuacji kierowania pojazdami pomimo zatrzymania dokumentu prawa jazdy kierujący powinien liczyć się z tym, że może zostać ukarany za wykroczenie.
Zgodnie z art. 94 Kodeksu wykroczeń, kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny. Zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń, grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych. Dodatkowo w razie popełnienia w/w wykroczenia można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.
Regres zakładu ubezpieczeń
Dodatkową konsekwencją, o której bardzo często zapominamy, a która może mocno uderzyć nas po kieszeni są regulacje zawarte w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli komunikacyjnych.
Według art. 43 w/w ustaw, zakładowi ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący wyrządził szkodę umyślnie, w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii; wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa; nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa; zbiegł z miejsca zdarzenia.
Adwokat od spraw karnych Łódź Zgierz
Kancelaria adwokacka adwokata Piotra Sęk z siedzibą w Łodzi i Zgierzu posiada wieloletnie doświadczenie m.in. w sprawach z zakresu prawa karnego. Oferujemy kompleksową pomoc prawną zarówno na etapie postępowań przygotowawczych, postępowań przed sądami jak i na etapie postępowania wykonawczego. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej kancelarii adwokackiej oraz do kontaktu.
Słowa kluczowe: sprawy karne adwokat Łódź, adwokat w Zgierzu, porady prawne Łódź, obrona w sprawach karnych adwokat Zgierz, prawnik Łódź