Uchylenie mandatu
kom: 723 639 158
Przyjąłem mandat – czy można go uchylić?
Często zdarza się, że przyjmujemy mandat karny, po czym nachodzi nas refleksja, że może niepotrzebnie, że może trzeba było odmówić przyjęcia mandatu, że przecież nie popełniliśmy żadnego wykroczenia. Czy w sytuacji, gdy przyjęliśmy mandat karny da się jeszcze coś zrobić? Czy można uchylić przyjęty mandat karny? W jaki sposób może pomóc adwokat?
Przyjąłem mandat – co mogę zrobić?
Zgodnie z art. 101 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia prawomocny mandat karny podlega niezwłocznie uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie albo na osobę, która popełniła czyn zabroniony przed ukończeniem 17 lat, albo gdy ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia wykroczenia. Samo uchylenie mandatu karnego następuje na wniosek ukaranego, jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego złożony nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu lub na wniosek organu, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, albo z urzędu. Mandat staje się prawomocny po wyrażeniu zgody na przyjęcie mandatu kredytowanego i pokwitowaniu jego odbioru.
Organem uprawnionym do uchylenia prawomocnego mandatu karnego jest sąd właściwy do rozpoznania sprawy, na którego obszarze działania została nałożona grzywna. Co do uchylenia mandatu karnego sąd orzeka na posiedzeniu. W posiedzeniu ma prawo uczestniczyć ukarany, organ, który lub którego funkcjonariusz nałożył grzywnę w drodze mandatu, albo przedstawiciel tego organu oraz ujawniony pokrzywdzony.
W sytuacji uchylenia mandatu karnego nakazuje się podmiotowi, na rachunek którego pobrano grzywnę, zwrot zapłaconej kwoty.
Samo uchylenie prawomocnego mandatu karnego jest tzw. nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, gdyż dotyczy prawomocnych już mandatów karnych. Adwokat powinien zwrócić uwagę Klientowi, że specyfika postępowania mandatowego powoduje, że ukaranemu nie przysługują środki odwoławcze takie jak apelacja, czy zażalenie.
Należy mieć na uwadze – jak orzekł w jednym ze swoich orzeczeń Naczelny Sąd Administracyjny – że nie ma możliwości podważenia prawomocnego mandatu karnego, wobec nałożenia mandatu za dany czyn, będący na pewno wykroczeniem, tyle tylko że niewłaściwie zakwalifikowany w mandacie karnym, i przyjęcia go przez ukaranego.
W jednej ze swoich uchwał Sąd Najwyższy dodatkowo stwierdził, że nie jest dopuszczalne wznowienie postępowania mandatowego, ani postępowania przeprowadzonego na podstawie art. 101 k.p.w. i zakończonego wydaniem postanowienia o odmowie uchylenia mandatu karnego, ponieważ orzeczenie to nie kończy prawomocnie postępowania sądowego.
Wniosek o uchylenie mandatu karnego
Wniosek o uchylenie prawomocnego mandatu karnego powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu, chyba że żądanie uchylania mandatu karnego jest następstwem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego lub międzynarodowego zobowiązania wówczas ów wniosek można złożyć w każdym czasie.
Wniesienie wniosku o uchylenie mandatu po upływie 7 dniowego terminu spowoduje, że czynność procesowa będzie bezskuteczna. W takiej sytuacji prezes sądu, wyda stosowne zarządzenie o uznaniu wniosku za bezskuteczny. Zarządzenie to nie wymaga uzasadnienia i nie podlega zaskarżeniu.
Czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie
Co oznacza, że prawomocny mandat karny może zostać uchylony, gdy grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie? Chodzi tu o ustalenie, że zachowanie danej osoby jest prawnie obojętne, względnie gdy należy je zakwalifikować jako przestępstwo albo jako przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Zgodnie z art. 1 § 1 Kodeksu wykroczeń odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny lub nagany.
Adwokat od spraw karnych Łódź Zgierz
Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szeroko rozumianych spraw karnych i karno-skarbowych. Nasza Kancelaria zapewnia kompleksowe wsparcie prawne zarówno przed sądami jak i organami ścigania (m.in. policja, prokuratura) na terenie całej Polski. Bierzemy udział także w posiedzeniach aresztowych. Po prawomocnym skazaniu pomagamy również na etapie postępowania wykonawczego. Prowadzimy m.in. sprawy o odroczenie wykonania kary, o zawieszenie wykonania kary, czy o udzielenie zezwolenia na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego.
Słowa kluczowe: sprawy karne adwokat Łódź, prawo karne adwokat Łódź, dobry obrońca w Łodzi, poardy prawne Łódź, adwokat w Łodzi, odszkodowania adwokat Łódź