Ważny wyrok Sądu Najwyższego dot. testamentów
kom: 723 639 158
Przełomowy wyrok Sądu Najwyzszego w sprawie wspólnych testamentów

Dosłownie kilka dni temu zapadł ważny wyrok Sądu Najwyższego, który uznał, że niezachowanie poprawnej formy testamentu nie powinno niweczyć z automatu woli spadkodawców.
Jak wskazał Sąd Najwyższy, prymat przede wszystkim należy przyznać woli spadkodawców. O co dokładnie chodzi?
Ostatnia wola kilku osób w jednym testamencie
W sprawie chodziło o postanowienie Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim, który to Sąd stwierdził nabycie spadku po małżonkach na podstawie ustawy, naruszając w ten spodób ostatnią wolę spadkodawców, uznajać sporządzony przez nich testament za nieważny.
Ówczesna sekretarz urzędu, przed którym sporządzono sporny testament - odnosząc się do kształtu testamentu wskazała, że uznała ona wówczas, iż skoro testament stanowił rozporządzenie wspólnym majątkiem małżeństwa, to ich ostatnia wola także jest wspólna i może być sporządzone w jednym dokumencie.
Warunki formalne testamentu
Przypomnijmy w tym miejscu, że zgodnie z Kodeksem cywilnym testament obejmujący ostatnią wolę kilku osób jednocześnie jest nieważny. Inaczej mówiąc każdy autor testamentu musi wyrazić co do zasady swoją ostatnią wolę w osobnym dokumencie, w osobnym testamencie.
W sprawie skierowana została do Sądu Najwyższego skarga nadzwyczajna stawiająca zarzuty nieuszanowania ostatniej woli spadkodawców wbrew obowiązującym przepisom, w tym Konstytucji RP.
Zdaniem autora skargi, sąd powinien uznać nieważny testament spisany za dwa ważne testamenty ale ustne spadkodawców. W tym miejscu należy wskazać, że polski ustawodawca przewiduje również możliwość sporządzenia testamentu w formie ustnej.
Jak się okazuje Sąd Najwyższy uwzględnił skargę Prokuratora Generalnego. W uzasadnieniu orzeczenia Sąd Najwyższy podkreślił, że rdzeniem prawa dziedziczenia jest swoboda kształtowania testamentu. Dziedziczenie na podstawie ustawy winno mieć jedynie charakter subsydiarny, w sytuacjach niepodjęcia decyzji wyznaczenia kręgu spadkobierców. Generalnie jednak pierwszeństwo przyznaje się woli spadkodawcy. Zasada ta wynika z samej Konstytucji RP, przy czym to na organach państwa spoczywa obowiązek ustanowienia i zabezpieczenia odpowiednich procedur, mających na celu stwierdzenie nabycia spadku.
Sanacja testamentu
Jednocześnie Sąd Najwyższy przypomniał, że już w uchwale z 1971 roku Sąd Najwyższy dopuścił możliwość przekształcenia nieważnego testamentu pisemnego w ważne testament ustny.
Sprawy spadkowe - adwokat Ozorków Zgierz Łódź
Zapraszamy do skorzystania z usług prawnych oferowanych przez naszą kancelarię adwokacka z zakresu prawa spadkowego. Oferujemy kompleksową pomoc prawną m.in. w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku, o dział spadku, o zachowek, o odrzucenie spadku, o unieważnienie testamentu, itp. Nasze kancelkarie adwokackie mieszczą się w Łodzi, Zgierzu oraz w Ozorkowie.
Słowa kluczowe: sprawy spadkowe, adwokat Ozorków, adwokat Łódź, adwokat w Zgierzu, porady prawne Ozorków, porady prawne Łódź, adwokat Zgierz