Zachowek w udziale 1/2 czy 2/3 ?
kom: 723 639 158
Co oznacza niezdolność do pracy i małoletniość wg przepisów o zachowku?
Według art. 991 Kodeksu cywilnego, zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni 2/3 wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – 1/2 wartości tego udziału (zachowek).
Co oznacza powyżej wskazana niezdolność do pracy oraz małoletniość? Na jaką chwilę bierzemy pod uwagę w/w sytuacje? Na dzień wydawania wyroku w sprawie o zachowek, czy na dzień śmierci spadkodawcy? W niniejszym wpisie postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie.
Niezdolność do pracy a zachowek
Kwestia niezdolności do pracy wpływa na wielkość należnego zachowku. Niezdolność do pracy jest ustalana samodzielnie przez sąd w procesie o zachowek. Bierze się w tym zakresie pod uwagę m.in. wiek, czy niepełnosprawność uprawnionego do zachowku. Sąd może, ale nie musi, kierować się pomocniczo kryteriami ustalonymi w przepisach z zakresu ubezpieczeń społecznych. Jeżeli są wątpliwości do co zdolności do pracy osoby uprawnionej do zachowku sąd może posłużyć się opinią biegłego z zakresu medycyny pracy. Są orzeczenia Sądu Najwyższego, z których wynika, że uprzywilejowanie przewidziane w art. 991 § 1 k.c. dotyczy jedynie uprawnionych całkowicie niezdolnych do pracy trwale.
Wskazuje się słusznie w orzecznictwie, że już sam bardzo zaawansowany wiek może uzasadniać zaliczenie danej osoby do osób trwale niezdolnych do pracy w rozumieniu art. 991 k.c., nie wystarczy przy tym automatyczne osiągnięcie wieku emerytalnego.
Dla ustalenia niezdolności do pracy miarodajna jest chwila otwarcia spadku, czyli śmierci osoby, po której dochodzi się zachowku, a nie dzień złożenia pozwu do sądu, czy data wydania wyroku.
Małoletni a zachowek
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni to zachowek należy się mu wówczas w wysokości dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. Dla określenia małoletniości miarodajna jest chwila otwarcia spadku, a nie złożenia pozwu czy wydania wyroku.
Uwzględnianie przy obliczaniu należnego zachowku zwiększonej do 2/3 wysokości udziału spadkowego, który przypadałby przy dziedziczeniu ustawowym, jeśli uprawniony do zachowku jest małoletni lub trwale niezdolny do pracy, podyktowane jest względami humanitarnymi.
Sprawy o zachowek – adwokat Łódź Zgierz Ozorków
Zapraszamy do współpracy osoby zainteresowane tematyką spraw o zachowek. Posiadamy wieloletnie doświadczenie zarówno w sprawach o zapłatę zachowku jak i w sprawach po stronie pozwanej, od której żąda się wypłacenia zachowku. Przeanalizujemy Państwa sprawę oraz zaproponujemy optymalne rozwiązania prawne.
Słowa kluczowe: sprawy spadkowe Łódź, adwokat prawo spadkowe, adwokat Zgierz, Kancelaria Adwokacka Ozorków, porady prawne Ozorków