Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Zmiana nazwiska po rozwodzie – czy to możliwe?

Kwestia zmiany nazwiska po ślubie zasadniczo nie stanowi problemu – powstaje jednak pytanie, co z nazwiskiem w razie ewentualnego rozwodu? Czy można wrócić do swojego poprzedniego nazwiska?

W przypadku zawarcia związku małżeńskiego każdy z małżonków ma prawo wybór co do nazwiska, którym będzie się posługiwał po ślubie. W naszym kręgu kulturowym najczęściej to żona przyjmuje nazwisko męża. Może również utworzyć nazwisko dwuczłonowe składające się z nazwiska panieńskiego i nazwiska męża (w dowolnej kolejności). Mąż również może przyjąć nazwisko żony bądź utworzyć nazwisko dwuczłonowe. Kwestia zmiany nazwiska po ślubie zasadniczo nie stanowi problemu – powstaje jednak pytanie, co z nazwiskiem w razie ewentualnego rozwodu? Czy żona, która zmieniła nazwisko po ślubie, przyjmując nazwisko męża, po rozwodzie może powrócić do nazwiska panieńskiego? Czy mąż po rozwodzie może „zabrać” żonie swoje nazwisko? Co z nazwiskiem dzieci? Na te i inne pytanie, poznasz odpowiedź w dzisiejszym artykule. Dowiesz się również, kiedy w sprawach dotyczących zmiany nazwiska po rozwodzie, może przydać Ci się pomoc adwokata.

Czy po ślubie mogę wrócić do nazwiska panieńskiego?

Kwestia ta została uregulowana w art. 59 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym, małżonek rozwiedziony, który w związku z zawarciem związku małżeńskiego zmienił swoje dotychczasowe nazwisko (czy to przyjmując nazwisko drugiego małżonka, czy też tworząc nazwisko dwuczłonowe), w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, może powrócić do swojego poprzedniego nazwiska, składając oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem.

Czy w związku z tym – jeżeli od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego minęło więcej niż 3 miesiące nie masz już możliwości powrócić do nazwiska sprzed ślubu? Na szczęście nie! W wielu przypadkach okoliczności okołorozwodowe znacznie utrudniają życie i o takich kwestiach jak zmiana nazwiska myśli się znacznie później. Powyższa regulacja ma na celu przede wszystkim ułatwić proces powrotu do nazwiska sprzed ślubu, nie jest jednak jedynym rozwiązaniem.

Jak zmienić nazwisko po 3 miesiącach od rozwodu?

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o zmianie imienia i nazwiska, zmiany tej można dokonać wyłącznie z ważnych powodów. W tym miejscu ustawodawca wymienia jedynie kilka przykładowych sytuacji, takich jak np. imię lub nazwisko ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka, czy bezprawnie zmienione. Katalog ten jest jednak katalogiem otwartym, a wyliczenie to ma charakter przykładowy. Przyjmuje się, że jednym z ważnych powodów, uzasadniających zmianę nazwiska jest właśnie rozwód i chęć powrotu do nazwiska noszonego przed ślubem.

By dokonać zmiany nazwiska na podstawie ustawy o zmianie imienia i nazwiska należy złożyć wniosek o zmianę nazwiska do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego. We wniosku należy wskazać imię i nazwisko oraz nazwisko rodowe, wskazać kierownika USC, który sporządził akt urodzenia oraz akt małżeństwa, podać numer PESEL i adres oraz wskazać nazwisko, na jakie ma nastąpić zmiana. Wniosek musi także zawierać oświadczenie wnioskodawcy, że nie złożył wcześniej w tej samej sprawie wniosku od innego kierownika bądź też, że nie została uprzednio wydana mu decyzja odmowna. We wniosku należy zawrzeć również uzasadnienie, w którym przedstawi się powody uzasadniające zmianę nazwiska. Procedura ta jest nieco bardziej skomplikowana niż przewidziane w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oświadczenie o zmianie nazwiska. Wymaga bowiem sporządzenia wniosku i uzasadnienia go w sposób, który przekona kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, że wniosek ten jest zasadny. W takiej sytuacji warto udać się do adwokata, który udzieli porady prawnej i pomoże w odpowiedni sposób sformułować wniosek.

Czy małżonek może zabronić używać nazwiska przyjętego?

Pewien czas temu jeden ze znanych w kraju aktorów zażądał od swojej byłej żony, by ta przestała się posługiwać jego nazwiskiem i wróciła do swojego nazwiska panieńskiego. Kobieta faktycznie tak zrobiła. Czy jednak były małżonek ma możliwość skutecznie żądać zmiany nazwiska po rozwodzie? Nie. Kwestia noszonego nazwiska – zarówno przed ślubem jak i po ślubie pozostaje wyłączną i indywidualną decyzją osoby, która nazwisko to nosi. 

Rozwód a nazwisko wspólnych dzieci?

W tym miejscu z pewnością często pojawi się pytanie, czy zmieniając swoje nazwisko na nazwisko panieńskie, małżonek, który sprawuje główną opiekę nad dziećmi, może również dokonać zmiany ich nazwiska? Tutaj sytuacja nie jest jednak tak prosta. W kwestii zmiany nazwiska małoletnich dzieci, wymagana jest zgoda obojga rodziców. Oczywiście z praktycznego punktu widzenia jedno nazwisko np. matki powracającej do nazwiska panieńskiego i dzieci, które przez większość czasu są pod jej opieką, jest w pełni zasadne. Jednak bez zgody drugiego rodzica zmiana taka nie jest możliwa. W wyjątkowych sytuacjach, gdy zmiana ta wydaje się być szczególnie uzasadniona, możliwe jest skierowanie wniosku do sądu rodzinnego o wyrażenie zgody na dokonanie takiej zmiany. Instytucja ta dotyczy jednak sytuacji wyjątkowych – jeżeli zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku istnieje taka szansa, koniecznie skonsultuj się z adwokatem.  

Sprawy rodzinne – rozwody adwokat w Łodzi

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych m.in. w sprawach z zakresu prawa rodzinnego tj. w sprawach o alimenty, w sprawach rozwodowych, w sprawach o separacje, w sprawach o władzę rodzicielską, w sprawach o kontakty z dziećmi i wiele innych. Nasze kancelarie adwokackie mieszczą się w Łodzi i w Zgierzu. Świadczymy kompleksową pomoc prawną, począwszy od porad prawnych po reprezentację sądową. 

Słowa kluczowe: sprawy rodzinne, adwokat Zgierz, adwokat, porady prawne Łódź, kancelaria adwokacka Zgierz, prawnik Zgierz, adwokat Łódź, pomoc prawna, sprawy rodzinne

Zobacz inne sprawy z kategorii > Sprawy rodzinne i podział majątku wspólnego
Sprawy rozwodowe Zaległe alimenty Przedawnienie alimentów Rozliczenie opłat za lokal pomiędzy byłymi małżonkami Alimenty dla pełnoletniego dziecka Współwłaściciel uniemożliwia korzystanie z nieruchomości wspólnej Podział majątku wspólnego - akcje i udziały Ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym byłych małżonków Jak odebrać dziecko jednemu z rodziców? Zabranie prawa jazdy za niepłacenie alimentów Alimenty dla byłego małżonka Utrudnianie kontaktów z dzieckiem Kto może żądać ustalenia kontaktów z dzieckiem Alimenty - zabezpieczenie alimentów Od czego zależy wysokość alimentów? Intercyza a dziedziczenie Pokrzywdzony w postępowaniu w sprawach nieletnich Uchylenie alimentów gdy dziecko zagranicą Ustalenie ojcostwa – odmowa poddaniu się badaniom DNA Dziedziczenie długów alimentacyjnych Uprawnienie do korzystania z mieszkania małżonka Przymusowe zobowiązanie do leczenia odwykowego Co z domowym pupilem po rozwodzie? Kiedy można podwyższyć alimenty? Alimenty w ciąży przed narodzinami dziecka Podział majątku byłych małżonków Pozbawienie praw rodzicielskich a alimenty Skutki wyprowadzki przed rozwodem Przywłaszczenie między małżonkami Alimenty na dziecko z Ukrainy Ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym byłych małżonków Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną Jak pozbyć się małżonka z domu który stosuje przemoc? Budowa domu na gruncie małżonka – jak rozliczyć? Uprawnienia Policji w przypadku przemocy domowej Pozbawienie prawa jazdy z uwagi na brak opłacania alimentów