Skutki wyprowadzki przed rozwodem
kom: 723 639 158
Skutki wyprowadzki przed rozwodem
Kiedy w małżeństwie przestaje się układać, a małżonkowie zdecydowani są na rozwód, często pojawia się chęć lub powinność opuszczenia dotychczas zajmowanego wspólnie miejsca. Niejednokrotnie pojawia się wtedy pytanie, jakie konsekwencje będzie ze sobą niosła decyzja o wyprowadzce z domu. Niekiedy małżonkowie nie zdają sobie sprawy, co ewentualnie może ich czekać, gdy podejmą decyzję o opuszczeniu mieszkania i rodziny. W niniejszym artykule odpowiem na główne pytania dotyczące wyprowadzki przed rozwodem i w trakcie jego trwania, a także, w jaki sposób można ustrzec się przed potencjalnymi nieporozumieniami dotyczącymi miejsca zamieszkania z małżonkiem.
Jakie są konsekwencje wyprowadzki przed rozwodem?
Jako główną przesłankę rozwodu wskazuje się m.in. całkowity i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego. Rozpad ten opiera się na zerwaniu więzi uczuciowej, fizycznej, a także gospodarczej. Czy więc wyprowadzka będzie stanowić jedną ze składowych przesłanek rozpadu pożycia małżeńskiego?
Co do zasady, samoistna wyprowadzka jednego z małżonków z domu rodzinnego nie jest bezpośrednią przesłanką rozwodu. Jeśli jednak między małżonkami doszło do rozpadu wyżej wymienionych więzi, a dodatkowo małżonek opuścił wspólne mieszkanie, nie powinno wpłynąć to na wyrok rozwodowy. Jednakże każda sytuacja oceniana jest przez sąd indywidualnie. Czasami jednak w pewnych okolicznościach wyprowadzka przed rozwodem może mieć niemałe znaczenie. W sytuacji, kiedy jeden z małżonków dąży do uzyskania wyroku rozwodowego z orzeczeniem o winie, może wykazywać, że małżonek opuścił rodzinę na rzecz nowej sympatii – przez co doszło do rozpadu sfery emocjonalnej i zdrady. Powyższa sytuacja jest opłacalna dla małżonka, który liczy na uzyskanie alimentów od winnego małżonka.
W jednej z prowadzonych przez nas spraw rozwodowych sąd doszedł do wniosków, że wyprowadzka męża z domu była jednoznaczna z naruszeniem obowiązku lojalności wobec współmałżonki - pozostawiając ją w istocie bez wsparcia. Sam fakt wyprowadzki - pozostawienia żony i dzieci bez należnego rodzinie wsparcia świadczy o naruszeniu przez męża fundamentalnych reguł rodzinnej wspólnoty – co doprowadziło sąd do wniosku, że rozpad małżeństwa nastąpił z winy męża.
Czy można wyprowadzić się z domu na czas trwania rozwodu?
Na czas trwania postępowania rozwodowego małżonkowie podejmują pierwsze kroki dotyczące ewentualnej wyprowadzki ze wspólnego domu – prawnie nie ma żadnych przeciwwskazań, a w niektórych okolicznościach może być to nawet wskazane. Chodzi tutaj o sytuacje związane m.in. z przemocą w rodzinie.
Porozumienie przed rozwodem
Aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami związanymi z rozwodem, dobrym wyjściem dla zdecydowanych małżonków jest porozumienie zawierane między stronami. Porozumienie takie umożliwia określić postanowienia dogodne dla małżonków przed złożeniem pozwu rozwodowego – celem uniknięcia jakichkolwiek niespodzianek. W związku, z czym w porozumieniu można zawrzeć zapis o ewentualnej wyprowadzce i ustrzec się przed nieporozumieniami.
Sprawy rodzinne – rozwody, podział majątku, alimenty, kontakty
Zapraszamy do skorzystania z usług prawnych naszej kancelarii adwokackiej w sprawach rodzinnych. Oferujemy m.in. reprezentację sądową w sprawach rozwodowych, w sprawach o podział majątku wspólnego byłych małżonków, w sprawach o alimenty, w sprawach o kontakty i nie tylko.
Słowa kluczowe: sprawy rozwodowe Łódź, adwokat Łódź, adwokat Zgierz, porady prawne Zgierz, pomoc prawna Łódź, Kancelaria Adwokacka Łódź, Kancelaria Adwokacka Zgierz, adwokat rozwodowy Łódź