Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Pozbawienie praw rodzicielskich a alimenty

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Pozbawienie praw rodzicielskich a alimenty

Powszechnie w społeczeństwie dominuje pogląd, że pobawienie opiekuna praw rodzicielskich powoduje wygaśniecie obowiązku alimentacyjnego. Nic bardziej mylnego, bowiem procedura pozbawienia władzy rodzicielskiej dotyczy utraty decyzyjności w kwestiach związanych z dzieckiem. Czego może dotyczyć? Przykładowo wymienić można brak możliwości do decydowania o wyborze placówki szkolnej lub o wyjazdach za granicę małoletniego.

Władza rodzicielska

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską, aż do ukończenia 18 roku życia. Władza rodzicielska nakłada więc na rodzica jednocześnie prawa i obowiązki m.in. opieki nad dzieckiem, pieczy nad jego majątkiem, wychowywania z poszanowaniem praw i godności małoletniego. Dodatkowo wskazuje się, że władza rodzicielska powinna być wykonywana w sposób zgodny z dobrem małoletniego oraz zasadami współżycia społecznego. 

Kolejnym pojęciem, nad którym warto się pochylić jest dobro dziecka. Czym jest więc dobro dziecka? To nic innego jak działania zmierzające do zapewnienia dziecku wartości niezbędnych do jego prawidłowego rozwoju zarówno fizycznego, jak i duchowego. 

Pozbawienie władzy rodzicielskiej – przesłanki

Jako główne przesłanki pozbawienia władzy rodzicielskiej określa się m.in. sytuacje, w której władza rodzicielska nie może być wykonywana z uwagi na trwałą przeszkodę, nadużycia w zakresie władzy, a także rażące zaniedbywanie obowiązków rodzica względem dziecka. 

Za trwałą przeszkodę uniemożliwiającą wykonywanie władzy rodzicielskiej uważa się przeszkodę, która mając na względzie obiektywne spojrzenie na sprawę, będzie trwała przez dłuższy czas. Pojęcie dłuższego czasu dotyczy tutaj niemożliwości skonkretyzowania, jak długo dana przeszkoda będzie trwać lub też jest to możliwe, ale związane jest z wieloletnim okresem np. zaginięciem jednego z rodziców. 

Z kolei nadużycia w zakresie władzy rodzicielskiej dotyczą zarówno działań, jak i zaniechać podejmowanych względem dziecka. Jako sztandarowy przykład wskazać można różne nałogi rodzica np. pijaństwo, a także niepłacenie alimentów na dziecko, brak utrzymywania jakiegokolwiek kontaktu, a nawet nadto rozrywkowy i rozwiązły tryb życia rodzica. 

Ostatnia przesłanka, czyli rażące zaniedbywanie obowiązków związane jest z poważnymi uchybieniami rodzicielskimi. Czym jest więc rażące zaniedbywanie obowiązków względem dziecka? W orzecznictwie Sądu Najwyższego przymiot rażącego ma każde poważne zaniedbanie lub takie o mniejszej wadze, lecz silnie nacechowane złą wolą lub niepoprawnością. Rażącym będzie więc zachowanie, które może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia dziecka, demoralizację małoletniego, a także celowe narażenie majątku małoletniego na uszczerbek. 

Skutki pozbawienia władzy rodzicielskiej

Utrata praw rodzicielskich nie oznacza całkowitego zatarcia kontaktu rodzica z dzieckiem oraz obowiązków rodzica względem dziecka. Warto nadmienić, że utrata władzy nie powoduje wymazania rodzica z aktu urodzenia dziecka, ani tego, że rodzic przestaje być biologicznym rodzicem. Wobec czego nadal istnieje obowiązek alimentacji, a także nie wygasa prawo dziedziczenia. Jak już zostało wspomniane na wstępie, do skutków pozbawienia władzy rodzicielskiej należy utrata decyzyjności w sprawach dziecka np. w zarządzie jego majątkiem, w wychowaniu, wyborze szkoły, wyjazdach za granicę, itd. Rodzic pozbawiony władzy nad dzieckiem w dalszym ciągu ma prawo do osobistych kontaktów z dzieckiem, a drugi rodzic nie powinien tych kontaktów utrudniać, chyba że inaczej postanowił sąd.

Sprawy rodzinne – kancelaria adwokacka Łódź Zgierz

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych świadczonych w zakresie różnego rodzaju spraw rodzinnych tj. w sprawach o alimenty, w sprawach rozwodowych, w sprawach dot. kontaktów, władzy rodzicielskiej czy też podziału majątku wspólnego byłych małżonków. 

Słowa kluczowe: adwokat Łódź, prawo rodzinne, adwokat pomoc prawna, adwokat Zgierz, alimenty Łódź, adwokat alimenty, kancelaria adwokacka Zgierz, Łódź

Zobacz inne sprawy z kategorii > Sprawy rodzinne i podział majątku wspólnego
Sprawy rozwodowe Zaległe alimenty Przedawnienie alimentów Rozliczenie opłat za lokal pomiędzy byłymi małżonkami Alimenty dla pełnoletniego dziecka Współwłaściciel uniemożliwia korzystanie z nieruchomości wspólnej Podział majątku wspólnego - akcje i udziały Ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym byłych małżonków Jak odebrać dziecko jednemu z rodziców? Zabranie prawa jazdy za niepłacenie alimentów Alimenty dla byłego małżonka Utrudnianie kontaktów z dzieckiem Kto może żądać ustalenia kontaktów z dzieckiem Alimenty - zabezpieczenie alimentów Od czego zależy wysokość alimentów? Intercyza a dziedziczenie Pokrzywdzony w postępowaniu w sprawach nieletnich Uchylenie alimentów gdy dziecko zagranicą Ustalenie ojcostwa – odmowa poddaniu się badaniom DNA Dziedziczenie długów alimentacyjnych Uprawnienie do korzystania z mieszkania małżonka Zmiana nazwiska po rozwodzie Przymusowe zobowiązanie do leczenia odwykowego Co z domowym pupilem po rozwodzie? Kiedy można podwyższyć alimenty? Alimenty w ciąży przed narodzinami dziecka Podział majątku byłych małżonków Skutki wyprowadzki przed rozwodem Przywłaszczenie między małżonkami Alimenty na dziecko z Ukrainy Ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym byłych małżonków Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną Jak pozbyć się małżonka z domu który stosuje przemoc? Budowa domu na gruncie małżonka – jak rozliczyć? Uprawnienia Policji w przypadku przemocy domowej Pozbawienie prawa jazdy z uwagi na brak opłacania alimentów