Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Ustalenie ojcostwa – odmowa poddaniu się badaniom DNA

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Odmowa poddaniu się badaniom DNA w sprawie u ustalenie ojcostwa

Co w sytuacji, gdy w sprawie o ustalenie ojcostwa domniemany ojciec odmawia poddaniu się badaniom DNA? Czy w takiej sytuacji jest w ogóle możliwość ustalenia ojcostwa? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

Dowód z badań polimorfizmu DNA jest chyba najbardziej rozpowszechnionym dowodem w sprawach o ustalenie ojcostwa. Wyniki tych badań w zasadzie dają niemalże stu procentową pewność poprawności ich wyników. Niekiedy jednak się zdarza, że domniemany ojciec za wszelką cenę nie che się poddać w/w badaniom. Czy ma do tego prawo?

Odmowa badania DNA a ustalenie ojcostwa

Aby konkretny dowód mógł zostać przeprowadzony potrzebna jest niekiedy dobra wola samych stron. Dowodem, który wymaga właśnie takiej współpracy wymaga jest badanie DNA. Adwokat powinien mieć na uwadze, że w procedurze cywilnej nie ma żadnego przepisu, który zmusiłby stronę do wzięcia udziału w takim badaniu. Jeśli więc ojciec odmówi wzięcia udziału w takim badaniu, to Sąd musi się z tym pogodzić i wydać rozstrzygnięcie na podstawie innych dowodów.

Nie jest jednak tak, że odmowa poddaniu się badaniom zamyka sprawę. Sąd, wydając orzeczenie w sprawie, musi mieć na uwadze okoliczność, że kluczowy dowód w sprawie nie został przeprowadzony wskutek postawy jednej ze stron. Sąd może w takiej sytuacji przyjąć za prawdziwe twierdzenia strony przeciwnej. Sąd może również wydać rozstrzygnięcie w sprawie w oparciu o inne dowody. Ustalenia ojcostwa można bowiem dokonać w oparciu o wszystkie dowody znane procedurze cywilnej. a nie tylko w oparciu o dowód z badań DNA. 

Rzecz jasna, że wyrok sądu nie może być karą za niepoddanie się badaniom. Sąd wydając rozstrzygniecie w sprawie może oprzeć się przecież na innym materiale dowodowym. Jak stwierdził Sąd najwyższy w jednym ze swoich orzeczeń, przeszkody w przeprowadzeniu dowodu z badania krwi stawiane przez stronę mającą poddać się badaniu mogą być podstawą, opartego na domniemaniu faktycznym, ustalenia sądu zgodnego z twierdzeniami strony przeciwnej (vide: wyrok Sądu Najwyższego, sygn. II CKN 1140/00).

Domniemanie ojcostwa

Nie można również zapominać o przepisie, który stwarza domniemanie ojcostwa mężczyzny, który obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka. Aby spróbować obalić w/w domniemanie, trzeba  wykazać, że ojcostwo innego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne. Jeżeli zatem w postępowaniu sądowym zostanie wykazane, że dany mężczyzna obcował z matką dziecka we wskazanym wyżej okresie jako jedyny, to wówczas nawet brak jego badań niewiele zmieni.

Adwokat sprawy rodzinne – sprawy o alimenty

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych w sprawach z zakresu prawa rodzinnego. Prowadzimy m.in. sprawy o ustalenie ojcostwa, sprawy o alimenty, sprawy rozwodowe, sprawy dotycząc władzy rodzicielskiej, sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem i nie tylko. Nasze kancelarie adwokackie mieszczą się w Łodzi i Zgierzu. Zapraszamy do kontaktu.

 

Słowa kluczowe: adwokat Łódź, sprawy rodzinne, adwokat w Łodzi, kancelaria adwokacka Łódź, adwokat Zgierz, porady prawne Łódź, srawy o ustalenie ojcostwa

Zobacz inne sprawy z kategorii > Sprawy rodzinne i podział majątku wspólnego
Sprawy rozwodowe Zaległe alimenty Przedawnienie alimentów Rozliczenie opłat za lokal pomiędzy byłymi małżonkami Alimenty dla pełnoletniego dziecka Współwłaściciel uniemożliwia korzystanie z nieruchomości wspólnej Podział majątku wspólnego - akcje i udziały Ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym byłych małżonków Jak odebrać dziecko jednemu z rodziców? Zabranie prawa jazdy za niepłacenie alimentów Alimenty dla byłego małżonka Utrudnianie kontaktów z dzieckiem Kto może żądać ustalenia kontaktów z dzieckiem Alimenty - zabezpieczenie alimentów Od czego zależy wysokość alimentów? Intercyza a dziedziczenie Pokrzywdzony w postępowaniu w sprawach nieletnich Uchylenie alimentów gdy dziecko zagranicą Dziedziczenie długów alimentacyjnych Uprawnienie do korzystania z mieszkania małżonka Zmiana nazwiska po rozwodzie Przymusowe zobowiązanie do leczenia odwykowego Co z domowym pupilem po rozwodzie? Kiedy można podwyższyć alimenty? Alimenty w ciąży przed narodzinami dziecka Podział majątku byłych małżonków Pozbawienie praw rodzicielskich a alimenty Skutki wyprowadzki przed rozwodem Przywłaszczenie między małżonkami Alimenty na dziecko z Ukrainy Ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym byłych małżonków Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną Jak pozbyć się małżonka z domu który stosuje przemoc? Budowa domu na gruncie małżonka – jak rozliczyć? Uprawnienia Policji w przypadku przemocy domowej Pozbawienie prawa jazdy z uwagi na brak opłacania alimentów