Kiedy można podwyższyć alimenty?
kom: 723 639 158
Po jakim czasie można żądać podwyższenia alimenty?
Kiedy najlepiej wystąpić o podwyższenie alimentów na dziecko? Jaki okres musi upłynąć, aby można było wystąpić o podwyższenie alimentów? Jakie są przesłanki podwyższenia alimentów?
W odpowiedzi na sformułowane pytania, podwyższenie kwoty alimentów możliwe jest głównie w sytuacji, kiedy wzrosły potrzeby życiowe dziecka oraz zwiększyły się możliwości zarobkowe zobowiązanego rodzica od ostatniego orzeczenia zasądzającego określoną kwotę alimentów.
Przede wszystkim czynnikiem immanentnym będzie w danej sytuacji wiek uprawnionego, a także zwiększona ilość uzasadnionych potrzeb, jak np. opłata za przedszkole, szkołę, studia, odzież, wyżywienie czy wakacje. Czynnikiem, który również będzie wpływał na podwyższenie kwoty alimentów, będzie fakt polepszenia bytu jednego z rodziców- bowiem dzieci mają prawo, aby żyć na równej stopie życiowej jak rodzic. Jak powszechnie wiadomo, wraz z wiekiem koszty utrzymania dziecka ulegają zwiększeniu, stąd możliwe jest, aby dochodzić wyższej kwoty alimentów na dziecko.
Należy pamiętać, że nie ma wprost określonego terminu, po upływie którego można ponownie wystąpić z pozwem o podwyższenie alimentów - należy jednak wykazać przed sądem, że doszło do "zmiany stosunków" porównując do stanu faktycznego, w oparciu o który wydano poprzednie orzeczenie dotyczące alimentów.
Co trzeba zrobić by podnieść alimenty?
Pierwszorzędnym działaniem podejmowanym ze strony opiekuna dziecka będzie sporządzenie pozwu do sądu. Sądem właściwym dla rozpoznania sprawy będzie sąd rejonowy- wydział rodzinny i nieletnich, według miejsca zamieszkania uprawnionego tj. dziecka. Warto nadmienić, że jeśli dziecko nie ukończyło 18 roku życia, pozew o podwyższenie alimentów w jego imieniu składa rodzic, występując jednocześnie jako przedstawiciel ustawowy małoletniego- stroną powodową będzie więc małoletni uprawniony.
W uzasadnieniu o zmianę wysokości alimentów należy precyzyjnie wskazać wszystkie okoliczności oraz dowody, które popierać będą dochodzone żądanie. Co więc można przedłożyć w niniejszym piśmie? Mogą tu być wszelkiego rodzaju dokumenty, paragony, faktury czy też zaświadczenia, w których potwierdzone będą faktycznie ponoszone koszty związane z utrzymaniem dziecka. Dotyczy to np. rachunków za lekarstwa, faktury za przedszkole, zaświadczenie o partycypowaniu przez dziecko w dodatkowych odpłatnych zajęciach, paragony za żywność, ubrania, itd.
Maksymalna wysokość alimentów
Aktualnie nie ma maksymalnej wysokości alimentów. Oznacza to, że maksymalna wartość alimentów jest kwestią indywidualną, która zależeć będzie od uzyskiwanego dochodu, możliwości zarobkowych zobowiązanego oraz uzasadnionych potrzeb dziecka. Oczywiście, zmiana stanu życiowego małoletniego nie zawsze idzie w parze z większymi zarobkami/możliwościami zarobkowymi obowiązanego, przez co sąd może nie uznać zmiany dotychczasowego stosunku alimentacyjnego lub też uznać w niezadowalającej dla nas części. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że sporządzone przez nas pismo pozbawione będzie braków, a zawarta argumentacja przekona sąd do przyznania wyższej kwoty alimentów, warto zgłosić się do profesjonalnego pełnomocnika, np. adwokata.
Adwokat od spraw rodzinnych Łódź Zgierz
Zapraszamy do skorzystania z usług prawnych naszej kancelarii adwokackiej mieszczącej się w Łodzi i Zgierzu w zakresie szeroko rozumianych spraw rodzinnych. Oferujemy pomoc prawną w sprawach rozwodowych, w sprawach o alimenty, w sprawach dotyczących władzy rodzicielskiej, w sprawach dotyczących kontaktów z dziećmi i nie tylko. Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów Państwa sprawy.
Słowa kluczowe: podwyższenie alimentów, sprawy o alimenty, adwokat alimenty, adwokat Łódź, porady prawne Zgierz, prawnik Zgierz, adwokat Łódź, pomoc prawna Łódź, adwokat sprawy rodzinne Łódź