Uprawnienia Policji w przypadku przemocy domowej
kom: 723 639 158
Uprawnienia Policji w przypadku przemocy domowej
Jakie uprawnienia ma Policja w przypadku zgłoszenia przemocy domowej? Co i w jakim czasie może zrobić Policja w sytuacji stwierdzenia przemocy domowej? Jakie przepisy regulują wskazane kwestie? W tym zakresie musimy się odnieść do ustawy o Policji, a konkretnie art. 15a i następnych.
Przede wszystkim, jak czytamy w powyżej wskazanych przepisach Policjant ma prawo zatrzymania osoby stosującej przemoc domową, stwarzającą bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego. Policja niezwłocznie zawiadamia o fakcie dokonania zatrzymania prokuratora i właściwy miejscowo zespół interdyscyplinarny, o którym mowa w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej, a gdy w mieszkaniu zamieszkują osoby małoletnie także właściwy miejscowo sąd opiekuńczy.
Nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania wydany przez Policję
Policja uprawniona jest także do wydania wobec osoby stosującej przemoc domową w rozumieniu przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, stwarzającej zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby doznającej tej przemocy, nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia i zakaz zbliżania się do wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.
Policjant może również wydać wobec osoby stosującej przemoc domową zakaz zbliżania się do tej osoby na wyrażoną w metrach odległość, lub zakaz kontaktowania się z osobą doznającą przemocy domowej. Zakaz może obejmować nawet zakaz wstępu na teren szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, obiektu sportowego lub miejsca pracy i przebywania na tym terenie.
Przemoc domowa – przyśpieszony tryb postępowania
Co istotne, te wszystkie nakazy i zakazy, o których mowa są natychmiast wykonalne, nie trzeba czekać na ich uprawomocnienie, aby obowiązywały.
Aby przyspieszyć całą procedurę, osobę zgłaszającą przemoc domową przesłuchuje się w charakterze świadka, o ile to możliwe, na miejscu zdarzenia. Policja w celu ustalenia, czy zachodzą przesłanki dla zastosowania w/w nakazów bądź zakazów może przesłuchać w charakterze świadków również inne osoby, w szczególności wszystkie doznające tej przemocy osoby pełnoletnie wspólnie zajmujące mieszkanie.
Teoretycznie policja przed wydaniem nakazu bądź zakazu powinna wysłuchać osobę stosującą przemoc domową, o ile jednak nie utrudni to ich natychmiastowego wydania.
Przesłuchanie dziecka w sprawach o przemoc domową
Co ciekawe, możliwe jest również przesłuchanie o oby małoletniej. Można ją przesłuchać tylko wówczas, gdy jej zeznania mogą mieć istotne znaczenie dla sprawy, w szczególności gdy jest jedynym świadkiem zdarzenia, a brak jest innych dowodów. Przesłuchania dokonuje się wyłącznie w odpowiednio przystosowanych do tego pomieszczeniach.
Takie przesłuchanie osoby małoletniej przeprowadza sąd opiekuńczy miejsca jej pobytu na wniosek Policji. Przesłuchanie odbywa się z udziałem prokuratora oraz biegłego psychologa, przy czym osoba pełnoletnia wskazana przez małoletniego ma prawo być obecna przy przesłuchaniu, o ile nie ogranicza to swobody wypowiedzi przesłuchiwanego małoletniego. W przesłuchaniu dziecka nie może brać udziału osoba stosująca przemoc domową. Z czynności przesłuchania dziecka sporządza się protokół oraz nagranie obrazu i dźwięku.
Procedura opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania
Z czynności opuszczenia wspólnego mieszkania przez osobę stosującą przemoc domową, wobec której wydano nakaz i zakaz wymaga sporządzenia protokołu. Osoba stosująca przemoc domową ma prawo zabrać ze wspólnie zajmowanego mieszkania i z jego bezpośredniego otoczenia przedmioty osobistego użytku i przedmioty niezbędne do wykonywania osobistej pracy zarobkowej lub zwierzęta domowe będące jej własnością niezbędne do codziennego funkcjonowania lub pracy zarobkowej. Jednak w sytuacji sprzeciwu osoby doznającej przemocy domowej w/w przedmioty lub zwierzęta pozostawia się we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub w jego bezpośrednim otoczeniu. Dochodzenie roszczeń z tego tytułu będzie odbywać się na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym. Osoba opuszczająca wspólnie zajmowany lokal ma obowiązek pozostawić klucze do wspólnie zajmowanego mieszkania i pomieszczeń jego bezpośredniego otoczenia w tym mieszkaniu.
Jeżeli w okresie, kiedy obowiązują wydane nakazy bądź zakazy zajdzie potrzeba zabrania z lokalu jeszcze innych, dodatkowych rzeczy może się to odbyć jeden raz, wyłącznie w obecności policjanta, jednak po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z osobą doznającą przemocy domowej. Osoba, która doznała przemocy domowej ma prawo brać udział w takiej czynności lub upoważnić do udziału w niej inną osobę.
Tryb zaskarżenia wydanych nakazów i zakazów
Osoba, wobec której wydano nakazy bądź zakazy, o których była mowa powyżej ma prawo złożenia zażalenia na nie do sądu rejonowego, do którego należy rozpoznawanie spraw z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej. Zażalenie takie wnosi się w terminie 3 dni od dnia doręczenia nakazów i zakazów.
Jeżeli chodzi o właściwość sądu, to zażalenie wnosi się do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania. W przypadku gdy osoba stosująca przemoc domową, wobec której wydano zakazy nie mieszka wspólnie z osobą doznającą tej przemocy, zażalenie wnosi się do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby doznającej przemocy domowej.
Takie zażalenie teoretycznie sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia jego wpływu do sądu.
Kiedy wydane nakazy bądź zakazy tracą moc?
Wydane nakazy bądź zakazy tracą moc po upływie 14 dni od dnia ich wydania, chyba że sąd udzielił zabezpieczenia, którym zostały one przedłużone. Tracą one również swoją moc w przypadku gdy po ich wydaniu wobec osoby stosującej przemoc domową zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Adwokat Łódź - pomoc prawna w sprawach rodzinnych
Zapraszamy do kontaktu z adwokatem Piotrem Sękiem z Kancelarii Adwokackiej w Łodzi, w celu otrzymania wsparcia prawnego lub porady prawnej dotyczącej praw osoby dotkniętej przemocą domową. Skontaktuj się i umów się na konsultacje w kancelarii lub online!
Słowa kluczowe: przemoc domowa, adwokat Łódź, adwokat w Zgierzu, adwokat pomoc w sprawach rodzinnych, przemoc domowa adwokat Łódź,porady prawne, kancelaria adwokacka Zgierz, porady prawne Łódź