Alimenty w ciąży przed narodzinami dziecka
kom: 723 639 158
Alimenty w ciąży przed narodzinami dziecka
Art. 142 krio- alimenty na 3 miesiące
Odpowiadając na powyżej zadane pytanie- nie ma możliwości, aby żądać stałego świadczenia alimentacyjnego w ścisłym tego zwrotu znaczeniu na dziecko jeszcze nienarodzone. Zgodnie z treścią art. 142 krio istnieje możliwość, aby domagać się od ojca niebędącego mężem matki wyłożenia odpowiedniej kwoty na utrzymanie matki przez 3 miesiące w okresie porodu, a także w okresie 3 miesięcy po urodzeniu dziecka. Powyższa regulacja o charakterze alimentacyjnym zawarta w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym ma na celu zapewnienie ochrony matki i dziecka pozamałżeńskiego w czasie poprzedzającym jego narodziny. Ważnym aspektem ubiegania się o powyższe świadczenie w czasie ciąży jest uwiarygodnienie ojcostwa danego mężczyzny.
Uwiarygodnienie ojcostwa
Domniemywa się, że mąż matki jest ojcem dziecka, w związku z tym w sytuacji, w której kobieta i mężczyzna nie pozostają w związku małżeńskim, aby móc wystosować żądanie domagania się określonej sumy pieniężnej na koszty utrzymania matki dziecka w okresie porodu oraz dziecka tuż po jego narodzinach należy udowodnić fakt ciąży, a także uwiarygodnić ojcostwo potencjalnego pozwanego. Uwiarygodnienie ojcostwa mężczyzny nie jest tym samym co udowodnienie. Dla udowodnienia ciąży wystarczy odpowiednia dokumentacja/zaświadczenie uzyskane od lekarza. Z kolei uprawdopodobnienie ojcostwa nie wymaga przedkładania szczegółowej dokumentacji potwierdzającej daną okoliczność, a wystarczy wykazanie, że dziecko podchodzi od mężczyzny. Jak tego dokonać? W doktrynie wskazuje się, że przyznanie się ojca dziecka do obcowania seksualnego z kobietą nie dawniej niż w 300, a nie później niż w 181 dniu przed urodzeniem się dziecka jest wystarczające. W sytuacji, w której mężczyzna zaprzecza jakimkolwiek kontaktom z matką dziecka, ciężar uprawdopodobnienia ojcostwa spoczywać będzie na kobiecie np. przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków, którzy potwierdzą relację łączącą strony.
Co wpływa na wysokość świadczenia?
Żądanie określone w treści art. 142 krio ma więc charakter alimentacyjny, dlatego możliwe jest, aby stosować odpowiednio przepisy dotyczące bezpośrednio obowiązku alimentacyjnego. Kobieta w okresie niedalekim rozwiązaniu może żądać środków, które zostaną przeznaczone na jej własne potrzeby związane ze stanem ciąży- czyli takich, których nie ponosiłaby w normalnym trybie życia. Czynnikami wpływającymi na wysokość świadczenia alimentacyjnego będą m.in. wizyty lekarskie, schorzenia, pobyt w szpitalu, specjalistyczne środki pielęgnacyjne dla ciężarnych, leki, a nawet zakup odpowiednich środków czystości. Znaczenie będą miały również możliwości zarobkowe zarówno mężczyzny, jak i kobiety.
Sprawy rodzinne – adwokat w Zgierzu Łodzi
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych m.in. w sprawach z zakresu szeroko rozumianego prawa rodzinnego, tj. sprawy o alimenty, sprawy o kontakty z dziećmi i ich wykonywanie, sprawy o władzę rodzicielską, sprawy rozwodowe, itd. Nasze kancelarie adwokackie mieszczą się w Łodzi oraz w Zgierzu. Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia Państwa problemu prawnego.
Słowa kluczowe: sprawy rodzinne, sprawy o alimenty, porady prawne Łódź, adwokat Zgierz, kancelaria adwokacka Zgierz, prawnik Łódź, prawo rodzinne