Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Alimenty w ciąży przed narodzinami dziecka

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Alimenty w ciąży przed narodzinami dziecka

Adwokat Łódź prawo rodzinne
Co do zasady obowiązek alimentacyjny kojarzony jest z łożeniem na dziecko, byłego małżonka, czy też innego członka rodziny. Cechą charakterystyczną dla wyżej wymienionych kategorii jest tzw. zdolność prawna, a więc zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków, którą naturalnie nabywa każdy człowiek wraz z żywym urodzeniem. Mając na uwadze powyższe oraz fakt, że dziecko nienarodzone (tzw. nasciturus) takiej zdolności nie posiada, czy możliwe jest, aby wyegzekwować świadczenie alimentacyjne na poczet jeszcze nienarodzonego dziecka?

Art. 142 krio- alimenty na 3 miesiące

Odpowiadając na powyżej zadane pytanie- nie ma możliwości, aby żądać stałego świadczenia alimentacyjnego w ścisłym tego zwrotu znaczeniu na dziecko jeszcze nienarodzone. Zgodnie z treścią art. 142 krio istnieje możliwość, aby domagać się od ojca niebędącego mężem matki wyłożenia odpowiedniej kwoty na utrzymanie matki przez 3 miesiące w okresie porodu, a także w okresie 3 miesięcy po urodzeniu dziecka. Powyższa regulacja o charakterze alimentacyjnym zawarta w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym ma na celu zapewnienie ochrony matki i dziecka pozamałżeńskiego w czasie poprzedzającym jego narodziny. Ważnym aspektem ubiegania się o powyższe świadczenie w czasie ciąży jest uwiarygodnienie ojcostwa danego mężczyzny. 

Uwiarygodnienie ojcostwa

Domniemywa się, że mąż matki jest ojcem dziecka, w związku z tym w sytuacji, w której kobieta i mężczyzna nie pozostają w związku małżeńskim, aby móc wystosować żądanie domagania się określonej sumy pieniężnej na koszty utrzymania matki dziecka w okresie porodu oraz dziecka tuż po jego narodzinach należy udowodnić fakt ciąży, a także uwiarygodnić ojcostwo potencjalnego pozwanego. Uwiarygodnienie ojcostwa mężczyzny nie jest tym samym co udowodnienie. Dla udowodnienia ciąży wystarczy odpowiednia dokumentacja/zaświadczenie uzyskane od lekarza. Z kolei uprawdopodobnienie ojcostwa nie wymaga przedkładania szczegółowej dokumentacji potwierdzającej daną okoliczność, a wystarczy wykazanie, że dziecko podchodzi od mężczyzny. Jak tego dokonać? W doktrynie wskazuje się, że przyznanie się ojca dziecka do obcowania seksualnego z kobietą nie dawniej niż w 300, a nie później niż w 181 dniu przed urodzeniem się dziecka jest wystarczające. W sytuacji, w której mężczyzna zaprzecza jakimkolwiek kontaktom z matką dziecka, ciężar uprawdopodobnienia ojcostwa spoczywać będzie na kobiecie np. przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków, którzy potwierdzą relację łączącą strony.

Co wpływa na wysokość świadczenia?

Żądanie określone w treści art. 142 krio ma więc charakter alimentacyjny, dlatego możliwe jest, aby stosować odpowiednio przepisy dotyczące bezpośrednio obowiązku alimentacyjnego. Kobieta w okresie niedalekim rozwiązaniu może żądać środków, które zostaną przeznaczone na jej własne potrzeby związane ze stanem ciąży- czyli takich, których nie ponosiłaby w normalnym trybie życia. Czynnikami wpływającymi na wysokość świadczenia alimentacyjnego będą m.in. wizyty lekarskie, schorzenia, pobyt w szpitalu, specjalistyczne środki pielęgnacyjne dla ciężarnych, leki, a nawet zakup odpowiednich środków czystości. Znaczenie będą miały również możliwości zarobkowe zarówno mężczyzny, jak i kobiety. 

Sprawy rodzinne – adwokat w Zgierzu Łodzi

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych m.in. w sprawach z zakresu szeroko rozumianego prawa rodzinnego, tj. sprawy o alimenty, sprawy o kontakty z dziećmi i ich wykonywanie, sprawy o władzę rodzicielską, sprawy rozwodowe, itd. Nasze kancelarie adwokackie mieszczą się w Łodzi oraz w Zgierzu. Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia Państwa problemu prawnego. 

Słowa kluczowe: sprawy rodzinne, sprawy o alimenty, porady prawne Łódź, adwokat Zgierz, kancelaria adwokacka Zgierz, prawnik Łódź, prawo rodzinne

Zobacz inne sprawy z kategorii > Sprawy rodzinne i podział majątku wspólnego
Sprawy rozwodowe Zaległe alimenty Przedawnienie alimentów Rozliczenie opłat za lokal pomiędzy byłymi małżonkami Alimenty dla pełnoletniego dziecka Współwłaściciel uniemożliwia korzystanie z nieruchomości wspólnej Podział majątku wspólnego - akcje i udziały Ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym byłych małżonków Jak odebrać dziecko jednemu z rodziców? Zabranie prawa jazdy za niepłacenie alimentów Alimenty dla byłego małżonka Utrudnianie kontaktów z dzieckiem Kto może żądać ustalenia kontaktów z dzieckiem Alimenty - zabezpieczenie alimentów Od czego zależy wysokość alimentów? Intercyza a dziedziczenie Pokrzywdzony w postępowaniu w sprawach nieletnich Uchylenie alimentów gdy dziecko zagranicą Ustalenie ojcostwa – odmowa poddaniu się badaniom DNA Dziedziczenie długów alimentacyjnych Uprawnienie do korzystania z mieszkania małżonka Zmiana nazwiska po rozwodzie Przymusowe zobowiązanie do leczenia odwykowego Co z domowym pupilem po rozwodzie? Kiedy można podwyższyć alimenty? Podział majątku byłych małżonków Pozbawienie praw rodzicielskich a alimenty Skutki wyprowadzki przed rozwodem Przywłaszczenie między małżonkami Alimenty na dziecko z Ukrainy Ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym byłych małżonków Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną Jak pozbyć się małżonka z domu który stosuje przemoc? Budowa domu na gruncie małżonka – jak rozliczyć? Uprawnienia Policji w przypadku przemocy domowej Pozbawienie prawa jazdy z uwagi na brak opłacania alimentów