Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Dziedziczenie długów alimentacyjnych

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Odpowiedzialność spadkobierców za długi alimentacyjne spadkodawcy

Czy dług alimentacyjny podlega dziedziczeniu? Czy spadkobiercy osoby odpowiedzialnej za alimenty mogą odpowiadać za zaległe alimenty?

Zdarzają się dosyć często sprawy, gdzie Fundusz alimentacyjny przez sporo lat wypłacał alimenty na rzecz dziecka z uwagi na fakt, iż ojciec nie regulował należnych dziecku alimentów. Po śmierci dłużnika powstaje pytanie, co z długiem powstałym w Funduszu alimentacyjnym? Czy po śmierci ojca jego spadkobiercy, czyli zazwyczaj dzieci odziedziczą dług w Funduszu alimentacyjnym, jeśli nie zrzeknę się spadku?

Istota niniejszego artykułu ma na celu odpowiedzieć na pytanie, czy długi alimentacyjne wygasają bezpośrednio po śmierci dłużnika, czy też są dziedziczone?

Zgodnie z regulacją zawartą w ustawie z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, w przypadku śmierci dłużnika alimentacyjnego, należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej - wygasają.

Reasumując ten wątek, nie trzeba się martwić o długi, jakie dłużnik alimentacyjny zostawił w Funduszu Alimentacyjnym bez względu na lata, w których świadczenie zastępcze było wypłacane.

Dziedziczenie długów alimentacyjnych

Adwokat powinien również zwrócić uwagę, na regulację zawartą w art. 139 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, gdzie wskazano, że ustawowy obowiązek alimentacyjny nie przechodzi na spadkobierców zobowiązanego.

Jest tak dlatego, że obowiązek alimentacyjny spoczywa na konkretnych osobach, tj. uprawniony do alimentów i zobowiązany do alimentacji. Po śmierci tych osób obowiązek świadczeń alimentacyjnych wygasa, przez co nie podlega on dziedziczeniu.

Należy jednak w tym miejscu zrobić pewne zastrzeżenie. Jeśli dłużnik alimentacyjny np. ojciec w dacie śmierci był zobowiązany do płacenia alimentów, to jego spadkobiercy obowiązku alimentacji  w spadku nie nabywają. Mówimy w tym miejscu o alimentach na przyszłość. Co innego z zaległymi już alimentami. Jeśli dłużnik w dacie śmierci posiadał zaległości alimentacyjne, to dług ten wchodzi w skład spadku po nim. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 15 lipca 1965 roku (sygn. III CO 36/65) raty alimentacyjne, które stały się wymagalne za życia uprawnionego i które zostały prawomocnie zasądzone, należą do spadku po uprawnionym.

Adwokat powinien zatem zwrócić Klientowi uwagę na rozróżnienie długów alimentacyjnych, tj. długi względem Funduszu Alimentacyjnego, które wygasają w momencie śmierci zobowiązanego oraz długi alimentacyjne względem uprawnionego do alimentów, które wchodzą w skład spadku i których zaspokojenia można żądać od spadkobierców zmarłego.

Porady prawne Łódź

Zapraszamy do skorzystania z naszych porad prawnych oferowanych w naszych kancelariach adwokackich Łodzi oraz w Zgierzu. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu Klientów m.in. w sprawach rodzinnych, w tym w sprawach o alimenty, o kontakty z dziećmi, o władzę rodzicielską, czy też w sprawach rozwodowych i w sprawach o podział majątku wspólnego byłych małżonków.

Słowa kluczowe: sprawy rozwodowe, sprawy o alimenty, sprawy rodzinne, porady prawne, adwokat Łódź, adwokat Zgierz, adwokat, pomoc prawna, sprawy rodzinne Łódź

Zobacz inne sprawy z kategorii > Sprawy rodzinne i podział majątku wspólnego
Sprawy rozwodowe Zaległe alimenty Przedawnienie alimentów Rozliczenie opłat za lokal pomiędzy byłymi małżonkami Alimenty dla pełnoletniego dziecka Współwłaściciel uniemożliwia korzystanie z nieruchomości wspólnej Podział majątku wspólnego - akcje i udziały Ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym byłych małżonków Jak odebrać dziecko jednemu z rodziców? Zabranie prawa jazdy za niepłacenie alimentów Alimenty dla byłego małżonka Utrudnianie kontaktów z dzieckiem Kto może żądać ustalenia kontaktów z dzieckiem Alimenty - zabezpieczenie alimentów Od czego zależy wysokość alimentów? Intercyza a dziedziczenie Pokrzywdzony w postępowaniu w sprawach nieletnich Uchylenie alimentów gdy dziecko zagranicą Ustalenie ojcostwa – odmowa poddaniu się badaniom DNA Uprawnienie do korzystania z mieszkania małżonka Zmiana nazwiska po rozwodzie Przymusowe zobowiązanie do leczenia odwykowego Co z domowym pupilem po rozwodzie? Kiedy można podwyższyć alimenty? Alimenty w ciąży przed narodzinami dziecka Podział majątku byłych małżonków Pozbawienie praw rodzicielskich a alimenty Skutki wyprowadzki przed rozwodem Przywłaszczenie między małżonkami Alimenty na dziecko z Ukrainy Ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym byłych małżonków Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną Jak pozbyć się małżonka z domu który stosuje przemoc? Budowa domu na gruncie małżonka – jak rozliczyć? Uprawnienia Policji w przypadku przemocy domowej Pozbawienie prawa jazdy z uwagi na brak opłacania alimentów