Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Co z domowym pupilem po rozwodzie?

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Co z psem, kotem, czy innym pupilem po rozwodzie?

Rozwód małżonków jest oczywistym punktem wyjścia dla kwestii związanych z podziałem majątku, ustaleniem opieki nad wspólnymi dziećmi, czy też alimentami. Problem pojawia się w momencie regulowania spraw, które nie są bezpośrednio określone przepisami prawnymi- jak te, które związane są z opieką nad wspólnym zwierzęciem. Co więc stanie się z ukochanym pupilem domowym po rozwodzie właścicieli?

Status prawny czworonoga - czy jest składnikiem majątku wspólnego?

Zgodnie z definicją legalną ujętą w art. 1 ust. 1 Ustawy o ochronie zwierząt, zwierzę jest istotą żyjącą, która jest zdolna do tego, aby odczuwać cierpienie, a ponadto nie jest rzeczą. Jednakże jak można dowiedzieć się z art. 1 ust. 2 w/w ustawy, w sprawach nieuregulowanych ustawowo, w stosunku do zwierząt należy stosować przepisy odpowiednio dotyczące rzeczy. Status prawny zwierzęcia przybiera więc dwojakiego rodzaju postać, jednakże bez znaczenia, w jaki sposób zostanie on rozpatrywany, człowiek winien jest zapewnić zwierzęciu właściwą ochronę, opiekę oraz poszanowanie.

Na gruncie omawianego tematu, czworonożny przyjaciel będzie więc traktowany jako rzecz o szczególnych cechach, która, o ile została nabyta w czasie trwania małżeństwa przy wspólności majątkowej, wchodzić będzie w skład majątku wspólnego małżonków. Przez szczególne cechy należy rozumieć jego własne dobro, a także możliwość odczuwania cierpienia, które nie są brane pod uwagę przez sąd w odniesieniu do rzeczy martwych.

Komu sąd przysądzi domowego pupila?

Najważniejszym etapem ‘’walki’’ o ukochanego pupila będzie udowodnienie, która ze stron faktycznie ponosiła koszty opieki, zajmowała się zwierzęciem w życiu codziennym, a także kto posiadał silniejszą więź ze zwierzęciem. Jednakże nie są to przeważające elementy, które zapewnią posiadanie pupila na własność. Po zebraniu wszystkich dowodów sąd zbada sytuację życiową zwierzęcia, a przy wydaniu rozstrzygnięcia, kierować będzie się przede wszystkim jego dobrem. Oznaczać to może niemniej tyle, że z uwagi np. na stres związany ze zmianą miejsca zamieszkania, pies/kot może pozostać w dotychczasowym miejscu życia, nawet jeżeli mieszkanie nie należy do właściciela, który bardziej przykładał się do opieki nad zwierzęciem. Jeżeli jednak strony nie są w stanie dojść do porozumienia, sąd może zadecydować o licytacji pupila- w tak drastycznej sytuacji, małżonkowie najczęściej osiągają konsensus w danej kwestii.

Ustalenie alimentów na psa?

W pierwszej kolejności należy wskazać, że nie ma możliwości sądowego przydzielenia alimentów na rzecz zwierzęcia- jest to jak najbardziej możliwa sytuacja, kiedy strony dojdą do porozumienia między sobą. Jeżeli jednak ukochany pies stanowi własność dziecka- został mu podarowany, możliwe jest, aby koszty związane z utrzymaniem zwierzęcia zostały zawarte w kosztach alimentów na dziecko lub byłego małżonka. Dodatkowo należy również wliczyć koszty opieki nad zwierzęciem do kosztów utrzymania gospodarstwa domowego.

Sprawy rodzinne, rozwodowe, podział majątku – adwokat Łódź Zgierz

Nasza kancelaria adwokacka posiada bogate doświadczenie w szeroko rozumianych sprawach rodzinnych, rozwodowych, w sprawach dot. alimentów czy też podziału majątku byłych małżonków. Zapraszamy do współpracy. Nasze kancelarie adwokackie mieszczą się w Łodzi oraz w Zgierzu.

Słowa kluczowe: sprawy alimentacyjne adwokat, alimenty adwokat, sprawy rodzinne, porady prawne Zgierz, Łódź adwokat, Zgierz adwokat, prawnik Zgierz

Zobacz inne sprawy z kategorii > Sprawy rodzinne i podział majątku wspólnego
Sprawy rozwodowe Zaległe alimenty Przedawnienie alimentów Rozliczenie opłat za lokal pomiędzy byłymi małżonkami Alimenty dla pełnoletniego dziecka Współwłaściciel uniemożliwia korzystanie z nieruchomości wspólnej Podział majątku wspólnego - akcje i udziały Ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym byłych małżonków Jak odebrać dziecko jednemu z rodziców? Zabranie prawa jazdy za niepłacenie alimentów Alimenty dla byłego małżonka Utrudnianie kontaktów z dzieckiem Kto może żądać ustalenia kontaktów z dzieckiem Alimenty - zabezpieczenie alimentów Od czego zależy wysokość alimentów? Intercyza a dziedziczenie Pokrzywdzony w postępowaniu w sprawach nieletnich Uchylenie alimentów gdy dziecko zagranicą Ustalenie ojcostwa – odmowa poddaniu się badaniom DNA Dziedziczenie długów alimentacyjnych Uprawnienie do korzystania z mieszkania małżonka Zmiana nazwiska po rozwodzie Przymusowe zobowiązanie do leczenia odwykowego Kiedy można podwyższyć alimenty? Alimenty w ciąży przed narodzinami dziecka Podział majątku byłych małżonków Pozbawienie praw rodzicielskich a alimenty Skutki wyprowadzki przed rozwodem Przywłaszczenie między małżonkami Alimenty na dziecko z Ukrainy Ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym byłych małżonków Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną Jak pozbyć się małżonka z domu który stosuje przemoc? Budowa domu na gruncie małżonka – jak rozliczyć? Uprawnienia Policji w przypadku przemocy domowej Pozbawienie prawa jazdy z uwagi na brak opłacania alimentów