Co to znaczy znaczna, nieznaczna ilość marihuany?
kom: 723 639 158
Co to znaczy znaczna, nieznaczna ilość marihuany?
Działka dealerska
Mianem działki dealerskiej określana jest jedna porcja narkotyku przeznaczona na sprzedaż. W zależności więc od rodzaju substancji odurzającej lub psychotropowej ilość stanowiąca działkę dealerską będzie inna. Przykładowo,, (tzw. działkę) może stanowić 0,08 g – 0,12 g substancji zawierającej amfetaminę w postaci soli. [..], (tzw. działkę) może stanowić 0,30-1,00 g konopi (tzw. marihuany).’’- Wyrok SR w Słupsku, sygn. XIV K 550/16.
Zdaniem Sądu Najwyższego, analizując określoną ilość narkotyku pod względem działki dealerskiej, należy zastanowić się i zbadać czy w konkretnym przypadku była to działka zdolna do jednorazowego odurzenia osoby uzależnionej. Jak wskazał SN, regularne zażywanie głównej substancji znajdującej się w konopiach, z czasem wywołuje coraz większe zjawisko tolerancji, a to powoduje, że osoba uzależniona z biegiem czasu będzie potrzebowała większej dawki do osiągnięcia stanu odurzenia. Powyższe niewątpliwie przekładać się będzie na wymiar kary.
Stwierdzenie czy posiadana ilość narkotyku została podzielona zgodnie z ‘’działkami dealerskimi’’ ma niebagatelne znaczenie dla odpowiedzialności karnej, gdyż podział taki sugeruje, że znaleziona ilość przeznaczona jest na sprzedaż. Warto nadmienić, że zgodnie z art. 56 ust. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 2005 r., za wprowadzenie do obrotu określonych substancji psychoaktywnych grozi grzywna i kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat. Z kolei według art. 62 tej samej ustawy, za samo posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
Przyjęcie więc przez organ, że kilkanaście (kilkadziesiąt) działek świadczy już o zamiarze udostępnienia danego środka w obieg, niezależnie od deklarowanego celu posiadania jest nierzadko błędne. W każdej sprawie należy rozpatrzeć indywidualnie wszelkie okoliczności jak np. stan oskarżonego – czy jest osobą uzależnioną, bowiem zaspokojenie potrzeb osoby okazjonalnie spożywającej środki odurzające jest na innym poziomie niż osoby uzależnionej, a to z kolei przekładać będzie się na kwalifikację prawną popełnionego przestępstwa.
Znaczna ilość narkotyków
Miernik znacznej ilości określa ilość substancji psychoaktywnej, przy pomocy, której możliwe jest odurzenie się nią jednorazowo, przez co najmniej kilkadziesiąt osób. Jednakże, na co zwraca się również uwagę, miarą znaczności może być również taka ilość środków odurzających, która mogłaby zaspokoić potrzeby co najmniej kilkudziesięciu osób uzależnionych.
Głównymi kryteriami w ustaleniu przesłanki znacznej ilości substancji jest: ilość, jakość, cel posiadania, a także stopień uzależnienia. Jak słusznie stwierdził Sąd Najwyższy ,,tylko takie procedowanie jest w stanie zminimalizować ryzyko, że instrument w postaci typu kwalifikowanego, z założenia zwróconego na represjonowanie dealerów, a nie odbiorców ich towaru, zupełnie przypadkowo nie ugodzi w osoby, przeciwko którym nie był on skierowany. Nie można bowiem zapominać, że osoby uzależnione potrzebują więcej substancji psychoaktywnej „na własny użytek” niż osoby używające narkotyków okazjonalnie (rekreacyjnie)’’ – Wyrok z dnia 11 października 2017 r. SN, sygn. III K 73/17.
Nieznaczna ilość marihuany na własny użytek
Zgodnie z art. 62a Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, jeżeli przedmiotem czynu są środki psychoaktywne w ilości nieznacznej, które przeznaczone są na użytek własny, postępowanie toczące się przeciwko sprawy można umorzyć. Wskazuje się, że nieznaczna ilość np. marihuany to taka, która umożliwia jednorazowe odurzenie się przez jedną osobę. Mimo, że polski ustawodawca nie skonkretyzował ilościowych kryteriów dotyczących nieznaczności posiadanych środków na własny użytek, to zostało to unormowane w krajach sąsiednich. Dla porównania ilością graniczną w Portugalii jest posiadanie 25 gramów marihuany, w Czechach 15 gramów, a w Niemczech granica ta waha się między 5-15 gramów w zależności od regionu.
Co zrobić w razie postawienia zarzutu posiadania znacznej ilości marihuany?
Zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków obwarowany jest odpowiedzialnością karną polegającą na pozbawieniu wolności od roku do 10 lat. W sytuacji więc ciążącego tak poważnego zarzutu, najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z adwokatem zajmującym się sprawami narkotykowymi, który przeanalizuje sytuację od zera, w poszukiwaniu jak najlepszego rozwiązania. Punktem wyjścia dla profesjonalnego obrońcy będzie skupienie się na konkretnych kwestiach występujących w sprawie i indywidualnych predyspozycjach sprawcy – co często bywa pomijane przez organy prowadzące, jako okoliczności łagodzące.
Sprawy z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – adwokat Łódź Zgierz
Jeżeli macie Państwo sprawę związaną z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii zapraszamy do kontaktu, w celu jej omówienia. Posiadamy szerokie doświadczenie w sprawach karnych. Oferujemy pełną pomoc prawną zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, na etapie postępowania sądowego jak i na etapie postępowania wykonawczego.
Słowa kluczowe: sprawy karne adwokat, sprawy narkotykowe, kancelaria adwokacka Łódź, porady prawne Łódź, adwokat Zgierz, prawo karne adwokat