Dozór elektroniczny – zmiany od 1 stycznia 2023 r.
kom: 723 639 158
Dozór elektroniczny – zmiany od 1 stycznia 2023 r.

Niejednokrotnie na blogu poruszałem kwestie związane z systemem dozoru elektronicznego, jak np. czym jest dozór, na czym polega, wcześniejsze zakończenie lub zorganizowana grupa przestępcza a dozór elektroniczny. Z nowym rokiem 2023 r. temat dozoru elektronicznego powraca, a wraz z nim zmiany i nowe warunki uzyskania zgody na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego.
Zmiany w dozorze elektronicznym 2023 r.
Dotychczas o wykonanie kary w systemie dozoru elektronicznego mogły starać się osoby, które spełniały określone warunki tj:
• wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku i 6 miesięcy, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 k.k.
• jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary
• jedynie, gdy pozwalają na to warunki techniczne
• skazany posiada określone miejsce stałego pobytu;
• osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę, o której mowa w art. 43h § 3 k.k.w.
Po nowelizacji dodatkowo o dozór elektroniczny będą mogły starać się osoby skazane, wobec których orzeczona została kara pozbawienia wolności w wymiarze niższym niż 3 lata i której do odbycia kary pozostało w zakładzie karnym nie więcej niż 6 miesięcy.
Komisja penitencjarna
Komisje penitencjarne są organami powoływanymi na terenie zakładu karnego przez dyrektora ZK. Do głównych zadań komisji należy skierowanie skazanego do właściwego ZK, o ile nie zostało to określone przez sąd wyrokiem, dokonywanie ocen postępów resocjalizacyjnych skazanego, wyrażanie opinii w sprawach, a od niedawna również udzielanie w wypadkach określonych w ustawie zezwolenia na odbywanie przez skazanego kary w SDE.
W świetle najnowszej nowelizacji kompetencje komisji penitencjarnej zostały wyraźnie rozszerzone. O udzieleniu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w SDE właściwym był jedynie sąd penitencjarny, w którego okręgu przebywał skazany, jednakże najnowsze przepisy dodają również komisję penitencjarną działającą w zakładzie karnym, w którym znajduje się skazany, jako organ dodatkowy do rozstrzygania o sprawach związanych z dozorem elektronicznym. Co do zasady uprawienia, które dotychczas przysługiwały jedynie sądowi penitencjarnemu, zostały również rozciągnięte na komisje penitencjarne, jak np. pisemna zgoda uzyskiwana od domowników w miejscu wykonania SDE może zostać złożona do sądu albo komisji. A także w razie potrzeby, na zarządzenie sądu penitencjarnego albo na żądanie komisji może zostać powołany kurator.
Kiedy o dozorze elektronicznym decyduje sąd penitencjarny, a kiedy komisja?
O możliwości udzielenia skazanemu zezwolenia na odbycie kary w SDE decyduje komisja penitencjarna, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
• wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności, która nie przekracza 4 miesięcy, a także nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 k.k.
• osoba skazana rozpoczęła odbywanie kary w ZK
• odbywaniu kary w SDE nie stoją na przeszkodzie szczególne względy świadczące o tym, że w razie odbycia kary w SDE nie zostaną osiągnięte cele kary
• postawa i zachowanie skazanego w ZK
• posiadanie miejsca pobytu przez skazanego
• osoby pełnoletnie zamieszkałe ze skazanym wyraziły zgodę, o które mowa w art. 43h § 3
• odbywaniu kary w SDE nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne.
Adwokat Łódź Zgierz - dozór elektroniczny
Ofereujemy pomoc prawną w sprawach dotyczących uzyskania zgody na odbywanie kary pozbawienia wolnosci w systemie dozoru elektronicznego. Swoje usługi oferujemy na terenie całego kraju. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego bądź e-mailowego celem ustalenia szczegółow współpracy.
Słowa kluczowe: dozór elektroniczny, sprawy karne adwokat, Łódź porady prawne, Kancelaria adwokacka Zgierz, adwokat od spraw karnych, pomoc prawna