Zamiana prac społecznych na inną karę
kom: 723 639 158
Czy da się zamianić tzw. prace społeczne na inną karę?
Niekiedy kara ograniczenia wolności polegająca na odpracowaniu kilkunastu godzin w skali miesiąca dla osoby, która pracuje na pełny etat, ma rodzinę, dojeżdża daleko do pracy może być nie lada wyzwaniem logistycznym. Czy da się coś z tym zrobić?
Według art. 63a Kodeksu karnego wykonawczego, w szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może zmienić formę obowiązku wykonywania pracy, przyjmując 20 godzin pracy na cele społeczne za równoważne 10% wynagrodzenia za pracę.
Dodanie art. 63a k.k.w. jest skutkiem potrzeby pewnego rodzaju większej elastyczności, co do wykonywania kary ograniczenia wolności w sytuacji, gdy wymagają tego względy związane z celami tej kary, a także względy wynikające z konkretnych okoliczności faktycznych, np. rozpoczęcie wykonywania przez skazanego pracy.
Wskazany powyżej przepis daje szansę na zmianę formy obowiązku pracy dwu kierunkowo, tzn. zarówno z obowiązku polegającego na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne na dokonywanie potrąceń części wynagrodzenia za pracę i na odwrót.
Warto zauważyć, że art. 63a Kodeksu karnego wykonawczego nie uległ zmianie w związku z nowelizacją z 20.2.2015 r. Pomimo zatem rozbudowania modelu kary ograniczenia wolności o kolejne dwie formy (vide: art. 34 § 1a pkt 2 i 3 Kodeksu karnego) jego zastosowanie ograniczyło się do form polegających na obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne oraz potrącenia wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym.
Sądem właściwym do dokonania omawianej zmiany jest sąd rejonowy, w którego okręgu kara jest lub ma być wykonywana (art. 55 § 1 k.k.w.). Dotyczy to również sytuacji, w której kara ograniczenia wolności orzeczona została przez sąd okręgowy.
Sprawy karne adwokat Łódź Zgierz
Zapraszamy do kontaktu osoby potrzebujące pomocy prawnej w sprawach m.in. z zakresu prawa karnego. Posiadamy bogate doświadczenie w obronach w sprawach karnych jak i w reprezentacji osób pokrzywdzonych przestępstwami. Nasze kancelarie adwokackie mieszczą się w Łodzi oraz w Zgierzu, zaś wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo w zakładce kontakt.
Słowa kluczowe: adwokat Łódź, adwokat Zgierz, sprawy karne adwokat Łódź, porady prawne Zgierz, kara ograniczenia wolności, porady prawne Łódź