Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych a skuter czy microcar.
kom: 723 639 158
Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych a skuter czy microcar
Jakie środki transportu, czy komunikacji obejmuje zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych? Czym wolno jeździć mając orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych?
Często zgłaszają się do nas Klienci z zapytaniem, czy istnieje możliwość, aby pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych móc legalnie prowadzić samochód o mniejszej pojemności tzw. microcar, skuter/skuter elektryczny, czy inne tego rodzaju wynalazki, których coraz więcej na drogach. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, wobec czego, jeśli szukasz legalnego obejścia orzeczonego zakazu, zachęcam do zapoznania się z niniejszym wpisem.
Zanim jednak przejdę do dalszych rozważań, w pierwszej kolejności należałoby zastanowić się czym jest pojazd mechaniczny. W doktrynie wykształcił się pogląd, że pojazdami mechanicznymi są po prostu pojazdy, które wprawiane są w ruch przez umieszczone w nich różnego rodzaju silniki. Pojazdami mechanicznymi w ruchu lądowym będą więc takie pojazdy jak: samochody osobowe, samochody ciężarowe, maszyny rolnicze, motocykle, lokomotywy, pojazdy szynowe, itd. Pojazdami niemechanicznymi będą więc wszelkie pojazdy, które nie są wprawiane w ruch przy pomocy silnika, a np. siły zwierząt, tudzież własnej.
Zakaz prowadzenia pojazdów a jazda skuterem
Czy mogę poruszać się skuterem o mniejszej pojemności, gdy mam zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych? Jest to bardzo często zadawane pytanie na konsultacjach prawnych w kancelarii. Czy to prawda, że pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, istnieje możliwość poruszania się skuterem nieprzekraczającym pojemności 50 cm3? Niestety nie, bowiem jak wskazał SN w wyroku z dnia 12 stycznia 2011 r. IV KK 341/10 bez znaczenia są konkretne właściwości skuterów lub motorowerów z punktu widzenia możliwości zaliczenia ich do kategorii pojazdów mechanicznych.
Zgodnie z uchwałą 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 12 maja 1993 r. KZP 9/93 "motorower, przeznaczony do poruszania się w ruchu drogowym wyłącznie przy pomocy silnika, jest pojazdem mechanicznym w rozumieniu przepisów kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, niezależnie od posiadanych parametrów technicznych" – oznacza to, że zarówno motorower, jak i skuter pomimo mniejszej pojemności nie będzie zwalniał z zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Zwróćmy również uwagę, że zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, nie jest tym samym, co zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju.
Skuter elektryczny – czy to pojazd mechaniczny?
Jednakże kwestia skutera elektrycznego wydaje się nieco dyskusyjna, z tego też względu, że co do zasady zakaz ogranicza poruszanie się pojazdami mechanicznymi, które napędzane są silnikami spalinowymi, co więc w sytuacji, gdy skuter wyposażony jest w silnik napędzany prądem? W najnowszym orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że pojazdem mechanicznym jest pojazd wprawiany w ruch przy pomocą umieszczonego w nim silnika – elektrycznego, spalinowego, gazowego czy też parowego.
Zakaz prowadzenia pojazdów a MICROCAR (mały samochód)
Co warto pamiętać, oprócz orzeczenia całkowitego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów, sąd może orzec również zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju np. pojazdów kategorii B oraz przykładowo odstąpić od orzekania zakazu prowadzenia kategorii jak C, C+E – oznaczać to będzie niemniej tyle, że kierowca zachowa możliwość prowadzenia pojazdów np. kategorii A, AM.
Podsumowując, jeśli sąd orzekł całkowity zakaz prowadzenia wszelki pojazdów mechanicznych, nie będziesz mógł skorzystać z ‘’ulgi’’ w postaci prowadzenia pojazdów typu microcar (mały samochód), skuter lub motorower.
Zasadnym wydaje się zatem skorzystanie z pomocy adwokata by spróbować wywalczyć zakaz prowadzenia pojazdów, ale ograniczony do ściśle określonych pojazdów danej kategorii.
Sprawy dotyczące zakazu prowadzenia pojazdów – adwokat Łódź Zgierz
Jeżeli zostało Państwu zatrzymane prawo jazdy, albo został wydany wobec Państwa zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych zapraszamy do kontaktu w celu przeanalizowania Państwa sprawy pod kątem ewentualnych możliwości prawnych. Nasze kancelarie mieszczą się w Łodzi oraz w Zgierzu.
Słowa kluczowe: sprawy karne, zakaz prowadzenia pojazdów, jazda pod wpływem, adwokat Zgierz, obrona w sprawach karnych, adwokat Łódź, adwokat prawo karne