Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Zatarcie skazania - kiedy, jak, gdzie?

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Zatarcie skazania – przesłanki, kiedy, w jaki sposób, gdzie? 

Według art. 106 Kodeksu karnego, z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe; wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych. Czyli mamy tu do czynienia z fikcją prawną, że do skazania w ogóle nie doszło, połączoną z bezwarunkowym nakazem usunięcia wpisu z rejestru skazanych. 

Co istotne, w razie zatarcia skazania uprzednio skazany ma prawo pomijać to, że był on skazany we wszelkich składanych publicznie oświadczeniach, deklaracjach.

Fakt, czy ktoś był uprzednio karany, czy też nie ma bardzo duże znaczenie w przypadku ponownego konfliktu z prawem. W oczach sądu, ktoś kto po raz pierwszy ma konflikt z prawem jest traktowany co do zasady łagodniej, niż ktoś kto ma już wpis, wpisy w karcie karnej, dlatego też warto postarać się, aby w ramach możliwości prawnych usuwać wpisy z krajowego rejestru karnego. 

Kiedy skazanie ulega zatarciu?

Bardzo często w naszej praktyce pada zapytanie ze strony Klientów, kiedy wyrok ulega zatarciu? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie trzeba znać przede wszystkim treść zapadłego wyroku, bowiem różne rozstrzygnięcia będą ulegać zatarciu w różnych terminach. 

Co do zasady terminy, po upływie których dochodzi do zatarcia skazania określa art. 107 Kodeksu karnego, gdzie czytamy: w razie skazania na karę pozbawienia wolności wymienioną w art. 32 pkt 3 zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania; w razie skazania na karę dożywotniego pozbawienia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania; w razie skazania na karę ograniczenia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 3 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania; w razie skazania na grzywnę zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania; w razie odstąpienia od wymierzenia kary, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia.

Dodatkowe przesłanki zatarcia skazania. 

Należy jednak pamiętać - o czym bardzo często zapominają osoby skazane - że jeżeli orzeczono w wyroku dodatkowo poza sama karą środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania. Zatarcie skazania nie może nastąpić również przed wykonaniem środka zabezpieczającego.

Czy jest możliwe wcześniejsze zatarcie skazania?

Często również zadawanym pytanie w zakresie dot. zatarcia skazań jest zapytania dot. wcześniejszego zatarcia skazania. Czy jest taka możliwość prawna? Tak, sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat. Dotyczy to jednak tylko kary pozbawienia wolności. 

Przy przygotowaniu takiego wniosku warto skorzystać z pomocy adwokata. M.in. nasza kancelaria adwokacka świadczy pomoc przy przygotowywaniu takich wniosków do sądu. Sądem właściwym do rozpoznania takiego wniosku jest sąd, który wydał wyrok w I instancji. Opłata sądowa od wniosku o zatarcie skazania wynosi 45 zł. 

Czy wszystkie wyroki skazujące ulegają zatarciu?

Niestety nie. Nie podlegają zatarciu skazania na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15.

Zasada jednoczesności zatarcia

Zgodnie z art. 108 Kodeksu karnego, jeżeli sprawcę skazano za dwa lub więcej nie pozostających w zbiegu przestępstw, jak również jeżeli skazany po rozpoczęciu, lecz przed upływem, okresu wymaganego do zatarcia skazania ponownie popełnił przestępstwo, dopuszczalne jest tylko jednoczesne zatarcie wszystkich skazań.

Adwokat sprawy karne – Łódź Ozorków Zgierz

Potrzebujesz pomocy prawnej z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego? Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania wsparcia prawnego. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w reprezentacji Klientów zarówno po stronie oskarżonej jak i pokrzywdzonej. Nasze Kancelarie adwokackie mieszczą się w Zgierzu, Ozorkowie i Łodzi

Słowa kluczowe: zatarcie skazania, adwokat sprawy karne, adwokat Łódź, porady prawne, adwokat Zgierz, prawo karne adwokat, pomoc prawna Łódź

Zobacz inne sprawy z kategorii > Sprawy karne i karno skarbowe
Przedawnienie karalności czynów nieletnich Przestępstwo niealimentacji po zmianach Możliwość wykorzystania zeznań złożonych w charakterze świadka Odpowiedzialność karna za handel podrobionymi ubraniami i perfumami Zażalenie na zatrzymanie prawa jazdy Jazda pod wpływem środka odurzającego Błędy w pomiarach alkomatami Przesłuchanie świadka z udziałem biegłego psychologa Czy tymczasowo aresztowany może korzystać z telefonu? Wyrok łączny - przepisy przejściowe Przesłuchanie oskarżonego w drodze pomocy prawnej Jak obejść zakaz prowadzenia pojazdów? Ponowny wniosek o odroczenie wykonania kary Dowód z podsłuchu w postępowaniach karnych Uchylenie mandatu Okazanie dowodów rzeczowych na rozprawie Warunkowe umorzenie postępowania a zaświadczenie o niekaralności Nabycie broni od sprzedawcy a posiadanie broni bez zezwolenia Występek o charakterze chuligańskim Dozór elektroniczny - adwokat Łódź Zgierz Ozorków Odroczenie wykonania kary Kara podlegająca wykonaniu w systemie dozoru elektronicznego Warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary Wykorzystanie dowodów z kontroli operacyjnej Wyrok w sprawie karnej a punkty karne Wykonanie kary pozbawienia wolności poza granicami Polski Prekluzja dowodowa w postępowaniu karnym - nowości w prawie karnym Zatrzymanie prawa jazdy a zakaz prowadzenia pojazdów Zamiana prac społecznych na inną karę Niewskazanie kierującego pojazdem droższe Zmiana w Kodeksie karnym. Więcej kar pozbawienia wolności. Lichwa. Odpowiedzialność karna po nowemu Pieszy może się mylić Dozór elektroniczny - wcześniejsze zakończenie Zorganizowana grupa przestępcza a dozór elektroniczny Odbycie kary ograniczenia wolności poza granicami Polski Czy hejter w sieci jest bezkarny? Pobyt w zakładzie psychiatrycznym jako środek zabezpieczający Uprawnienia zatrzymanego Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową Czy detektyw może założyć nam GPS? Dziedziczenie przez spadkobierców skazanego obowiązków wynikających z wyroku karnego Grooming - co to takiego? Rozpowszechnianie nagich zdjęć lub filmów Czy mogę odmówić składania zeznań? Naruszenie nietykalności cielesnej- 217 k.k. Kilka kar do odbycia a dozór elektroniczny Uchylenie prawomocnego mandatu – jak to zrobić? Sąd nie wyraził zgody na blokadę alkoholową- co dalej? Co to znaczy znaczna, nieznaczna ilość marihuany? Dozór elektroniczny – zmiany od 1 stycznia 2023 r. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych a skuter czy microcar. Jak uniknąć kary ograniczenia wolności? List żelazny – czym jest i jak go uzyskać Czy można skrócić zakaz prowadzenia pojazdów? Czym jest stalking? Środki odurzające, substancje psychotropowe, środki zastępcze, dopalacze – czyli? Kilkukrotne przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym Uchylanie się od obowiązku naprawienia szkody na gruncie kodeksu karnego (art. 244c) Masz zakaz dożywotniego prowadzenia pojazdów? – Możemy Ci pomóc!