Przesłuchanie świadka z udziałem biegłego psychologa
kom: 723 639 158
Wątpliwości co do stanu psychicznego świadka
Według art. 192 § 2 Kodeksu postępowania karnego, jeżeli istnieje wątpliwość co do stanu psychicznego świadka, jego stanu rozwoju umysłowego, zdolności postrzegania lub odtwarzania przez niego postrzeżeń, sąd lub prokurator może zarządzić przesłuchanie świadka z udziałem biegłego lekarza lub biegłego psychologa, a świadek nie może się temu sprzeciwić.
Regulacja zawarta w art. 192 § 2 k.p.k. dotycząca możliwości przesłuchania świadka z udziałem biegłego, jak się podnosi w orzecznictwie sądów powszechnych, dotyczy każdego świadka, a nie tylko pokrzywdzonego.
Uregulowana w art. 192 § 2 k.p.k. możliwość wezwania do udziału w przesłuchaniu świadka zarówno biegłego lekarza, jak i biegłego psychologa jest uwarunkowana wystąpieniem ściśle określonych okoliczności wskazujących na istnienie jednej z trzech wątpliwości, a mianowicie: co do stanu psychicznego świadka, co do jego stanu rozwoju umysłowego oraz co do jego zdolności postrzegania i odtwarzania faktów. Wskazane przez ustawodawcę powyższe przesłanki nie oznaczają jednak, że ich wystąpienie musi zostać udowodnione ponad wszelką wątpliwość. Wystarczające jest jedynie, aby przesłanki te zostały uprawdopodobnione. Zatem same subiektywne wątpliwości stron bądź organu procesowego - zwłaszcza ich przekonanie o niezgodności zeznań świadka z rzeczywistością - nie są w tym przypadku wystarczające.
Adwokat biorący udział w sprawie karnej powinien zwrócić Klientowi uwagę, że z treści art. 192 § 2 k.p.k. wynika możliwość przesłuchania świadka z udziałem biegłego lekarza lub biegłego psychologa. Jednakże w sytuacji zaistnienia w sposób oczywisty, niebudzący wątpliwości okoliczności w tym przepisie wskazanych możliwość ta przeradza się w obowiązek organu procesowego, skoro art. 192 § 2 k.p.k. ma na celu ułatwienie poczynienia ustaleń faktycznych w sprawie odpowiadających prawdzie.
Biegłego do udziału w przesłuchaniu świadka może powołać jedynie sąd lub prokurator. Sam zaś udział biegłego w przesłuchaniu świadka nie ogranicza się jedynie na biernej obecności, ale ma on uprawnienia do zadawania pytań, czy podejmowania działań umożliwiających organom procesowym nawiązanie kontaktu ze świadkiem. Zakres udziału biegłego w przesłuchaniu świadka zawsze zależy od konkretnych okoliczności faktycznych. Należy pamiętać – co jest rolą adwokata – że przesłuchanie świadka z udziałem biegłego jest niedopuszczalne wówczas, gdy świadek odmówił składania zeznań lub został z nich zwolniony w całości na podstawie art. 185 k.p.k.
Jaka jest rola biegłego przy przesłuchaniu świadka?
Adwokat musi czuwać nad tym, aby wspomniany biegły nie przekroczył swoich kompetencji w tym zakresie. Biegły, czy lekarz nie jest uprawniony do stwierdzania, że zeznania świadka są lub nie są wiarygodne.
Jak wskazuje się w orzecznictwie, zadaniem biegłego lekarza lub biegłego psychologa biorącego udział w przesłuchaniu jest tylko i wyłącznie wypowiedzenie się w kwestii rozwoju umysłowego świadka, jego zdolności postrzegania lub odtwarzania spostrzeżeń. Kwestia samej oceny zeznań świadka zastrzeżona jest jedynie dla organu procesowego. Takie też stanowisko podkreślił Sąd Okręgowy w Łodzi w jednej z prowadzonych przez nas spraw karnych.
W orzecznictwie wskazuje się, że wypowiedzenie się przez biegłego w swojej opinii na temat samej wiarygodności zeznań świadka nie pozbawia automatycznie wartości sporządzonej ekspertyzy. Organ procesowy nie powinien jednak opierać swoich ustaleń na stwierdzeniach biegłego w tym zakresie, co jest rolą adwokata, aby zostało to dopilnowane.
Słowa kluczowe: przesłuchanie, przesłuchanie świadka, sprawy karne, adwokat sprawy karne, adwokat sprawy karne Łódź, adwokat Zgierz, adwokat Łódź, porady prawne, kancelaria adwokacka Łódź