Uchylenie prawomocnego mandatu – jak to zrobić?
kom: 723 639 158
Uchylenie prawomocnego mandatu – jak to zrobić?
Czy można uchylić się od przyjętego mandatu? W jaki sposób podważyć mandat, który przyjąłeś? Jakie są przesłanki uchylenia prawomocnego mandatu?
W tym zakresie trzeba odwołać się do art. 101 ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, który stanowi, że prawomocny mandat karny podlega niezwłocznie uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie albo na osobę, która popełniła czyn zabroniony przed ukończeniem 17 lat, albo gdy ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia wykroczenia z przyczyn, o których mowa w art. 15-17 Kodeksu wykroczeń.
Uchylenie mandatu następuje na wniosek ukaranego, jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego złożony nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu lub na wniosek organu, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, albo z urzędu.
W sytuacji uchylenia mandatu karnego nakazuje się podmiotowi, na rachunek którego pobrano grzywnę, zwrot uiszczonej kwoty.
Organ uprawniony do uchylenia mandatu
Organem uprawniony do uchylenia prawomocnego mandatu karnego jest sąd właściwy do rozpoznania sprawy, na którego obszarze działania została nałożona grzywna. W przedmiocie uchylenia mandatu karnego sąd orzeka na posiedzeniu. W posiedzeniu ma prawo uczestniczyć ukarany, organ, który lub którego funkcjonariusz nałożył grzywnę w drodze mandatu, albo przedstawiciel tego organu oraz ujawniony pokrzywdzony. Przed wydaniem postanowienia sąd może zarządzić stosowne czynności w celu sprawdzenia podstaw do uchylenia mandatu karnego.
Podstawy uchylenia mandatu
Jak wskazano w ustawie, prawomocny mandat karny podlega niezwłocznie uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. Ale co to oznacza?
Inaczej mówiąc czyn, za który nałożono grzywnę, nie wyczerpywał ustawowych znamion czynu zabronionego. Obejmuje to przypadki, gdy dany czyn jest innym czynem zabronionym (np. przestępstwo albo przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe), jak też przypadki, gdy jest prawnie obojętny albo gdy w ogóle nie stanowi czynu.
Procedura uchylenia mandatu
Uchylić prawomocny mandat karny można na wniosek ukaranego, jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego złożony nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu lub na wniosek organu, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, albo z urzędu.
Samo uchylenie mandatu karnego z urzędu może nastąpić po informacji podmiotów, które są uprawnione do występowania z wnioskiem o uchylenie mandatu karnego, np. prokuratora. Należy pamiętać, że uchylenie mandatu karnego z urzędu nie jest ograniczone żadnym terminem i może nastąpić w każdym czasie, a więc nawet po upływie terminu przedawnienia karalności wykroczenia.
Pomoc w sprawach karnych i wykroczeniowych - adwokat Łódź
Zapraszamy do skorzystania usług prawnych naszej kancelarii adwokackiej z zakresu prawa karnego i prawa wykroczeń. Nasze kancelarie adwokackie mieszczą się w Łodzi oraz w Zgierzu. Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia Państwa problemu prawnego.
Słowa kluczowe: uchylenie mandatu, adwokat prawo karne, adwokat Łodź Sęk, porady prawne Łódź, porady prawne Zgierz, sprawy karne Łódź,