Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Masz zakaz dożywotniego prowadzenia pojazdów? – Możemy Ci pomóc!

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Masz zakaz dożywotniego prowadzenia pojazdów? – Możemy Ci pomóc!

4 czerwca 2024 r. jest rewolucyjną datą dla kierujących, wobec których orzeczono środek karny w postaci dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych – a wszystko za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt: SK 22/21), w którym Trybunał stanął na stanowisku, że art. 42 § 3 kodeksu karnego (środek karny w postaci dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, orzekany w warunkach tam wskazanych), w zakresie w jakim narzuca na sąd obowiązek orzeczenia zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie popełnienia przestępstwa z art. 178a § 4 kodeksu karnego jest niezgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. 

Jakie skutki ma wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. dla kierowców?

Powyżej wskazany wyrok Trybunału Konstytucyjnego wydany w przedmiocie zbadania zgodności dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów orzekanego na gruncie art. 178a § 4 k.k. z Konstytucją jest ,,kołem ratunkowym’’ dla tych kierowców, wobec których w przeszłości sąd orzekł w/w dożywotni zakaz za:

    • ponowne prawomocne skazanie za prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,

    • dopuszczenie się prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem,

    • przestępstwo z art. 173 k.k. spowodowanie katastrofy,

    • przestępstwo z art. 174 k.k. sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w komunikacji,

    • przestępstwo z art. 177 k.k. spowodowanie wypadku komunikacyjnego,

    • przestępstwo z art. 355 § 2 k.k. spowodowanie wypadku komunikacyjnego przez żołnierza, jeżeli następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu,

wszystkie popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

Oznacza to, że jeżeli zostałeś skazany, za któreś z powyżej wymienionych przestępstw określonych w art. 178a § 4 k.k. masz realną możliwość na odzyskanie prawa jazda. 

Jak odzyskać prawo jazdy z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów?

Jeśli jesteś kierującym, który został dożywotnio pozbawiony ,,prawka’’ na podstawie przepisu, który według Trybunału Konstytucyjnego został uznany za niezgodny z Konstytucją, wówczas musisz wiedzieć, że przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o wznowienie postępowania na mocy art. 540 § 2 k.p.k., który przewiduje, że postępowanie wznawia się na korzyść strony, jeżeli Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą przepisu prawnego, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie; wznowienie nie może nastąpić na niekorzyść oskarżonego.

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów a warunki wznowienia postępowania karnego

By móc skorzystać z dobrodziejstwa wznowienia postępowania, które umożliwi Ci powrót ,,za kółko’’ spełnione muszą zostać określone prawnie warunki. Co do zasady wznowienie postępowania w trybie art. 540 § 2 k.p.k., o ile wznawiane jest na korzyść oskarżonego nie jest ograniczone żadnym terminem. W kwestii wznowienia postępowania sądem właściwym do rozpoznania wniosku jest sąd okręgowy, zaś w sytuacji, kiedy postępowanie zostało zakończone przed sądem okręgowym – sądem właściwym do rozpoznania sprawy będzie sąd apelacyjny.  Należy wiedzieć, że wniosek o wznowienie postępowania obligatoryjnie powinien być sporządzony i podpisany m.in. przez adwokata. W związku z czym – jeśli postanowisz sam złożyć wniosek o wznowienie postępowania, musisz liczyć się z odmową przyjęcia wniosku, a tym samym z nierozpoznaniem twojej sprawy. 

Jeżeli jednak chcesz ominąć zakaz dożywotniego prowadzenia pojazdów skorzystaj z pomocy profesjonalisty, który pomoże ci ponownie siąść za kierownicą – w razie wszelkich pytań nie wahaj się umówić na poradę prawną w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Piotr Sęk w Łodzi, Zgierzu lub Ozorkowie. 

Pamiętać jednak należy, że niestety w/w wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie został ogłoszony w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski, a jak wiadomo orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia. Co prawda sądy powszechne mogą również samodzielnie dokonywać oceny konstytucyjności konkretnych przepisów, jednak bardzo często zdarza się formalistyczne podejście w tym zakresie, tj. brak ogłoszenia równa się brak orzeczenia. 

Należy również pamiętać, że nawet gdyby w/w ogłoszenie TK zostało opublikowane, to nie oznacza ono, że aktualnie sądy powszechne nie mogą wymierzyć dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, a co za tym idzie nie ma tu automatyzmu wznowienia postępowania w każdym jednym przypadku. To na skarżącym spoczywa ciężar dowodu, że w jego sprawie zachodziły argumenty przemawiające za uznaniem, że wymierzony środek karny powinien zostać orzeczony w innym wymiarze niż dożywotnio.   

Zakaz prowadzenia pojazdów – adwokat Łódź Zgierz Ozorków

Jeżeli masz w toku sprawę karną związaną z popełnieniem przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, bądź jesteś już po prawomocnym skazaniu i zastanawiasz się w jaki sposób poradzić sobie z orzeczonym zakazem prowadzenia pojazdów, to zapraszamy do naszej kancelarii adwokackiej na konsultacje prawne. Zaproponujemy Ci możliwe rozwiązania prawne. Nasze kancelarie adwokackie mieszczą się w Łodzi, Zgierzu i Ozorkowie. 



Słowa kluczowe: zakaz prowadzenia pojazdów, sprawy karne, adwokat Łódź, Adwokat Zgierz, adwokat karnista, porady prawne, adwokat Ozorków

Zobacz inne sprawy z kategorii > Sprawy karne i karno skarbowe
Przedawnienie karalności czynów nieletnich Przestępstwo niealimentacji po zmianach Możliwość wykorzystania zeznań złożonych w charakterze świadka Odpowiedzialność karna za handel podrobionymi ubraniami i perfumami Zażalenie na zatrzymanie prawa jazdy Jazda pod wpływem środka odurzającego Błędy w pomiarach alkomatami Przesłuchanie świadka z udziałem biegłego psychologa Czy tymczasowo aresztowany może korzystać z telefonu? Wyrok łączny - przepisy przejściowe Przesłuchanie oskarżonego w drodze pomocy prawnej Jak obejść zakaz prowadzenia pojazdów? Ponowny wniosek o odroczenie wykonania kary Dowód z podsłuchu w postępowaniach karnych Uchylenie mandatu Okazanie dowodów rzeczowych na rozprawie Warunkowe umorzenie postępowania a zaświadczenie o niekaralności Nabycie broni od sprzedawcy a posiadanie broni bez zezwolenia Występek o charakterze chuligańskim Dozór elektroniczny - adwokat Łódź Zgierz Ozorków Odroczenie wykonania kary Kara podlegająca wykonaniu w systemie dozoru elektronicznego Warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary Wykorzystanie dowodów z kontroli operacyjnej Wyrok w sprawie karnej a punkty karne Wykonanie kary pozbawienia wolności poza granicami Polski Prekluzja dowodowa w postępowaniu karnym - nowości w prawie karnym Zatrzymanie prawa jazdy a zakaz prowadzenia pojazdów Zamiana prac społecznych na inną karę Niewskazanie kierującego pojazdem droższe Zmiana w Kodeksie karnym. Więcej kar pozbawienia wolności. Lichwa. Odpowiedzialność karna po nowemu Pieszy może się mylić Dozór elektroniczny - wcześniejsze zakończenie Zorganizowana grupa przestępcza a dozór elektroniczny Odbycie kary ograniczenia wolności poza granicami Polski Czy hejter w sieci jest bezkarny? Pobyt w zakładzie psychiatrycznym jako środek zabezpieczający Uprawnienia zatrzymanego Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową Czy detektyw może założyć nam GPS? Dziedziczenie przez spadkobierców skazanego obowiązków wynikających z wyroku karnego Grooming - co to takiego? Rozpowszechnianie nagich zdjęć lub filmów Czy mogę odmówić składania zeznań? Naruszenie nietykalności cielesnej- 217 k.k. Kilka kar do odbycia a dozór elektroniczny Uchylenie prawomocnego mandatu – jak to zrobić? Sąd nie wyraził zgody na blokadę alkoholową- co dalej? Co to znaczy znaczna, nieznaczna ilość marihuany? Dozór elektroniczny – zmiany od 1 stycznia 2023 r. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych a skuter czy microcar. Jak uniknąć kary ograniczenia wolności? List żelazny – czym jest i jak go uzyskać Czy można skrócić zakaz prowadzenia pojazdów? Czym jest stalking? Środki odurzające, substancje psychotropowe, środki zastępcze, dopalacze – czyli? Kilkukrotne przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym Uchylanie się od obowiązku naprawienia szkody na gruncie kodeksu karnego (art. 244c) Zatarcie skazania - kiedy, jak, gdzie?