Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Pieszy może się mylić

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Pieszy może się mylić

Pieszy może się mylić co do tego, czy zdąży bezpiecznie pokonać jezdnię. Tak wynika z orzeczenia sieradzkiego Sądu Okręgowego.

Wypadek i śmierć ofiary

Rozpatrywana sprawa dotyczyła wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Kierowca samochodu osobowego naruszył podczas jazdy kilka przepisów ruchu drogowego. Mowa m.in. o przekroczeniu prędkości o 32 km/h w terenie zabudowanym, niedostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze oraz o potrąceniu pieszej. Obrażenia u kobiety okazały się śmiertelne.

Winny nie tylko kierowca

Kierowca został prawomocnie skazany na karę pozbawienia wolności. Co oczywiste, do wypadku doszło z jego winy. Nie oznacza to jednak, że piesza w żaden sposób nie przyczyniła się do zdarzenia. Naruszyła ona bowiem przepisy ruchu drogowego, nie zachowując szczególnej ostrożności. Wynikało to głównie z tego, że weszła na jezdnię w miejscu niedozwolonym, w dodatku wkraczając na nią zza innego pojazdu.

Pieszy może źle ocenić prędkość

Według Sądu Okręgowego w Sieradzu, choć winny był przede wszystkim kierowca, a piesza przyczyniła się do wypadku, istnieją pewne okoliczności przemawiające na korzyść ofiary. Co do zasady pieszy może się mylić w ocenie tego, czy zdąży bezpiecznie pokonać jezdnię. Dotyczy to przede wszystkim kwestii ustalenia, z jaką prędkością porusza się pojazd. Dla pieszego to problematyczne, szczególnie gdy pojazd znacznie przekracza prędkość dopuszczalną.

 

Sprawy karne adwokat Łódź Zgierz

Nasza kancelaria adwokacka oferuje reprezentację w sprawach karnych na terenie całej Polski. Główny obszar terytorialny naszych usług to województwo łódzkie. Zapraszamy do kontaktu z naszymi kancelariami mieszczącymi się w Łodzi oraz w Zgierzu.

Słowa kluczowe: adwokat sprawy karne Łódź, porady prawne Łódź, adwokat w Zgierzu, odszkodowania Łódź, obrona sprawy karne, adwokat pomoc prawna

Zobacz inne sprawy z kategorii > Sprawy karne i karno skarbowe
Przedawnienie karalności czynów nieletnich Przestępstwo niealimentacji po zmianach Możliwość wykorzystania zeznań złożonych w charakterze świadka Odpowiedzialność karna za handel podrobionymi ubraniami i perfumami Zażalenie na zatrzymanie prawa jazdy Jazda pod wpływem środka odurzającego Błędy w pomiarach alkomatami Przesłuchanie świadka z udziałem biegłego psychologa Czy tymczasowo aresztowany może korzystać z telefonu? Wyrok łączny - przepisy przejściowe Przesłuchanie oskarżonego w drodze pomocy prawnej Jak obejść zakaz prowadzenia pojazdów? Ponowny wniosek o odroczenie wykonania kary Dowód z podsłuchu w postępowaniach karnych Uchylenie mandatu Okazanie dowodów rzeczowych na rozprawie Warunkowe umorzenie postępowania a zaświadczenie o niekaralności Nabycie broni od sprzedawcy a posiadanie broni bez zezwolenia Występek o charakterze chuligańskim Dozór elektroniczny - adwokat Łódź Zgierz Ozorków Odroczenie wykonania kary Kara podlegająca wykonaniu w systemie dozoru elektronicznego Warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary Wykorzystanie dowodów z kontroli operacyjnej Wyrok w sprawie karnej a punkty karne Wykonanie kary pozbawienia wolności poza granicami Polski Prekluzja dowodowa w postępowaniu karnym - nowości w prawie karnym Zatrzymanie prawa jazdy a zakaz prowadzenia pojazdów Zamiana prac społecznych na inną karę Niewskazanie kierującego pojazdem droższe Zmiana w Kodeksie karnym. Więcej kar pozbawienia wolności. Lichwa. Odpowiedzialność karna po nowemu Dozór elektroniczny - wcześniejsze zakończenie Zorganizowana grupa przestępcza a dozór elektroniczny Odbycie kary ograniczenia wolności poza granicami Polski Czy hejter w sieci jest bezkarny? Pobyt w zakładzie psychiatrycznym jako środek zabezpieczający Uprawnienia zatrzymanego Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową Czy detektyw może założyć nam GPS? Dziedziczenie przez spadkobierców skazanego obowiązków wynikających z wyroku karnego Grooming - co to takiego? Rozpowszechnianie nagich zdjęć lub filmów Czy mogę odmówić składania zeznań? Naruszenie nietykalności cielesnej- 217 k.k. Kilka kar do odbycia a dozór elektroniczny Uchylenie prawomocnego mandatu – jak to zrobić? Sąd nie wyraził zgody na blokadę alkoholową- co dalej? Co to znaczy znaczna, nieznaczna ilość marihuany? Dozór elektroniczny – zmiany od 1 stycznia 2023 r. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych a skuter czy microcar. Jak uniknąć kary ograniczenia wolności? List żelazny – czym jest i jak go uzyskać Czy można skrócić zakaz prowadzenia pojazdów? Czym jest stalking? Środki odurzające, substancje psychotropowe, środki zastępcze, dopalacze – czyli? Kilkukrotne przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym Uchylanie się od obowiązku naprawienia szkody na gruncie kodeksu karnego (art. 244c) Zatarcie skazania - kiedy, jak, gdzie?