Czy mogę odmówić składania zeznań?
kom: 723 639 158
Czy mogę odmówić składania zeznań?
W jakich sytuacjach można odmówić składania zeznań? Czy coś grozi za odmowę składania zeznań? Kiedy mogę odmówić składania zeznań? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć poniżej.
W pierwszej kolejności warto dokonać rozróżnienia pojęć ‘’zeznania’’ a ‘’wyjaśnienia’’, które powszechnie bywają uznawane za tożsame. Przede wszystkim podejrzany/oskarżony składa wyjaśnienia, a świadek składa zeznania. Następnie należy wspomnieć o odpowiedzialności karnej, której zgodnie z art. 233 Kodeksu karnego podlega ten kto składa fałszywe zeznania- świadek zostanie więc pouczony o możliwych konsekwencjach z tytułu składania nieprawdziwych zeznań. Co do zasady kolejną różnicą jest prawo do odmowy składania wyjaśnień przez podejrzanego/oskarżonego. Z kolei świadek jest obowiązany do stawiennictwa i złożenia zeznań. Jednakże istnieją w danym zakresie pewne wyjątki, które zwalniają osobę od składania zeznań w charakterze świadka.
Komu przysługuje prawo do odmowy składania zeznań?
W oparciu o treść art. 182 Kodeksu postępowania karnego, prawo do odmowy zeznań przysługuje:
• osobie najbliższej dla oskarżonego - osobą najbliższą w brzmieniu art. 115 Kodeksu karnego będzie m.in. małżonek, wstępni (np. rodzice, dziadkowie), zstępni (np. dzieci, wnuki), rodzeństwo, powinowaci w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu,
• pomimo ustania małżeństwa lub stosunku z tytułu przysposobienia,
• świadkowi, który w innej toczącej się sprawie pozostaje oskarżony o współudział w przestępstwie, które objęto postępowaniem karnym.
Wezwanie do sądu w celu przesłuchania
Po doręczeniu wezwania na rozprawę na świadku spoczywa obowiązek stawiennictwa, nawet jeżeli zdecydował się, aby odmówić składania zeznań w trybie art. 182 k.p.k. Bowiem dopiero na danym terminie rozprawy, przed rozpoczęciem przesłuchania świadek może poinformować sąd o możliwości odmowy składania zeznań. W przeciwnym razie, jeśli świadek postanowi nie udać się na wskazany termin rozprawy, sąd może nałożyć na niego karę - nawet jeśli przysługuje mu wyżej opisane prawo.
Wniosek o zwolnienie z obowiązku zeznawania
Pomimo art. 182 k.p.k. istnieje możliwość, aby ubiegać się o prawo do odmowy składania zeznań, osobom innym niż te, które zostały wskazane w niniejszym przepisie. Wobec dyspozycji art. 185 k.p.k. o zwolnienie mogą starać się osoby, które pozostają z oskarżonym w szczególnie bliskim stosunku osobistym. Jak wynika z orzecznictwa, pod pojęciem ‘’szczególnie bliski stosunek osobisty’’ należy rozumieć relację między świadkiem a oskarżonym, która nacechowana jest silnym ładunkiem emocjonalnym. Chodzi tutaj m.in. o sytuację, w której świadek i oskarżony pozostają w stosunku narzeczeństwa, konkubinatu lub gdy mają wspólne dziecko (pod warunkiem, jeśli prowadzą wspólne gospodarstwo domowe oraz wiąże ich szczególnie bliski stosunek osobisty). Wniosek o zwolnienie z zeznawania składany jest przez świadka podczas przesłuchania przed właściwym organem. Należy podkreślić, że organ wydający decyzję w przedmiocie rozpatrzenia niniejszego wniosku, może uwzględnić go w całości lub w części. Jeśli jednak organ odrzuci taki wniosek, świadkowi nie będzie przysługiwało zażalenie na zarządzenie.
Sprawy karne – kancelaria adwokacka w Zgierzu
Zapraszamy do współpracy osoby potrzebujące konsultacji bądź reprezentacji w szeroko rozumianych sprawach z zakresu prawa karnego. Nasze kancelarie adwokackie mieszczą się w Łodzi oraz w Zgierzu. Wszelkie dane tele-adresowe znajdziecie Państwo w zakładce kontakt.
Słowa kluczowe: sprawy karne adwokat, adwokat Łódź, adwokat w Zgierzu, porady prawne Łódź, Kancelaria karna adwokacka, Zgierz adwokat