Odbycie kary ograniczenia wolności poza granicami Polski
kom: 723 639 158
Jak odbyć karę ograniczania wolności poza Polską?
Często klienci w sprawach karnych pytają się czy istnieje możliwość odbycia kary ograniczenia wolności np. prac społecznych poza granicami kraju. Można?
Przepisy polskiego Kodeksu postępowania karnego określają sytuacje, w których dopuszczalne jest wystąpienie do właściwego sądu lub innego organu państwa członkowskiego UE o wykonanie prawomocnie orzeczonej kary ograniczenia wolności.
Decyzja ramowa Rady UE 2008/947/WSiSW z 27.11.2008 r. (Dz.Urz. UE L Nr 337 z 16.12.2008, s. 102) nałożyła na państwa członkowskie UE powinność wprowadzenia do krajowego porządku prawnego przepisów umożliwiających wzajemne uznawanie i przejmowanie do wykonania wyroków skazujących i takimi przepisami regulujacymi m.in. tą materię jest art. 611u i n. Kodeksu postępowania karnego.
Odbycie kary poza granicami Polski
Podstawowe warunki, od spełnienia których zależy dopuszczalność wystąpienia do sądu lub do innego organu państwa członkowskiego UE o wykonanie kary ograniczenia wolności poza granicami Polski wskazuje art. 611u § 1 k.p.k. Według tego przepisu, w razie prawomocnego orzeczenia przez sąd polski wobec obywatela polskiego lub cudzoziemca wskazanej tam kary lub środka karnego, sąd może wystąpić o wykonanie orzeczenia do właściwego sądu lub innego organu państwa członkowskiego UE, w którym sprawca posiada legalne stałe miejsce pobytu, o ile sprawca przebywa w tym państwie lub oświadczy, że zamierza tam powrócić.
Odmiennie niż w art. 611t § 1 Kodeksu postępowania karnego - dotyczący przekazania do wykonania w ramach Unii Europejskiej orzeczenia skazującego na karę pozbawienia wolności – art 611u k.p.k. nie wskazuje, że możliwość przekazania orzeczenia do wykonania aktualizuje się wówczas, gdy wykonanie kary w innym państwie członkowskim UE pozwoli w większym stopniu zrealizować wychowawcze i zapobiegawcze cele kary.
Wniosek o odbycie kary poza Polską
Z art. 611u k.p.k. wynika, że z inicjatywą zmierzającą do przekazania orzeczenia do wykonania w innym państwie może wystąpić sąd. Chodzi tu zatem o sąd określony w art. 3 § 1 k.k.w., tj. sąd, który wydał orzeczenie w I instancji, działający z urzędu bądź też na wniosek samego skazanego. Samo przekazanie kary do wykonania wymaga wydania postanowienia i niestety na postanowienie to zażalenie nie przysługuje.
Sąd rozpoznaje sprawę wniosku o przekazanie na posiedzeniu, w którym ma prawo wziąć udział prokurator, pokrzywdzony, skazany oraz jego obrońca.
Co istotne jeszcze, w razie wystąpienia o wykonanie orzeczenia, o którym mowa w art. 611u k.p.k., postępowanie wykonawcze ulega zawieszeniu. Po otrzymaniu zaś informacji o zakończeniu wykonywania orzeczenia sąd podejmuje zawieszone postępowanie a następnie je umarza.
Sprawy karne – kancelaria adwokacka w Łodzi
Potrzebują Państwo pomocy w sprawie karnej? Zapraszamy do współpracy. Posiadamy bogate doświadczenie w reprezentacji klientów w sprawach karnych zarówno na etapie postępowań przygotowawczych, postępowań sądowych jak i na etapie postępowań wykonawczych. Nasze kancelarie mieszczą się w Łodzi oraz w Zgierzu.
Słowa kluczowe: sprawy karne adwokat, adwokat Łódź, adwokat Zgierz, obrona w sprawach karnych, dozór elektroniczny, porady prawne Łódź