Lichwa. Odpowiedzialność karna po nowemu
kom: 723 639 158
Lichwa. Odpowiedzialność karna po nowemu
Epidemia koronawirusa niesie ze sobą zmiany niemal w każdej gałęzi prawa, na przykład w prawie karnym. Dotyczy to nawet nieoczywistych przestępstw, takich jak lichwa.
Lichwa – co to takiego?
Lichwa to inaczej wyzysk, polegający na tym, że sprawca wyzyskuje przymusowe położenie innego podmiotu i zawiera z nim umowę, na mocy której nakłada na nią obowiązek świadczenia niewspółmierne względem własnego świadczenia. Klasycznym przykładem lichwy jest udzielenie pożyczki z zawyżonymi odsetkami czy innymi opłatami, które prowadzą do nieuczciwego wzbogacenia się pożyczkodawcy.
Zgodnie z dotychczasową regulacją art. 304 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks karny (Dz.U. 2019 nr 0 poz. 1950) lichwa była przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3: „Kto, wyzyskując przymusowe położenie innej osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, zawiera z nią umowę, nakładając na nią obowiązek świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
Szersza odpowiedzialność
Tymczasem Ustawa z dnia 14 maja 2020 roku o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. 2020 nr 0 poz. 875), określanej powszechnie „Tarczą Antykryzysową 3.0”, w art. 8 znowelizowała przepisy dotyczące lichwy z Kodeksu karnego.
W ten sposób wcześniejszy art. 304 k.k. stał się §1 tegoż artykułu, a po nim dodano jeszcze dwa kolejne paragrafy: „§ 2. Kto, w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne wynikające z umowy pożyczki, kredytu lub innej umowy, której przedmiotem jest udzielenie takiego świadczenia z obowiązkiem jego zwrotu, niezwiązanej bezpośrednio z działalnością gospodarczą lub zawodową tej osoby, żąda od niej zapłaty kosztów innych niż odsetki w kwocie co najmniej dwukrotnie przekraczającej maksymalną wysokość tych kosztów określoną w ustawie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Tej samej karze podlega, kto, w związku z udzieleniem osobie fizycznej świadczenia pieniężnego wynikającego z umowy pożyczki, kredytu lub innej umowy, której przedmiotem jest udzielenie świadczenia pieniężnego z obowiązkiem jego zwrotu, niezwiązanej bezpośrednio z działalnością gospodarczą lub zawodową tej osoby, żąda od niej zapłaty odsetek w wysokości co najmniej dwukrotnie przekraczającej stopę odsetek maksymalnych lub odsetek maksymalnych za opóźnienie, określonych w ustawie”.
Skutki w praktyce
Praktycznie więc lichwa będzie teraz rozumiana nie tylko jako zawarcie umowy zobowiązującej do świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnych. Dodatkowo bowiem karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 podlega także ten, kto żąda zapłaty kosztów innych niż odsetki w wysokości co najmniej dwukrotnie przekraczającą maksymalną, ustawową wysokość tych kosztów. Podobna odpowiedzialność grozi temu, kto żąda zapłaty odsetek co najmniej dwukrotnie przekraczających ustawowo określonych stóp odsetek maksymalnych lub maksymalnych za opóźnienie.
Sprawy karne adwokat Łódź Zgierz
Adwokat Piotr Sęk świadczy pomoc prawną m.in. w sprawach z zakresu prawa karnego. Kancelarie adwokackie adwokata Piotra Sęka mieszczą się w Łodzi oraz w Zgierzu. Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane podjęciem współpracy z naszą kancelarią. Więcej informacji na temat oferowanych przez nas usług znajdziecie Państwo w zakładce oferta.
Słowa kluczowe: adwokat w Zgierzu, adwokat w Łodzi, adwokat Łódź, kancelaria Adwokacka Łódź, sprawy karne adwokat Łódź, porady prawne Zgierz