Czy hejter w sieci jest bezkarny?
kom: 723 639 158
Czy hejter w sieci jest bezkarny?
Hejterzy często czują się anonimowi i bezkarni, czy słusznie? W jaki sposób namierzyć hejtera w internecie? W jaki sposób może pomóc adwokat?
Wraz z rozwojem Internetu, wzrostem popularności blogów internetowych, a także przeniesieniem znacznej części biznesów do sfery online, zaczęło również nasilać się zjawisko tzw. hejtu. Problem ten, choć może również występować w świecie rzeczywistym, w sieci stanowi znacznie większy problem. Hejterzy często czują się anonimowi i bezkarni, a publikując obraźliwe komentarze nie odczuwają, że rzeczywiście mogą kogoś w ten sposób skrzywdzić. Czasy, w których nie dało się namierzyć osoby publikującej internetowy hejt jednak już dawno minęły, a dziś zadanie to nie stanowi większego wyzwania.
Coraz częściej hejterzy publikują również pod własnym nazwiskiem, co tylko ułatwi podjęcie odpowiednich korków prawnych. Jeżeli padłeś ofiarą hejtu – wiedz, że nie musisz być bezradny i pozwalać się atakować. Prawo daje szereg możliwości reakcji na taką sytuację. Jeżeli więc spotkałeś się z hejterem, skontaktuj się z adwokatem, który udzieli porady prawnej i pomoże znaleźć najlepsze wyjście z sytuacji. W dzisiejszym artykule przeczytasz o najlepszych sposobach prawnej walki z hejtem w sieci.
Ochrona dóbr osobistych a hejt w Internecie
Przede wszystkim obraźliwe komentarze publikowane w Internecie, czyli tzw. hejt mogą naruszać dobra osobiste atakowanej osoby. Zgodnie z art. 23 kodeksu cywilnego, każdemu człowiekowi przysługują dobra osobiste, które pozostają pod ochroną prawa cywilnego. Ustawodawca jedynie przykładowo wymienia takie dobra jak: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Ponadto do katalogu dóbr osobistych zalicza się również dobre imię, godność czy renomę firmy. Hejt z całą pewnością narusza więc dobra osobie, które przysługują każdemu człowiekowi.
Osoba, której dobra osobiste zostały naruszone zachowaniem hejtera może żądać zaniechania takiego działania, a także usunięcia skutków, jakie powstały na skutego tego zachowania. Zazwyczaj przyjmować będzie to formę złożenia oświadczenia w odpowiedniej formie i o określonej treści. Możliwe jest także zasądzenie zadośćuczynienia pieniężnego lub nakazania zapłaty odpowiedniej kwoty na wskazany przez pokrzywdzonego cel społeczny.
Można sobie również wyobrazić sytuację, w której na skutek naruszeń hejtera powstaje rzeczywista szkoda majątkowa, np. wskutek oczerniających komentarzy publikowanych w sieci, przedsiębiorca traci klientów. W takiej sytuacji poszkodowany może żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych i dochodzić odszkodowania. Wykazanie powstania szkody przed sądem nie jest jednak zadaniem prostym i w takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy prawnej adwokata.
Hej w Internecie a odpowiedzialność karna
Publikowanie komentarzy zawierających hejt może również realizować znamiona czynów zabronionych. Niemal w każdym przypadku hejter może ponieść odpowiedzialność karną za zniewagę. Art. 216 kodeksu karnego, który określa to przestępstwo, wprowadza również typ kwalifikowany, dotyczący znieważania za pomocą środków masowego komunikowania, a więc np. za pośrednictwem portali internetowych, takich jak Facebook czy Instagram. W takim przypadku zagrożenie karą jest wyższe, a sprawca może zostać skazany nawet na karę pozbawienia wolności do roku.
Hejt w sieci może również stanowić zniesławienie, polegające na pomawianiu innej osoby, grupy osób, instytucji, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej o takie zachowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zachowania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Wiele komentarzy dotyczących np. usług świadczonych przez konkurencyjne firmy może realizować znamiona tego czynu zabronionego.
Jeżeli więc padłeś ofiarą hejtu i nie chcesz pozostawać bezczynny i chcesz walczyć z tym negatywnym zjawiskiem, udaj się do adwokata, który udzieli pomocy prawnej i pomoże wybrać najlepszą drogę walki o swoje naruszone prawa i dobra osobiste.
Pomoc w sprawach karnych – kancelaria Łódź
Oferujemy pomoc prawną w sprawach karnych na etapie postępowania przygotowawczego, na etapie postępowania sądowego oraz wykonawczego. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w szeroko rozumianych sprawach karnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą usług prawnych i do kontaktu z naszą kancelarią adwokacką w Łodzi bądź w Zgierzu.
Słowa kluczowe: adwokat Łódź, sposób na hejtera, hejt w internecie, porady prawne, obsługa prawna, adwokat w Zgierzu, kancelaria adwokacka