Czy detektyw może założyć nam GPS?
kom: 723 639 158
Na co może sobie pozwolić detektyw?
Czy w dobie wszechobecnego rozwoju techniki detektyw może zamontować nam urządzenia śledzące np. GPS, bądź urządzenia rejestrujące nasze rozmowy? Jak to wygląda z punktu widzenia prawnego?
Nielegalne uzyskanie informacji przez detektywa
W tym miejscu musimy odwołać się do art. 267 Kodeksu karnego, gdzie wskazano, że kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.
Uzyskanie dostępu do informacji musi nastąpić bez uprawnienia, czyli musi mieć charakter nielegalny. Powyżej wskazany przepis nie obejmuje – co oczywiste – sytuacji uzyskania informacji na podstawie przepisów prawa pozwalających na stosowanie urządzeń podsłuchowych i innych urządzeń przeznaczonych do pozyskiwania informacji np. przewidzianych w ustawie o Policji, ustawie o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Agencji Wywiadu.
Co wolno detektywowi?
Faktem doskonale znanym jest to, że wykonywanie zawodu detektywa wiąże się z podejmowaniem działań ryzykownych, ale w granicach prawa. Ustawa o usługach detektywistycznych w sposób szeroki określa zakres przedmiotowy informacji, które mogą być przez detektywa pozyskiwane. Uzyskiwanie, przetwarzanie i przekazywanie tych danych może odbywać się jednak w formach i zakresach niezastrzeżonych dla organów i instytucji państwowych na mocy odrębnych przepisów.
Należy przyjąć, że posłużenie się przez agencję detektywistyczną nadajnikiem GPS nie jest dopuszczalnym działaniem w ramach ustawowego uregulowania działalności detektywistycznej. Trzeba zauważyć, że art. 7 ustawy o usługach detektywistycznych pozwala agencjom detektywistycznym wykonywać czynności operacyjne niezastrzeżone dla innych organów Państwa, natomiast art. 19 ustawy o Policji stanowi, że uzyskiwanie tego typu danych jak z nadajników GPS należy do kompetencji policji.
Sprawy karne - adwokat Łódź Ozorków Zgierz
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego. Nasze kancelarie adwokackie mieszczą się w Łodzi oraz w Zgierzu. Oferujemy pomoc prawną w sprawach karnych zarówno na etapie postępowania przed prokuratorem, w sądzie I i II instancji jak i na etapie postępowania wykonawczego.
Słowa kluczowe: adwokat Łódź, sprawy karne, obrona w sprawach karnych, adwokat w Zgierzu, porady prawne, prawnik Łódź, kancelaria adwokacka