Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Czym jest stalking?

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Czym jest stalking?

Adwokat sprawy karne Łódź

Pojęcie stalkingu uregulowane jest w kodeksie karnym w art. 190a, jako przestępstwo polegające na uporczywym nękaniu. Przy czym, zachowanie stalkera musi wzbudzać w ofierze poczucie zagrożenia, poniżenia lub istotnej ingerencji w prywatność. Pamiętać należy, że przestępstwo stalkingu zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. 

Niekiedy może ulegać wątpliwościom, czy zachowanie danej osoby wypełnia znamiona przestępstwa stalkingu. W pierwszej kolejności należałoby zastanowić się, czy jest to działanie pożądane, czy też nie. W jaki sposób działanie danej jednostki wpływa na naszą psychikę, a także, czy jest to zachowanie długotrwałe, uporczywe. Okazuje się bowiem, że często czynności na pozór niegroźne, z czasem ulegają przeistoczeniu w obsesję lub są celowo podejmowane, aby wzbudzić strach w ofierze. Zgodnie z dyspozycją art. 190a § 3 k.k, jeżeli sprawca swoim uporczywym działaniem spowoduje targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca ten podlegać będzie karze pozbawienia wolności od lat 2 do lat 12.

Przejawy stalkingu

Zachowania na pozór niegroźne, z czasem stają się coraz bardziej intensywne. Ofiara zaczyna odczuwać dyskomfort, nadmierną ingerencję we własne życie prywatne, a finalnie strach przed stalkerem. Oprawca często przyjmuje różne sposoby nękania, jednakże pamiętać należy, że działanie to nie może odnosić się do przełamywania bariery fizycznej. Naruszenie nietykalności cielesnej podlega odmiennej kwalifikacji i uregulowane jest w art. 217 oraz art 217a Kodeksu karnego.

Jakie zachowania stanowią więc przejaw stalkingu? Przypomnijmy, że jest to każde działanie, które wzbudza poczucie zagrożenia bezpieczeństwa oraz cechuje się długotrwałością. Można tutaj mówić m.in. o: ciągłym wysyłaniu wiadomości, śledzeniu, głuchych telefonach, nadmiernej ilości wykonanych połączeń, szantażowaniu, robieniu zdjęć z ukrycia, itd. Puste połączenia lub wiadomości również stanowią jedną z form uporczywego nękania, pomimo że nie zawierają treści. Stalkerzy często stosują różnego rodzaju techniki manipulacji oraz szantaż emocjonalny, by nawiązać i utrzymać kontakt z ofiarą.  

Kim jest stalker?

Stalker, to innymi słowy gnębiciel. Zdarza się, że jest to osoba z dość bliskiego kręgu znajomych ofiary. Bywa często, że w rolę prześladowcy wciela się były partner, który za wszelką cenę próbuje odzyskać utraconą miłość. Jak wynika z badań socjologicznych, stalkerzy nierzadko cierpią na różnego rodzaju choroby psychiczne - obsesje, paranoje, zaburzenia osobowości. W większości przypadków stalkerzy nie są szczególnie groźni, ani agresywni, jednakże mocą własnych działań celowo wywołują w pokrzywdzonym uczucie lęku.

Jak poradzić sobie ze stalkingiem - jak zgłosić nękanie?

W pierwszej kolejności należy wyszczególnić, że przestępstwo stalkingu kwalifikowane jest jako przestępstwo ścigane na wniosek osoby pokrzywdzonej. Co do zasady, oznacza to, że organ nie podejmie żadnych czynności z urzędu, aby podjąć jakiekolwiek czynności wobec potencjalnego sprawcy. Jednakże wyjątek w tej materii stanowi art. 190a § 3 Kodeksu karnego, którego treść stanowi, że jeżeli w związku z uporczywym nękaniem, pokrzywdzony targnie się na własne życie, to wtedy przestępstwo stalkingu ścigane będzie w trybie publicznoskargowym. Organami właściwymi, do których należy zgłosić zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa jest policja lub prokuratura rejonowa.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwie stalkingu składać można pisemnie oraz w formie ustnej do protokołu. Zawiadomienie sporządzić może pokrzywdzony, ale również adwokat. Należy pamiętać, że pokrzywdzony, występując w roli inicjatora postępowania karnego, musi dopilnować, aby wniosek spełniał wszystkie wymagania formalne oraz zawierał informacje niezbędne do ujęcia stalkera.

Sprawy karne – adwokat w Ozorkowie, Zgierzu, Łodzi

Kancelaria adwokacka adwokata Piotra Sęka z Łodzi oraz Zgierza, zaprasza do kontaktu osoby potrzebujące wsparcia prawnego w szeroko rozumianych sprawach karnych. Świadczymy pomoc prawną zarówno na etapie postępowania przygotowawczego przed jednostkami prokuratur, jak i na etapie sądowym oraz w postępowaniu wykonawczym np. przy składaniu wniosków o dozór elektroniczny.  

Słowa kluczowe: sprawy karne adwokat, adwokat Łódź, adwokat Ozorków, Zgierz porady prawne, pomoc prawna sprawy karne, kancelaria prawna Zgierz

Zobacz inne sprawy z kategorii > Sprawy karne i karno skarbowe
Przedawnienie karalności czynów nieletnich Przestępstwo niealimentacji po zmianach Możliwość wykorzystania zeznań złożonych w charakterze świadka Odpowiedzialność karna za handel podrobionymi ubraniami i perfumami Zażalenie na zatrzymanie prawa jazdy Jazda pod wpływem środka odurzającego Błędy w pomiarach alkomatami Przesłuchanie świadka z udziałem biegłego psychologa Czy tymczasowo aresztowany może korzystać z telefonu? Wyrok łączny - przepisy przejściowe Przesłuchanie oskarżonego w drodze pomocy prawnej Jak obejść zakaz prowadzenia pojazdów? Ponowny wniosek o odroczenie wykonania kary Dowód z podsłuchu w postępowaniach karnych Uchylenie mandatu Okazanie dowodów rzeczowych na rozprawie Warunkowe umorzenie postępowania a zaświadczenie o niekaralności Nabycie broni od sprzedawcy a posiadanie broni bez zezwolenia Występek o charakterze chuligańskim Dozór elektroniczny - adwokat Łódź Zgierz Ozorków Odroczenie wykonania kary Kara podlegająca wykonaniu w systemie dozoru elektronicznego Warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary Wykorzystanie dowodów z kontroli operacyjnej Wyrok w sprawie karnej a punkty karne Wykonanie kary pozbawienia wolności poza granicami Polski Prekluzja dowodowa w postępowaniu karnym - nowości w prawie karnym Zatrzymanie prawa jazdy a zakaz prowadzenia pojazdów Zamiana prac społecznych na inną karę Niewskazanie kierującego pojazdem droższe Zmiana w Kodeksie karnym. Więcej kar pozbawienia wolności. Lichwa. Odpowiedzialność karna po nowemu Pieszy może się mylić Dozór elektroniczny - wcześniejsze zakończenie Zorganizowana grupa przestępcza a dozór elektroniczny Odbycie kary ograniczenia wolności poza granicami Polski Czy hejter w sieci jest bezkarny? Pobyt w zakładzie psychiatrycznym jako środek zabezpieczający Uprawnienia zatrzymanego Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową Czy detektyw może założyć nam GPS? Dziedziczenie przez spadkobierców skazanego obowiązków wynikających z wyroku karnego Grooming - co to takiego? Rozpowszechnianie nagich zdjęć lub filmów Czy mogę odmówić składania zeznań? Naruszenie nietykalności cielesnej- 217 k.k. Kilka kar do odbycia a dozór elektroniczny Uchylenie prawomocnego mandatu – jak to zrobić? Sąd nie wyraził zgody na blokadę alkoholową- co dalej? Co to znaczy znaczna, nieznaczna ilość marihuany? Dozór elektroniczny – zmiany od 1 stycznia 2023 r. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych a skuter czy microcar. Jak uniknąć kary ograniczenia wolności? List żelazny – czym jest i jak go uzyskać Czy można skrócić zakaz prowadzenia pojazdów? Środki odurzające, substancje psychotropowe, środki zastępcze, dopalacze – czyli? Kilkukrotne przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym Uchylanie się od obowiązku naprawienia szkody na gruncie kodeksu karnego (art. 244c) Zatarcie skazania - kiedy, jak, gdzie? Masz zakaz dożywotniego prowadzenia pojazdów? – Możemy Ci pomóc!