Czym jest stalking?
kom: 723 639 158
Czym jest stalking?
Pojęcie stalkingu uregulowane jest w kodeksie karnym w art. 190a, jako przestępstwo polegające na uporczywym nękaniu. Przy czym, zachowanie stalkera musi wzbudzać w ofierze poczucie zagrożenia, poniżenia lub istotnej ingerencji w prywatność. Pamiętać należy, że przestępstwo stalkingu zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Niekiedy może ulegać wątpliwościom, czy zachowanie danej osoby wypełnia znamiona przestępstwa stalkingu. W pierwszej kolejności należałoby zastanowić się, czy jest to działanie pożądane, czy też nie. W jaki sposób działanie danej jednostki wpływa na naszą psychikę, a także, czy jest to zachowanie długotrwałe, uporczywe. Okazuje się bowiem, że często czynności na pozór niegroźne, z czasem ulegają przeistoczeniu w obsesję lub są celowo podejmowane, aby wzbudzić strach w ofierze. Zgodnie z dyspozycją art. 190a § 3 k.k, jeżeli sprawca swoim uporczywym działaniem spowoduje targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca ten podlegać będzie karze pozbawienia wolności od lat 2 do lat 12.
Przejawy stalkingu
Zachowania na pozór niegroźne, z czasem stają się coraz bardziej intensywne. Ofiara zaczyna odczuwać dyskomfort, nadmierną ingerencję we własne życie prywatne, a finalnie strach przed stalkerem. Oprawca często przyjmuje różne sposoby nękania, jednakże pamiętać należy, że działanie to nie może odnosić się do przełamywania bariery fizycznej. Naruszenie nietykalności cielesnej podlega odmiennej kwalifikacji i uregulowane jest w art. 217 oraz art 217a Kodeksu karnego.
Jakie zachowania stanowią więc przejaw stalkingu? Przypomnijmy, że jest to każde działanie, które wzbudza poczucie zagrożenia bezpieczeństwa oraz cechuje się długotrwałością. Można tutaj mówić m.in. o: ciągłym wysyłaniu wiadomości, śledzeniu, głuchych telefonach, nadmiernej ilości wykonanych połączeń, szantażowaniu, robieniu zdjęć z ukrycia, itd. Puste połączenia lub wiadomości również stanowią jedną z form uporczywego nękania, pomimo że nie zawierają treści. Stalkerzy często stosują różnego rodzaju techniki manipulacji oraz szantaż emocjonalny, by nawiązać i utrzymać kontakt z ofiarą.
Kim jest stalker?
Stalker, to innymi słowy gnębiciel. Zdarza się, że jest to osoba z dość bliskiego kręgu znajomych ofiary. Bywa często, że w rolę prześladowcy wciela się były partner, który za wszelką cenę próbuje odzyskać utraconą miłość. Jak wynika z badań socjologicznych, stalkerzy nierzadko cierpią na różnego rodzaju choroby psychiczne - obsesje, paranoje, zaburzenia osobowości. W większości przypadków stalkerzy nie są szczególnie groźni, ani agresywni, jednakże mocą własnych działań celowo wywołują w pokrzywdzonym uczucie lęku.
Jak poradzić sobie ze stalkingiem - jak zgłosić nękanie?
W pierwszej kolejności należy wyszczególnić, że przestępstwo stalkingu kwalifikowane jest jako przestępstwo ścigane na wniosek osoby pokrzywdzonej. Co do zasady, oznacza to, że organ nie podejmie żadnych czynności z urzędu, aby podjąć jakiekolwiek czynności wobec potencjalnego sprawcy. Jednakże wyjątek w tej materii stanowi art. 190a § 3 Kodeksu karnego, którego treść stanowi, że jeżeli w związku z uporczywym nękaniem, pokrzywdzony targnie się na własne życie, to wtedy przestępstwo stalkingu ścigane będzie w trybie publicznoskargowym. Organami właściwymi, do których należy zgłosić zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa jest policja lub prokuratura rejonowa.
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwie stalkingu składać można pisemnie oraz w formie ustnej do protokołu. Zawiadomienie sporządzić może pokrzywdzony, ale również adwokat. Należy pamiętać, że pokrzywdzony, występując w roli inicjatora postępowania karnego, musi dopilnować, aby wniosek spełniał wszystkie wymagania formalne oraz zawierał informacje niezbędne do ujęcia stalkera.
Sprawy karne – adwokat w Ozorkowie, Zgierzu, Łodzi
Kancelaria adwokacka adwokata Piotra Sęka z Łodzi oraz Zgierza, zaprasza do kontaktu osoby potrzebujące wsparcia prawnego w szeroko rozumianych sprawach karnych. Świadczymy pomoc prawną zarówno na etapie postępowania przygotowawczego przed jednostkami prokuratur, jak i na etapie sądowym oraz w postępowaniu wykonawczym np. przy składaniu wniosków o dozór elektroniczny.
Słowa kluczowe: sprawy karne adwokat, adwokat Łódź, adwokat Ozorków, Zgierz porady prawne, pomoc prawna sprawy karne, kancelaria prawna Zgierz