Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową
kom: 723 639 158
Sposób na zakaz prowadzenia pojazdów – blokada alkoholowa
Środek karny w postaci zakazu prowadzeniu pojazdów jest bardzo często czymś co spędza sen z powiek osób skazanych. Czy da się coś z takim zakazem zrobić?
Skazując za przestępstwo polegające na prowadzeniu samochodu w stanie nietrzeźwości sąd obowiązkowo orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na określony czas. Jest to bardzo często – zwłaszcza dla osób wykonujących pracę zarobkową przy pomocy pojazdów mechanicznych – nie lada kłopot. Czy w takim przypadku da się coś z tym fantem zrobić?
Prowadzenie pojazdów mimo wyroku
W tym miejscu należy odwołać się do regulacji zawartych w Kodeksie karnym wykonawczym, a zwłaszcza do art. 182a, który stanowi, że możliwe jest orzeczenie o dalszym wykonywaniu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, jeżeli: zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiary, a postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
Wskazany przepis wprowadza podstawę prawną do zmiany formy stosowania orzeczonego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Chodzi w tym przypadku o możliwość dokonania modyfikacji treści, czy też formy stosowania środka karnego. Dobrodziejstwo z w/w przepisu można stosować zarówno do środków karnych orzeczonych na podstawie odpowiednich przepisów Kodeksu karnego jak i Kodeksu wykroczeń.
Blokada alkoholowa - kiedy i na jakich zasadach?
Jakie są warunki orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażanych w blokadę alkoholową? Kodeks karny wykonawczy uzależnia dokonanie modyfikacji formy dalszego wykonywania środka karnego od spełnienia dwóch przesłanek. Pierwsza przesłanka dotyczy okresu stosowania środka karnego, zaś druga dotyczy stwierdzenia pozytywnej oceny kryminologicznej.
Możliwość taka zachodzi tylko wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów był stosowany przez okres połowy orzeczonego wymiaru, a gdy orzeczono dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, to przez okres co najmniej 10 lat.
Co zaś oznacza pozytywna ocena kryminologiczna? To nic innego, jak dokonanie przez sąd ustaleń, że postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
Blokada alkoholowa – jest to urządzenie uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Blokada jest montowana w pojeździe przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela.
Wykonywanie kar – pomoc prawna
Nasza Kancelaria Adwokacka w Łodzi i Zgierzu świadczy pomoc prawną w sprawach karnych również na etapie postępowania wykonawczego. Prowadzimy sprawy nie tylko na obszarze województwa łódzkiego, ale na terenie całej Polski. Zapraszamy do kontaktu, celem omówienia Państwa sprawy.
Słowa kluczowe: sprawy karne adwokat, obrona w sprawach karnych, obrońca Łódź, adwokat Łódź, adwokat Zgierz, obrońca Zgierz, kancelaria adwokacka