Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Uchylanie się od obowiązku naprawienia szkody na gruncie kodeksu karnego (art. 244c)

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Uchylanie się od obowiązku naprawienia szkody - art. 244c k.k.

W 2023 r. polski ustawodawca zdecydował się wprowadzić do kodeksu karnego przepis ustanawiający karalność czynu przestępnego, jakim jest uchylanie się przez osobę zobowiązaną od orzeczonego przez sąd na rzecz pokrzywdzonego lub jego osoby najbliższej środka kompensacyjnego w postaci obowiązku naprawienia szkody, obowiązku zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub nawiązki. 

Celem wprowadzenia takiej regulacji jest nie tylko zapewnienie pokrzywdzonemu, będącego ofiarą przestępstwa, odpowiedniego zabezpieczenia jego interesów majątkowych, ale takie rozwiązanie ma zabezpieczyć ponadto działalność wymiaru sprawiedliwości, wyraźnie podkreślając obowiązek respektowania wydanych przez sąd rozstrzygnięć. 

Uchylanie się od orzeczonego obowiązku naprawienia szkody

Przewidziane w artykule 244c kodeksu karnego zachowanie sprawcy ma polegać na uchylaniu się przez niego od obowiązku naprawienia szkody (dalej zadośćuczynienia czy nawiązki), co oznacza, że zobowiązany świadomie (umyślnie) nie wykonuje orzeczonej wobec niego powinności. 

Ustawodawca zdecydował się surowo traktować takie osoby, gdyż jedyną karą, jaką przewiduje dla osób dopuszczających się ww. zaniechań, jest kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 

Istnieje jednak możliwość uchronienia się przez sprawcę od podlegania ww. karze, jeśli tylko (jak stanowi §2 art. 244c) wykona on w całości orzeczony wobec niego środek kompensacyjny nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego.

W jaki sposób pokrzywdzony może dochodzić zaspokojenia swoich roszczeń? 

Wskutek nowelizacji, a tym samym wprowadzenia do kodeksu karnego omawianego przepisu (art. 244c k.k.), pokrzywdzonemu przyznano nowe możliwości dochodzenia swych roszczeń. 

Do tej pory podstawowym sposobem uzyskania od sprawcy naprawienia, wynikłej z jego winy szkody, było skierowanie do sądu sporządzonego przez adwokata wniosku o nadanie orzeczeniu (prawomocnemu wyrokowi stanowiącemu tu tytuł egzekucyjny) klauzuli wykonalności. Na jego podstawie pokrzywdzony mógł następnie wystąpić do komornika sądowego z wnioskiem o wszczęcie egzekucji przeciwko skazanemu. 

Zobowiązany będzie mógł uniknąć kolejnego skazania (tu sąd będzie mógł mu wymierzyć karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat), jeśli niezwłocznie zaspokoi interes majątkowy pokrzywdzonego, dokonując na jego rzecz zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej tytułem naprawienia szkody. 

Co istotne, nowa regulacja ma zastosowanie także do obowiązków naprawienia szkody i zadośćuczynień zasądzonych przed 1 października 2023 r., tylko jeśli sprawca w dalszym ciągu uchyla się od spełnienia nałożonego nań obowiązku.

Adwokat sprawy karne Łodź Zgierz Ozorków

Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką z siedzibą w Łodzi oraz w Zgierzu. Oferujemy pomoc prawną w zakresie prawa karnego i nie tylko. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w reprezentacji klinetów w sprawach karnych zarówno na etapie postępowania przygotowawczego jak i sądowego. 

Słowa kluczowe: sprawy karne adwokat, Łódź adwokat, Zgierz adwokat, Ozorków adwokat, porady prawne Zgierz, porady prawne Łódź, adwokat sprawy karne, adwokat prawo karne Łódź

Zobacz inne sprawy z kategorii > Sprawy karne i karno skarbowe
Przedawnienie karalności czynów nieletnich Przestępstwo niealimentacji po zmianach Możliwość wykorzystania zeznań złożonych w charakterze świadka Odpowiedzialność karna za handel podrobionymi ubraniami i perfumami Zażalenie na zatrzymanie prawa jazdy Jazda pod wpływem środka odurzającego Błędy w pomiarach alkomatami Przesłuchanie świadka z udziałem biegłego psychologa Czy tymczasowo aresztowany może korzystać z telefonu? Wyrok łączny - przepisy przejściowe Przesłuchanie oskarżonego w drodze pomocy prawnej Jak obejść zakaz prowadzenia pojazdów? Ponowny wniosek o odroczenie wykonania kary Dowód z podsłuchu w postępowaniach karnych Uchylenie mandatu Okazanie dowodów rzeczowych na rozprawie Warunkowe umorzenie postępowania a zaświadczenie o niekaralności Nabycie broni od sprzedawcy a posiadanie broni bez zezwolenia Występek o charakterze chuligańskim Dozór elektroniczny - adwokat Łódź Zgierz Ozorków Odroczenie wykonania kary Kara podlegająca wykonaniu w systemie dozoru elektronicznego Warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary Wykorzystanie dowodów z kontroli operacyjnej Wyrok w sprawie karnej a punkty karne Wykonanie kary pozbawienia wolności poza granicami Polski Prekluzja dowodowa w postępowaniu karnym - nowości w prawie karnym Zatrzymanie prawa jazdy a zakaz prowadzenia pojazdów Zamiana prac społecznych na inną karę Niewskazanie kierującego pojazdem droższe Zmiana w Kodeksie karnym. Więcej kar pozbawienia wolności. Lichwa. Odpowiedzialność karna po nowemu Pieszy może się mylić Dozór elektroniczny - wcześniejsze zakończenie Zorganizowana grupa przestępcza a dozór elektroniczny Odbycie kary ograniczenia wolności poza granicami Polski Czy hejter w sieci jest bezkarny? Pobyt w zakładzie psychiatrycznym jako środek zabezpieczający Uprawnienia zatrzymanego Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową Czy detektyw może założyć nam GPS? Dziedziczenie przez spadkobierców skazanego obowiązków wynikających z wyroku karnego Grooming - co to takiego? Rozpowszechnianie nagich zdjęć lub filmów Czy mogę odmówić składania zeznań? Naruszenie nietykalności cielesnej- 217 k.k. Kilka kar do odbycia a dozór elektroniczny Uchylenie prawomocnego mandatu – jak to zrobić? Sąd nie wyraził zgody na blokadę alkoholową- co dalej? Co to znaczy znaczna, nieznaczna ilość marihuany? Dozór elektroniczny – zmiany od 1 stycznia 2023 r. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych a skuter czy microcar. Jak uniknąć kary ograniczenia wolności? List żelazny – czym jest i jak go uzyskać Czy można skrócić zakaz prowadzenia pojazdów? Czym jest stalking? Środki odurzające, substancje psychotropowe, środki zastępcze, dopalacze – czyli? Kilkukrotne przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym Zatarcie skazania - kiedy, jak, gdzie? Masz zakaz dożywotniego prowadzenia pojazdów? – Możemy Ci pomóc!