Niewskazanie kierującego pojazdem droższe
kom: 723 639 158
Niewskazanie kierującego pojazdem droższe
Niewskazanie kierującego pojazdem sfotografowanym przez fotoradar to wykroczenie. Ma się jednak stać deliktem administracyjnym, a kara znacznie wzrośnie.
Kary z fotoradaru skuteczniej egzekwowane
Tak w skrócie można scharakteryzować nowy projekt Ministerstwa Infrastruktury i Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Główne założenie to skonstruowanie możliwie najbardziej optymalnego sposobu karania kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość i powodują niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego.
Kolejna kwestia to zwiększenie zdolności egzekwowania nakładanych kar. Warto przy tym wspomnieć, że z zarejestrowanych przez fotoradary w latach 2015-2017 przeszło 200000 wykroczeń aż 115000 postępowań przedawniło się. To natomiast przekłada się na wielomilionowe braki w budżecie państwa.
Niewskazanie kierującego pojazdem powodem przedawnień
Bardzo częstą przyczyną nieskutecznego egzekwowania kar jest niewskazanie kierującego pojazdem sfotografowanym przez fotoradar. W teorii bowiem właściciel pojazdu uwiecznionego na zdjęciu z fotoradaru otrzymuje informację o zarejestrowanym przekroczeniu prędkości. Powinien on wówczas wskazać, kto prowadził pojazd. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu kara grzywny. Może jednak wskazać osobę inną niż on sam, ta osoba wskazuje kolejną, aż w końcu nadchodzi termin przedawnienia.
Pomysł resortu infrastruktury i GITD zakłada zastąpienie kary grzywny za niewskazanie kierującego pojazdem przez właściciela jako wykroczenie, karą pieniężną za delikt administracyjny. Wymiar kary miałby być dwukrotnością grzywny grożącej za dane przekroczenie dozwolonej prędkości. Dla przykładu, jeśli przekroczenie prędkości o 30 km/h wiąże się z karą grzywny w do 200 złotych, to kara za delikt administracyjny wyniesie 400 złotych, za to bez punktów karnych.
Kierowca potwierdzi
Co istotne, właściciel pojazdu będzie obowiązany uzyskać oświadczenie osoby, której użyczył pojazd, gdzie własnoręcznym podpisem potwierdzi ona ten fakt. Tyle, że to wciąż jedynie potwierdzenie użyczenia pojazdu, a nie przyznanie się do popełnienia wykroczenia. Bez oświadczenia właściciel również zostanie ukarany za niewskazanie kierującego pojazdem.
Wyjątkiem od tego mechanizmu będą sytuacje, w których pojazd jest własnością firmy leasingowej. Wówczas przedstawiciel takiej firmy będzie obowiązany wskazać kierującego pojazdem zgodnie z dotychczasowymi regulacjami.
Cudzoziemcy nie uciekną przed fotoradarem
Propozycja zmian obejmuje też ułatwienie egzekwowania kar od cudzoziemców, szczególnie spoza Unii Europejskiej. Jeśli taki kierowca zostanie zatrzymany przez funkcjonariuszy policji za przekroczenie dozwolonej prędkości, ale będzie miał ciążące na sobie inne wykroczenia zarejestrowane przez fotoradar, zostanie w trybie przyspieszonym ukarany za te wszystkie wykroczenia jednocześnie.
Tymczasem o pomyśle RPO, by złagodzić przepisy w zakresie mandatów z fotoradaru, pisze na swoim blogu adwokat Bernard Piechota.
Sprawy karne Łódź Zgierz adwokat
Świadczymy kompleksową pomoc prawną w sprawach karnych i karno-skarbowych. Oferujemy także pomoc prawną w sprawach karnych na etapie postępowania wykonawczego. Nasze kancelarie adwokackie mieszczą się w Łodzi i Zgierzu. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych usług prawnych i do kontaktu.
Słowa kluczowe: adwokat sprawy karne Łódź, adwokat Łódź, adwokat Zgierz, porady prawne Łódź, adwokat w Łodzi, kancelaria adwokacka Łódź