Czy umowa sprzedaży zawarta przed małoletniego jest ważna?
kom: 723 639 158
Czy umowa sprzedaży zawarta przed małoletniego jest ważna?
Czy dziecko może zawrzeć ważną umowę? Czy zaciągnięcie przez małoletniego zobowiązania rodzi skutki prawne? Czy dziecko może być stroną umowy? Postaramy się odpowiedzieć na w/w pytania na przykładzie sprawy z naszej praktyki.
Dziecko za pośrednictwem konta internetowego na jednym ze znanych portali aukcyjnych wylicytowało rzecz, w dodatku bardzo drogą. Strona sprzedająca w związku z zakończeniem aukcji chciała uzyskać kwotę z licytacji. Ostatecznie w związku z brakiem zapłaty sprawa trafiła do sądu. Sąd oddalił powództwo.
Sąd w tej konkretnej sprawie dał wiarę właścicielowi konta na portalu akcyjnym, a zarazem rodzicowi dziecka, że to dziecko niejako w ramach zabawy bez wiedzy i zgody osoby dorosłej wzięło udział w aukcji i w dodatku ją wygrało. Czy akurat takie wyjaśnienie / usprawiedliwienie zasługiwało na wiarę pozostawiam na marginesie.
Zdolność dziecka do zawierania umów
Zgodnie z art. 12 Kodeksu cywilnego, nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu. Oznacza to, że dzieci do ukończenia 13 roku życia nie mogą same skutecznie zaciągać zobowiązań ani nabywać praw, w tym w ważny sposób zawrzeć umowy sprzedaży, czy potocznie umowy kupna. Stanowi o tym art. 14 § 1 k.c. - czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych jest nieważna.
Przy takiej jednak regulacji mógłby pojawić się problem natury praktycznej, mianowicie co gdy dziecko poniżej 13 roku życia kupuje bułkę, czy wodę do picia? Trudno sobie wyobrazić, aby dziecko nie mogło brać udziału w takich prostych transakcjach. Dlatego paragraf 2 art 14 k.c. dopuszcza możliwość zawierania umów przez osoby, które nie mają zdolności do czynności prawnych. Może to jednak nastąpić pod pewnymi warunkami. Istotne jest, aby była to umowa należąca do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego np. kupno chleba.
Zgodeni z art. 14 k.c., jednakże gdy osoba niezdolna do czynności prawnych zawarła umowę należącą do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, umowa taka staje się ważna z chwilą jej wykonania, chyba że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych.
Czynności te muszą spełniać te kryteria zarówno z punktu widzenia oceny obiektywnej, jak i w odniesieniu do konkretnej sytuacji majątkowej i osobistej osoby ograniczonej w zdolności do czynności prawnych.
Co to jest umowa powszechnie zawierana w drobnych bieżących sprawach życia codziennego?
Interpretacja umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego zależy od okoliczności, takich jak charakter środowiska społecznego oraz sytuacja materialna rodziny. Inna jest bowiem skala drobnych spraw dziecka zamożnych rodziców żyjących np. w wielkim mieście.
Pojęcie to należy odnieść do wieku i sytuacji życiowej dziecka. O charakterze takich spraw decyduje wartość przedmiotu umowy, jej typowość w stosunkach społecznych charakterystycznych dla grupy, dla której przynależy osoba niezdolna do czynności prawnych.
Sąd w tym konkretnym przypadku uznał, że wylicytowanie przez dziecko rzeczy wartej kilkanaście tysięcy złotych na pewno nie można uznać za umowę zawartą drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Sąd uznał także, że teoretycznie można by było rozpatrywać w sprawę w kategoriach winy w nadzorze (art. 427 Kodeksu cywilnego) jednakże jest to reżim odpowiedzialności deliktowej, a zatem należałoby wykazać zaistnienie i wysokość szkody, czego w tym konkretnym przypadku nie wykazano.
Sprawy cywilne o zapłatę – adwokat Łódź Zgierz Ozorków
Potrzebujesz pomocy w sprawie o zapłatę? Dochodzisz roszczeń od nierzetelnego kontrahenta, albo kontrahent dochodzi od ciebie roszczeń, z którymi się nie zgadzasz? Zapraszamy do kontaktu. Przeanalizujemy twoją sprawę i zaproponujemy możliwe rozwiązania prawne. Istnieje również możliwość reprezentacji sądowej.
Słowa kluczowe: sprawy cywilne, porady prawne Łódź, Ozorków adwokat, Łódź adwokat, Zgierz adwokat, reprezentacja w sądzie Łódź, prawnik Zgierz