Ugoda w sprawie małoletniego zawarta bez zgody sądu opiekuńczego
kom: 723 639 158
Ugoda w sprawie małoletniego zawarta bez zgody sądu opiekuńczego
Bardzo często spotykamy się w naszej praktyce zawodowej z zawieraniem ugód, czy to na etapie likwacji szkody, czy też przed sądami w różnego rodzaju sprawach odszkodowawczych. Powstaje jednak pytanie, kto w imieniu małoletniego może zawrzeć taką ugodę i czy wymaga się jakiś dodatkowych formalności w tym zakresie.
Kiedy potrzebna jest zgoda sądu rodzinnego?
Wszelkiego rodzaju rozważania na ten temat należy rozpocząć od treści art. 101 § 3 k.r.o., gdzie wskazano, że rodzice dziecka nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.
Co to są czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu?
Ustawa Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie definiuje czynności zwykłego zarządu oraz czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, odwołując się w tej materii do utrwalonego orzecznictwa Sądu Najwyższego.
W postanowieniu z dnia 5 lutego 1999 r. w sprawie o sygn. akt III CKN 1202/98 Sąd Najwyższy stwierdził, że czynności dyspozycyjne podejmowane w postępowaniu sądowym przez rodziców w imieniu małoletniego dziecka, takie jak zawarcie ugody w sprawach wykraczających poza bieżącą administrację jego majątkiem, a więc między innymi w sprawie o dział spadku, zniesienie współwłasności, czy w sprawie należnego dziecku odszkodowania należą do kategorii czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Akty takie wymagają zatem zezwolenia sądu opiekuńczego. Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela ustawowego w sprawach przekraczających zwykły zarząd bez zezwolenia sądu opiekuńczego jest nieważna.
Czynność prawna dotycząca majątku małoletniego, dokonana przez przedstawiciela ustawowego bez uprzedniego zezwolenia władzy opiekuńczej jest nieważna i nie może być konwalidowana (uchwała SN z 24 czerwca 1961 r., I Co 16/61). Takie samo stanowisko prezentuje m.in. Sąd Apelacyjny w Łodzi (vide: wyrok SA Łódź z 24 września 2014 r., sygn. I ACa 425/14).
Ugoda bez zgody sądu opiekuńczego
Reasumując, ugoda zawarta w imieniu małoletniego bez zgody sądu opiekuńczego, w której to ugodzie zawarto zapis, że strona poszkodowana zrzeka się dochodzenia wszelkich roszczeń związanych z danym zdarzeniem, wypadkiem, jest po prostu nieważna i otwiera to drogę do dochodzenia dalszych roszczeń odszkodowanych dla dziecka.
Odszkodowania Zadośćuczynienia – adwokat Łódź – adwokat Zgierz
Zapraszamy do współpracy osoby poszkodowane w różnego rodzaju zdarzeniach losowych (wypadki komunikacyjne, pożary, zalania, zniszczenie mienia, itp.). Oferujemy kompleksową pomoc prawną w sprawach o naprawienie szkody, o odszkodowanie, o zadośćuczynienie. Nasze kancelarie adwokackie mieszczą się w Łodzi oraz w Zgierzu. Oferujemy również porady prawne online.
Słowa kluczowe: sprawy odszkodowawcze, odszkodowania Łódź, adwokat odszkodowania, prawo cywilne adwokat, porady prawne Zgierz, prawnik Zgierz