Ochrona wierzyciela przed niewypłacalnością dłużnika
kom: 723 639 158
Ochrona wierzyciela przed niewypłacalnością dłużnika
Powszechnym zjawiskiem występującym w naszej codzienności jest tzw. niewypłacalność dłużnika. Polega ona na tym, iż po zaciągnięciu określonego zobowiązania dłużnik nie jest w stanie (umyślnie bądź też nie) spełnić ciążącego na nim świadczenia, wynikającego z powstałego między nim a inną osobą (wierzycielem) stosunku prawnego. Nie ulega zatem wątpliwości, iż sytuacja w jakiej wówczas znajduje się wierzyciel jest dla niego szczególnie niekorzystna – nie otrzymuje on świadczenia (najczęściej pieniężnego), do którego żądania jest uprawniony.
Skarga pauliańska – co to jest?
Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują szeroki zakres ochrony takich wierzycieli. Jedną z instytucji, która takową funkcję ochronną ma realizować jest skarga pauliańska uregulowana w art. 527 k.c. (i następne). Wierzyciel może z niej skorzystać w sytuacji, gdy jego dłużnik celowo wyzbywa się swojego majątku tak, aby nie być w stanie spełnić ciążących na nim świadczeń (ma świadomość, że dokonana przez niego czynność, polegająca na pozbyciu się pewnych elementów z jego majątku sprawi, że stanie się on niewypłacalny).
Na czym polega czynność, której dokonuje dłużnik?
Dłużnik, aby uniknąć zaspokojenia roszczeń swojego wierzyciela, dokonuje na rzecz osoby trzeciej pewnej czynności prawnej, która sprawia, że dane aktywa wychodzą z jego majątku bądź doń nie wchodzą. Przykładowo – po zaciągnięciu zobowiązania dłużnik, w drodze umowy pożyczki, przekazuje znajomemu wszystkie swoje oszczędności, które pierwotnie miał wykorzystać do spłacenia wierzyciela. Taka czynność odbywa się z pokrzywdzeniem danego wierzyciela, bowiem nie może on prowadzić skutecznej egzekucji.
Jakie uprawnienia przysługują wierzycielowi?
W zaistniałej sytuacji wierzyciel może, z odpowiednią pomocą prawną, wystąpić do sądu przeciwko osobie, która wskutek czynności dokonanej przez dłużnika, uzyskała jakąś korzyść majątkową – w naszym przypadku będzie to ww. znajomy dłużnika. Treść żądania wierzyciela, z którym kieruje się on do sądu, odnosi się do uznania tejże czynności prawnej (przykładowo pożyczki) za bezskuteczną względem siebie. Uwzględnienie takiej skargi, sporządzonej przez wykwalifikowanego adwokata spowoduje, że dla wierzyciela dana czynność prawna nie będzie wywoływać żadnych skutków (wierzyciel będzie mógł traktować ją tak, jakby nigdy do niej nie doszło), choć z punktu widzenia innych uczestników obrotu czynność pozostanie jednak obiektywnie ważna i skuteczna. Uprawniony wierzyciel, dysponujący tytułem wykonawczym zarówno przeciwko dłużnikowi, jak i danej osobie trzeciej, będzie miał prawo wówczas wszcząć egzekucję i zaspokoić się ze składników majątkowych znajdujących się w majątku pozwanego – osoby, która uzyskała korzyść.
Należy jednak pamiętać, iż możliwość wystąpienia do sądu z omawianą skargą pauliańską jest ograniczona terminem – zgodnie z art. 534 k.c. „uznania czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli za bezskuteczną nie można żądać po upływie lat pięciu od daty tej czynności”.
Sprawy egzekucyjne – ochrona wierzycieli – adwokat Łódź
Nasza kancelaria adwokacka posiada wieloletnie doświadczenie w sprawach o zapłatę, w sprawach dot. odzyskania wierzytelności, w sprawach egzekucyjnych. Zapraszamy do współpracy osoby potrzebujące pomocy prawnej. Nasze kancelarie adwokackie mieszczą się w Łodzi, Zgierzu i Ozorkowie.
Słowa kluczowe: ochrona wierzyciela, adwokat Łódź, adwokat Zgierz, porady prawne Ozorków, porady Zgierz, pomoc prawna Łódź , adwokat sprawy cywilne