Rozliczenie spłaconego kredytu po podziale majątku wspólnego byłych małżonków.
kom: 723 639 158
Możliwość żądania rozliczenia spłaconego kredytu po podziale majątku wspólnego byłych małżonków.
Czy art. 618 § 3 KPC stoi na przeszkodzie dochodzeniu między byłymi współmałżonkami roszczeń o zwrot kwoty zobowiązania zabezpieczonego hipotecznie, spłaconego przez jednego z małżonków po zniesieniu wspólności? Z takim pytaniem przyszło się zmierzyć Sądowi Najwyższemu w wydanej uchwale w składzie siedmiu sędziów z dnia 27 lutego 2019 r., sygn. III CZP 30/18.
Zniesienie współwłasności
Wątpliwości powstały w związku z treścią art. 618 Kodeksu postępowania cywilnego, gdzie wskazuje się, że po zapadnięciu prawomocnego postanowienia o zniesieniu współwłasności uczestnik nie może dochodzić roszczeń związanych ze współwłasnością, chociażby nie były one zgłoszone w postępowaniu o zniesienie współwłasności.
Jak stwierdził Sąd Najwyższy w w/w uchwale, art. 618 § 3 k.p.c. nie wyłącza dochodzenia między małżonkami roszczenia o zwrot kwoty zobowiązania zabezpieczonego hipoteką, spłaconego przez jednego z nich po uprawomocnieniu się postanowienia o podziale majątku wspólnego.
Jak wskazał Sąd Najwyższy, wątpliwości wiążą się z sytuacją faktyczną, w której już po podziale majątku wspólnego byłych małżonków następuje spłata wierzytelności zabezpieczonej hipoteką. Powstaje wtedy kwestia, czy wynikająca z art. 618 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego prekluzja ma zastosowanie do roszczenia zwrotnego byłego małżonka, który po podziale majątku wspólnego dokonał spłaty kredytu.
Zapatrywania dotyczące prekluzji wynikającej rzekomo z art. 618 § 3 k.p.c. zupełnie pomijają unormowania kodeksu cywilnego dotyczące praw i obowiązków dłużników zobowiązanych solidarnie. Nie powinno budzić wątpliwości, że raty kredytu zapłacone przez jednego z byłych małżonków już po podziale majątku wspólnego, a więc po zniesieniu współwłasności, nie mogą być kwalifikowane jako wydatek współwłaściciela. W orzecznictwie ugruntowany jest również pogląd, że art. 618 § 3 k.p.c. ma charakter wyjątkowy, co wyłącza wykładnię rozszerzającą, że obejmuje on również roszczenie osób, które przez zniesienie współwłasności utraciły status współwłaściciela. Przy solidarnej odpowiedzialności za dług spełnienie świadczenia przez jednego z dłużników solidarnych uzasadnia powstanie roszczenia regresowego wobec drugiego dłużnika, który długu nie spłacił.
Sprawy cywilne o zapłatę – kancelaria adwokacka Łódź
Oferujemy kompleksową pomoc prawną w sprawach z zakresu prawa cywilnego, m.in. w sprawach o zapłatę. Posiadamy bogate doświadczenie w reprezentacji Klientów przed sądami w całej Polsce. Zapraszamy do skontaktowania się z naszą kancelarią adwokacką w celu omówienia Państwa sprawy i uzyskania optymalnych rozwiązań prawnych.
Słowa kluczowe: sprawy cywilne adwokat, sprawy o zapłatę, adwokat Łódź, adwokat w Zgierzu, Kancelaria Adwokacka Łódź, porady prawne Łódź, pomoc prawna, porady prawne Łódź