Odbiór prac budowlanych a możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu wadliwego wykonania umowy
kom: 723 639 158
Odbiór prac budowlanych a dochodzenie roszczeń z tytułu wadliwego wykonania umowy
Niejednokrotnie zdarza się, że do kancelarii zgłaszają się zmartwieni klienci, którzy podpisali protokół odbioru robót budowlanych, jednak nie są do końca zadowoleni z wykonanych prac i chcieliby dochodzić roszczeń z tego tytułu. Nie są jednak przekonani czy taka możliwość istnieje, bo przecież podpisali protokół, w którym potwierdzili, że wszelkie ustalone prace zostały wykonane. W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedź m.in. na takie pytania jak: co to jest protokół odbioru robót budowlanych i co powinien zawierać, jakie skutki niesie ze sobą odebranie robót budowlanych, czy odbiór robót budowlanych jest zawsze obowiązkowy, a przede wszystkim – czy pomimo dokonania odbioru robót budowlanych możesz dochodzić roszczeń z tytułu wadliwego wykonania umowy.
Czym jest protokół odbioru robót budowlanych?
Protokół odbioru robót budowlanych to dokument, w którym inwestor i wykonawca zgodnie potwierdzają, że przedmiot umowy został przekazany w stanie wynikającym z zawartej przez strony umowy, tj. jest zgodny z projektem. Ustawa nie przewiduje szczegółowych wymogów dotyczących protokołu odbioru robót budowlanych, ani też nie wymaga jego sporządzenia. Warto jednak taki dokument przygotować. Może się on bowiem okazać przydatny w razie ewentualnego sporu sądowego, wynikającego np. z konieczności dochodzenia roszczeń z tytułu wadliwie wykonanej umowy. Protokół odbioru robót budowlanych może być zarówno częściowy (potwierdza wówczas wykonanie określonego etapu prac), a także końcowy, potwierdzający, że prace zostały w całości zakończone. Protokół odbioru robót budowlanych powinien zawierać m.in. takie elementy jak: dane osób uczestniczących w odbiorze, datę odbioru oraz datę zgłoszenia prac do odbioru i ich wykonania, zakres prac, podlegających odbiorowi, a także ewentualne uwagi dotyczące stanu wykonanych robót.
Czy dokonanie odbioru robót budowlanych jest obowiązkowe?
O ile, jak wskazano powyżej – sporządzanie protokołu odbioru robót budowlanych nie jest obowiązkowe, o tyle przystąpienie przez inwestora do odbioru robót zgłoszonych przez wykonawcę jako zakończonych - już tak. Inwestor ma obowiązek odbioru zgłoszonych robót także wówczas, jeżeli są one dotknięte wadami, które nie wpływają na możliwość prawidłowego użytkowania przedmiotu umowy. W takiej sytuacji należy wskazać wady w końcowym protokole odbioru. Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Lublinie: „Obowiązek dokonania odbioru prac zgłoszonych przez wykonawcę i dokonanie za nie zapłaty nie ma charakteru bezwzględnego. Inwestor może odmówić odbioru, gdy w wykonanych robotach występując tego rodzaju wady, że należy je oceniać jako niewykonanie umowy przez wykonawcę, co oznacza także, że wykonawcy nie przysługuje zapłata za wynagrodzenie” (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 03.11.2017 r., sygn. I ACa 292/16). Podkreślić również należy, że przeciwne postanowienie umowne, tj. uzależniające prawa wykonawcy od podpisania przez inwestora bezusterkowego protokołu odbioru jest nieważne, bowiem pozostaje w sprzeczności z istotą umowy o roboty budowlane (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 03.08.2017 r., sygn. I ACa 689/16).
Czy pomimo odebrania robót budowlanych mogę dochodzić roszczeń z tytułu wadliwego wykonania umowy?
Choć protokół odbioru robót budowlanych oznacza, że roboty zostały zakończone i akceptujesz stan prac w nim wskazany, to nie oznacza, że nie możesz zgłaszać ewentualnych poprawek, czy też dochodzić roszczeń z tytułu wadliwego wykonania umowy. Wadliwie wykonane prace można bowiem zgłosić także po dokonaniu odbioru. Zgodnie z art. 656 § 1 kodeksu cywilnego – do wykonania przez wykonawcę robót w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową, a także do rękojmi za wady wykonania obiektu stosuje się odpowiednio przepisy o umowie o dzieło. Oznacza to, że wraz z momentem odbioru robót budowlanych przez inwestora, otwiera się dla niego możliwość zgłoszenia m.in. roszczeń z tytułu rękojmi.
Co więcej, jak wskazał Sąd Najwyższy - „Inwestor niezależnie od realizacji uprawnień z tytułu rękojmi za wady obiektu budowlanego może na zasadach ogólnych (art. 471 i n. k.c.) dochodzić od wykonawcy odszkodowania z powodu nienależytego wykonania zobowiązania (zob. art. 568 w związku z art. 638 i art. 656 § 1 k.c.). Utrata przez wierzyciela uprawnień z tytułu rękojmi za wady budynku wzniesionego przez dłużnika (zob. art. 637 k.c. i przepisy, do których odsyła art. 638 w związku z art. 656 § 1 k.c.) nie stanowi więc przeszkody do domagania się przez wierzyciela od dłużnika odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy o roboty budowlane” (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 maja 2013 r., sygn. II CSK 602/12).
W ostatnim czasie kancelaria zakończyła sprawę tego rodzaju z sukcesem. Mamy na swoim koncie wiele spraw z zakresu wadliwie wykonanych prac budowlanych, zarówno po stronie pozwanej jak i powodowej. Jeżeli więc zastanawiasz się, w jaki sposób dochodzić roszczeń z tytułu wadliwie wykonanej umowy o roboty budowlane, zgłoś się do kancelarii, celem omówienia sprawy.
Umowy o dzieło – umowy o roboty budowlane – adwokat Łódź Zgierz
Nasza kancelaria adwokacka oferuje kompleksową pomoc prawną w sporach cywilnych dot. niewykonania bądź nienależytego wykonania umów o dzieło bądź umów o roboty budowlane. Zapraszamy do skontaktowania się z naszą kancelarią prawna w celu przeanalizowania Państwa sprawy i zaproponowania najkorzystniejszych rozwiązań prawnych. Nasze kancelarie adwokackie mieszczą się w Łodzi oraz w Zgierzu.
Słowa kluczowe: nienależyte wykonanie umowy, sprawy budowlane, sprawy o zapłatę, adwokat Łódź, roszczenia odszkodowawcze, adwokat w Łodzi, adwokat Zgierz, adwokat prawo cywilne, porady prawne