Podział fizyczny nieruchomości a konflikt współwłaścicieli
kom: 723 639 158
Pierwszeństwo podziału nieruchomości przy konflikcie współwłaścicieli?
Czy można uniknąć podziału fizycznego nieruchomości przy znoszeniu współwłasności, w sytuacji istniejącego konfliktu pomiędzy współwłaścicielami? Czy sąd zawsze jest zobligowany dokonać zniesienia współwłasności poprzez podział fizyczny, gdy tylko jest taka techniczna możliwość? Czy złe stosunki pomiędzy współwłaścicielami mogą mieć wpływ na wybór sposobu zniesienia współwłasności? Czy zasada pierwszeństwa podziału fizycznego nieruchomości nie doznaje wyjątków? W jaki sposób adwokat może pomóc w sprawach o podział nieruchomości?
Społeczno-gospodarcze przeznaczenie rzeczy
Niekiedy w sytuacjach silnego konfliktu istniejącego pomiędzy współwłaścicielami w sprawach o podział majątku wspólnego, czy też w sprawach o zniesienie współwłsności adwokat powinien powołać się w swojej argumentacji na sprzeczność ewentualnego podziału fizycznego ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy (vide: art. 211 k.c.).
Stosunki osobiste między współwłaścicielami
Przy dokonywaniu podziału majątku wspólnego poprzez wyodrębnienie dwóch samodzielnych lokali mieszkalnych większą wagę należy przywiązywać do stosunków osobistych istniejących pomiędzy współwłaścicielami, niż do samej technicznej możliwości wydzielenia lokali (vide: postanowienie Sądu Najwyższego z 17 kwietnia 2002 r., sygn. IV CKN 975/00).
Przy silnym skonfliktowaniu rodzin współwłaścicieli nie jest możliwe ustanawianie odrębnej własności lokali. Adwokat w sprawie o zniesienie współwłasności powinien akcentować, że taki podział byłby sprzeczny z społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy, dlatego też odstąpienie od podziału rzeczy w naturze nie naruszałoby art. 211 k.c. (vide: postanowienie SN z 09 maja 2001 r., sygn. II CKN 421/00).
Przy rozstrzyganiu o sposobie zniesienia współwłasności nieruchomości poprzez wyodrębnienie samodzielnych lokali większą wagę niż przy innych sposobach działu nieruchomości należy przywiązywać do stosunków osobistych między współwłaścicielami. Negatywne prognozy co do woli i umiejętności współdziałania współwłaścicieli pozwalają uznać, że jest to stan odpowiadający hipotezie art. 212 § 2 k.c.
Adwokat w sprawie o podział nieruchomości powienien kłaść na cisk na to, że sposób zsinienia współwłasności nieruchomości przez wydzielenie odrębnej własności lokali tylko wówczas będzie świadczyć o zastosowaniu właściwego sposobu podziału, gdy pozwoli on na stworzenie warunków do normalnego, niezakłóconego korzystania w przyszłości przez współwłaścicieli z wydzielonych w ramach budynku lokali i do zapewnienia na przyszłość zgodnego współdziałania wszystkich współwłaścicieli przy pozostawionych nadal we współwłasności wspólnych części w ramach całej nieruchomości (vide: postanowienie SN z 09 stycznia 2004 r., sygn. IV CK 339/02; postanowienie SN z 15 stycznia 1999 r., sygn. II CKN 147/98; wyrok SN z 02 października 1980 r.).
Sprawy o podział nieruchomości – adwokat Łódź Zgierz
Adwokat Piotr Sęk posiada wieloletnie doświadczenie w sprawach sądowych dotyczących podziału majątku wspólnego byłych małżonków, w sprawach o dział spadku, czy też w sprawach o zniesienie współwłasności. Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią adwokacką z Łodzi w celu uzyskania porady prawnej, a także w celu zaoferowania warunków ewentualnej reprezentacji sądowej w Państwa sprawie.
Słowa kluczowe: sprawy działowe adwokat, porady prawne Łódź, adwokat w Łodzi, adwokat Zgierz, zniesienie współwłasności, podział majątku , sprawy majątkowe, adwokat sprawy cywilne