Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Wskazanie osoby uposażonej do rachunku bankowego

Czym jest dyspozycja wkładem na wypadek śmierci i na czym polega? Czy kwota z rachunku bankowego przeznaczona dla uposażonego wchodzi w skład masy spadkowej? Czy od osoby uposażonej można dochodzić zachowku? 

Zgodnie z art. 56 ustawy Prawo bankowe, posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie po swojej śmierci wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom określonej kwoty pieniężnej (dyspozycja wkładem na wypadek śmierci). Ustawa wymienia przy okazji komu, tj.: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu.

Taką dyspozycję można w każdym czasie przez posiadacza rachunku zmienić lub odwołać na piśmie.

Kwota takiej dyspozycji nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.

Czy dyspozycja wkładem na wypadek śmierci wchodzi do spadku?

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci wg ustawy nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku. Należy w tym zakresie uznać, że w świetle art. 922 § 2 Kodeksu cywilnego - według którego nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami - kwota ta z chwilą śmierci posiadacza rachunku przechodzi na osoby, które wskazał w dyspozycji.  

Wydaje się, że uzasadnieniem dla istnienia tego typu regulacji jest wprowadzenie możliwości łatwego rozporządzenia częścią majątku. Chodzi o zapewnienie określonym osobom środków finansowych poza niejednokrotnie długotrwałym postępowaniem spadkowym. Chodzić tu może np. o zapewnienie środków egzystencji osobom, które pozostawały na utrzymaniu zmarłego i potrzebują pieniędzy do spełnienia swoich potrzeb, zanim jeszcze postępowanie spadkowe się zakończy. 

Kwoty na rachunku bankowym objęte dyspozycją nie są również brane pod uwagę przy ustalaniu wartości stanu czynnego spadku jako podstawy do określenia zakresu ograniczonej odpowiedzialności spadkobierców za długi spadkowe. Nie ulegają one też uwzględnieniu w spisie lub wykazie inwentarza. 

Co najważniejsze, beneficjenci na których przeszła kwota z dyspozycji nie odpowiadają nią za długi spadkowe zmarłego w żadnym zakresie.  

Dyspozycja na wypadek śmierci a zachowek

Rozważenia wymaga, czy omawiana dyspozycja na wypadek śmierci uwzględniana jest przy ustalaniu zachowku. Według art. 993 Kodeksu cywilnego, przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń, natomiast dolicza się do spadku darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę. W przepisie tym w ogóle nie znalazły się kwoty wypłacone z tytułu dyspozycji na wypadek śmierci. A więc?   

W orzecznictwie sądów powszechnych pojawił się pogląd, by kwoty z dyspozycji traktować tak jak darowizny, a zatem brać je pod uwagę przy ustalaniu wysokości należnego zachowku. Zwraca się jednak słusznie uwagę, że darowizna jest czynnością prawną pomiędzy stronami i dokonywana jest w celu wywarcia skutku prawnego już w chwili zawarcia umowy, nie zaś dopiero na wypadek śmierci. Istnieją również zapatrywania, że dyspozycje na wypadek śmierci należy uwzględniać przy zachowku jednak przez analogię nie do darowizny, a do zapisu windykacyjnego, który wydaje się być bardziej zbliżoną instytucją. 

Na przykład w wyroku SO w Łodzi z 13.12.2016 r., sygn. III Ca 1422/16 wskazano, że „Kwota wypłacona tytułem dokonanej przez spadkodawcę dyspozycji wkładem na wypadek śmierci (art. 56 Prawa Bankowego) winna być doliczona do spadku na podstawie art. 993 KC. Nie stanowi ona bowiem ani zapisu zwykłego, ani polecenia, a charakter tej czynności zdecydowanie bliższy jest nieodpłatnemu przysporzeniu, a tym samym darowiźnie. Na gruncie art. 993 KC jako darowizny należy traktować wszelkie czynności, mocą których dochodzi do nieodpłatnego przysporzenia”.

Dyspozycja wkładam na wypadek śmierci a dział spadku 

Osoba wskazana jako beneficjent wkładu bardzo często będzie jednocześnie zstępnym lub małżonkiem spadkodawcy i zarazem jednym ze współspadkobierców. Z uwagi na bezpłatny charakter przysporzenia wynikającego z dyspozycji należy ją kwalifikować na potrzeby działu spadku tak samo jak darowiznę uczynioną przez spadkodawcę przed swoją śmiercią. Podlegać więc będzie ona doliczeniu do spadku na potrzeby dokonania jego działu (vide: art. 1039 Kodeksu cywilnego). 

Sprawy spadkowe – kancelaria adwokacka w Łodzi Zgierzu Ozorkowie 

Posiadasz nieuregulowaną sprawę spadkową? Jesteś współwłaścicielem np. nieruchomości na skutek spadkobrania po rodzicach czy dziadkach? Zapraszamy do kontaktu celem wyprowadzenia w/w kwestii. Nasza kancelaria adwokacka posiada wieloletnie doświadczenie w szeroko rozumianych sprawach spadkowych.  

Słowa kluczowe: sprawy o zapłatę adwokat Łódź, porady prawne Łódź, adwokat Zgierz, Ozorków porady prawne, pomoc prawna Łódź, odszkodowania Łódź

Zobacz inne sprawy z kategorii > Sprawy cywilne
Rękojmia Nowe terminy przedawnienia roszczeń Dowód z nagrania Przedawnienie zadatku z umowy przedwstępnej Przerwanie biegu terminu zasiedzenia nieruchomości Umowa komisu - odpowiedzialność komisanta i komitenta Umowa agencyjna - świadczenie wyrównawcze Wynagrodzenie i odszkodowanie za ustanowienie służebności przesyłu Odpowiedzialność notariusza Odpowiedzialność za czynsz w lokalu Problem z deweloperem Opłata likwidacyjna za zerwanie polisolokaty Służebność drogi koniecznej Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie przez gminę z sieci wodociągowej i kanalizacyjnej Przedawnienie roszczeń z rękojmi Przedawnienie roszczeń sprzedawcy prowadzącego działalność gospodarczą Prywatny monitoring – czy to legalne? Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas oznaczony Rozwiązanie umowy dożywocia Zwrot nakładów poniesionych na rzecz wspólną bez zgody pozostałych współwłaścicieli Uznanie przedawnionego długu Zawezwanie do próby ugodowej - od kiedy liczyć bieg terminu przedawnienia? Wadliwie wskazana cena Zamiana służebności mieszkania na rentę Porady prawne Łódź Umowa o dzieło - przedawnienie Ważna uchwała Sądu Najwyższego! Podział fizyczny nieruchomości a konflikt współwłaścicieli Zasiedzenie drogi dojazdowej Utrata wartości pojazdu w leasingu – dla kogo odszkodowanie? Ujawnienie danych użytkowania internetu w sprawie o naruszenie dóbr osobistych Rozliczenie spłaconego kredytu po podziale majątku wspólnego byłych małżonków. Odpowiedzialność za czynsz w lokalu w którym nie mieszkałem Nowa ustawa antyprzemocowa - o co chodzi? Znaczenie protokołu odbioru robót budowlanych Zaliczka a zadatek? Niemożliwość wykonania umowy w uwagi na pandemię Facebook i Social Media jako dowód w sprawie rozwodowej Odszkodowanie i zadośćuczynienie od biura podróży Sieć wodociągowa a przyłącze Etapy postępowania rozgraniczeniowego Zdrada a odwołanie darowizny Do kogo należy lokatorskie prawo do lokalu po przekształceniu je w prawo odrębnej własności? Rozliczenie konkubinatu – jak się do tego zabrać? Sądowy dział spadku Odbiór prac budowlanych a możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu wadliwego wykonania umowy Kradzież pieniędzy z konta bankowego – co zrobić? Ugoda w sprawie małoletniego zawarta bez zgody sądu opiekuńczego Wypadek na basenie - czy należy mi się odszkodowanie? Eksmisja małżonka, który nie jest właścicielem mieszkania Przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło Czy można odwołać się od ugody zawartej przed sądem? Czy umowa sprzedaży zawarta przed małoletniego jest ważna? Wynajem mieszkania przez firmę w celu prowadzenia działalności gospodarczej Kradzież pieniędzy z konta bankowego - co robić? Sposób na dłużnika – jak zmusić dłużnika do zapłaty? Rozszerzenie wspólności majątkowej a zachowek Jak odwołać darowiznę? Ochrona wierzyciela przed niewypłacalnością dłużnika Kara umowna - jak to działa? Odpowiedzialność za wady fizyczne pojazdu w leasingu Odszkodowanie za niedostarczenie lokalu osobom eksmitowanym Zaciągnęli na mnie pożyczkę przez internet – co robić?