Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Odszkodowanie za niedostarczenie lokalu osobom eksmitowanym

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Odszkodowanie za niedostarczenie lokalu osobom eksmitowanym

Wielokrotnie słyszymy, że sprawy eksmisyjne to droga przez mękę. Czas, nerwy, pieniądze, procedury i niekiedy uciążliwi lokatorzy, którzy wszelkimi możliwymi sposobami nie chcą wyjść z lokalu. W momencie kiedy uda się uzyskać już wyrok eksmisyjny, powstaje problem lokalu socjalnego. Kolejki po takie lokale w Gminach sięgają niekiedy kilku lat, więc nawet po uzyskaniu wyroku eksmisyjnego może się okazać, że kolejne miesiące, a nawet lata nasz lokal będzie zajmowany. 

Czy w takiej sytuacji można starać się o rekompensatę od Gminy? A jeżeli tak, to o co konkretnie można się starać, na jakich warunkach, w jakich terminach i jakie przepisy to regulują? 

Odszkodowanie za brak lokalu socjalnego

W tej materii musimy sięgnąć do lektury ustawy o ochronie praw lokatorów, a dokładniej do jej art. 18 w zw. z art. 471 Kodeku cywilnego. Jak czytamy we wskazanym przepisie, jeżeli osobie uprawnionej do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu na mocy wyroku gmina nie dostarczyła lokalu, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze do gminy, na podstawie art. 417 Kodeksu cywilnego.  

Kluczowym podmiotem odpowiedzialnym za dostarczenie lokalu socjalnego jest gmina, jednak w pewnych sytuacjach roszczenia mogą być skierowane również wobec zarządców nieruchomości lub Skarbu Państwa. Proces dochodzenia odszkodowania obejmuje wezwanie do spełnienia obowiązku oraz wniesienie pozwu o odszkodowanie do sądu.

Wysokość odszkodowania za brak lokalu socjalnego

Orzecznictwo sądowe w przypadku zakresu odszkodowania za niedostarczenie lokalu socjalnego jest jednolite „roszczenie odszkodowawcze właściciela lokalu przeciwko gminie przewidziane w art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie lokatorów w związku z art. 417 k.c. obejmuje wynagrodzenie szkody w pełnej wysokości (vide: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25.06.2008 r., sygn. akt III CZP 46/08). 

Jednocześnie wyrokami Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23.05.2006 r. i 11.09.2006 r. uznano za sprzeczne z Konstytucją ustępy art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów, przewidujące ograniczenia zakresu odszkodowania należnego od Gminy w razie niedostarczenia lokalu socjalnego. Przepisy te zgodnie z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego utraciły moc. Według przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego właścicielowi lokalu należy się odszkodowanie od Gminy w pełnej wysokości za niedostarczenie lokalu socjalnego.

Dodatkowo jeśli chodzi o zakres możliwego do uzyskania odszkodowania to zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem Sądu Najwyższego (m.in. uchwała SN z dnia 16 maja 2012 r., sygn. akt. III CZP 12/12) odszkodowanie przysługujące właścicielowi lokalu na podstawie art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego może obejmować również opłaty związane z korzystaniem z lokalu.

Podstawy prawne odszkodowania za brak lokalu socjalnego  

Redakcja art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego nakazuje traktować naruszenie obowiązku dostarczenia lokalu socjalnego na podstawie orzeczenia sądowego, tak jak każde niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej.

Odesłanie do art. 417 k.c. wskazuje, iż odpowiedzialność Gminy jest niezależna od winy. Dla przyjęcia odpowiedzialności na tej podstawie prawnej wystarczające jest wykazanie, że określony obowiązek nie został wykonany. 

Sprawy odszkodowawcze – Kancelaria adwokacka Łódź Zgierz Ozorków

Zapraszamy do współpracy osoby zainteresowane uzyskaniem odszkodowania oraz zadośćuczynienia m.in. z tytułu wypadków komunikacyjnych, szkód majątkowych, czy z tytułu braku dostarczenia lokalu socjalnego. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w sprawach odszkodowawczych przed sądami na terenie całego kraju.   

Słowa kluczowe: sprawy odszkodowawcze, adwokat Zgierz, Adwokat Łódź, porady prawne Łódź, Ozorków adwokat, porady prawne Ozorków

Zobacz inne sprawy z kategorii > Sprawy cywilne
Rękojmia Nowe terminy przedawnienia roszczeń Dowód z nagrania Przedawnienie zadatku z umowy przedwstępnej Przerwanie biegu terminu zasiedzenia nieruchomości Umowa komisu - odpowiedzialność komisanta i komitenta Umowa agencyjna - świadczenie wyrównawcze Wynagrodzenie i odszkodowanie za ustanowienie służebności przesyłu Odpowiedzialność notariusza Odpowiedzialność za czynsz w lokalu Problem z deweloperem Opłata likwidacyjna za zerwanie polisolokaty Służebność drogi koniecznej Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie przez gminę z sieci wodociągowej i kanalizacyjnej Przedawnienie roszczeń z rękojmi Przedawnienie roszczeń sprzedawcy prowadzącego działalność gospodarczą Prywatny monitoring – czy to legalne? Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas oznaczony Rozwiązanie umowy dożywocia Zwrot nakładów poniesionych na rzecz wspólną bez zgody pozostałych współwłaścicieli Uznanie przedawnionego długu Zawezwanie do próby ugodowej - od kiedy liczyć bieg terminu przedawnienia? Wadliwie wskazana cena Zamiana służebności mieszkania na rentę Porady prawne Łódź Umowa o dzieło - przedawnienie Ważna uchwała Sądu Najwyższego! Podział fizyczny nieruchomości a konflikt współwłaścicieli Zasiedzenie drogi dojazdowej Utrata wartości pojazdu w leasingu – dla kogo odszkodowanie? Ujawnienie danych użytkowania internetu w sprawie o naruszenie dóbr osobistych Rozliczenie spłaconego kredytu po podziale majątku wspólnego byłych małżonków. Odpowiedzialność za czynsz w lokalu w którym nie mieszkałem Nowa ustawa antyprzemocowa - o co chodzi? Znaczenie protokołu odbioru robót budowlanych Zaliczka a zadatek? Niemożliwość wykonania umowy w uwagi na pandemię Facebook i Social Media jako dowód w sprawie rozwodowej Odszkodowanie i zadośćuczynienie od biura podróży Sieć wodociągowa a przyłącze Etapy postępowania rozgraniczeniowego Zdrada a odwołanie darowizny Do kogo należy lokatorskie prawo do lokalu po przekształceniu je w prawo odrębnej własności? Rozliczenie konkubinatu – jak się do tego zabrać? Sądowy dział spadku Odbiór prac budowlanych a możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu wadliwego wykonania umowy Kradzież pieniędzy z konta bankowego – co zrobić? Ugoda w sprawie małoletniego zawarta bez zgody sądu opiekuńczego Wypadek na basenie - czy należy mi się odszkodowanie? Eksmisja małżonka, który nie jest właścicielem mieszkania Przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło Czy można odwołać się od ugody zawartej przed sądem? Czy umowa sprzedaży zawarta przed małoletniego jest ważna? Wynajem mieszkania przez firmę w celu prowadzenia działalności gospodarczej Kradzież pieniędzy z konta bankowego - co robić? Sposób na dłużnika – jak zmusić dłużnika do zapłaty? Rozszerzenie wspólności majątkowej a zachowek Jak odwołać darowiznę? Ochrona wierzyciela przed niewypłacalnością dłużnika Kara umowna - jak to działa? Odpowiedzialność za wady fizyczne pojazdu w leasingu