Odszkodowanie za niedostarczenie lokalu osobom eksmitowanym
kom: 723 639 158
Odszkodowanie za niedostarczenie lokalu osobom eksmitowanym
Wielokrotnie słyszymy, że sprawy eksmisyjne to droga przez mękę. Czas, nerwy, pieniądze, procedury i niekiedy uciążliwi lokatorzy, którzy wszelkimi możliwymi sposobami nie chcą wyjść z lokalu. W momencie kiedy uda się uzyskać już wyrok eksmisyjny, powstaje problem lokalu socjalnego. Kolejki po takie lokale w Gminach sięgają niekiedy kilku lat, więc nawet po uzyskaniu wyroku eksmisyjnego może się okazać, że kolejne miesiące, a nawet lata nasz lokal będzie zajmowany.
Czy w takiej sytuacji można starać się o rekompensatę od Gminy? A jeżeli tak, to o co konkretnie można się starać, na jakich warunkach, w jakich terminach i jakie przepisy to regulują?
Odszkodowanie za brak lokalu socjalnego
W tej materii musimy sięgnąć do lektury ustawy o ochronie praw lokatorów, a dokładniej do jej art. 18 w zw. z art. 471 Kodeku cywilnego. Jak czytamy we wskazanym przepisie, jeżeli osobie uprawnionej do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu na mocy wyroku gmina nie dostarczyła lokalu, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze do gminy, na podstawie art. 417 Kodeksu cywilnego.
Kluczowym podmiotem odpowiedzialnym za dostarczenie lokalu socjalnego jest gmina, jednak w pewnych sytuacjach roszczenia mogą być skierowane również wobec zarządców nieruchomości lub Skarbu Państwa. Proces dochodzenia odszkodowania obejmuje wezwanie do spełnienia obowiązku oraz wniesienie pozwu o odszkodowanie do sądu.
Wysokość odszkodowania za brak lokalu socjalnego
Orzecznictwo sądowe w przypadku zakresu odszkodowania za niedostarczenie lokalu socjalnego jest jednolite „roszczenie odszkodowawcze właściciela lokalu przeciwko gminie przewidziane w art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie lokatorów w związku z art. 417 k.c. obejmuje wynagrodzenie szkody w pełnej wysokości (vide: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25.06.2008 r., sygn. akt III CZP 46/08).
Jednocześnie wyrokami Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23.05.2006 r. i 11.09.2006 r. uznano za sprzeczne z Konstytucją ustępy art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów, przewidujące ograniczenia zakresu odszkodowania należnego od Gminy w razie niedostarczenia lokalu socjalnego. Przepisy te zgodnie z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego utraciły moc. Według przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego właścicielowi lokalu należy się odszkodowanie od Gminy w pełnej wysokości za niedostarczenie lokalu socjalnego.
Dodatkowo jeśli chodzi o zakres możliwego do uzyskania odszkodowania to zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem Sądu Najwyższego (m.in. uchwała SN z dnia 16 maja 2012 r., sygn. akt. III CZP 12/12) odszkodowanie przysługujące właścicielowi lokalu na podstawie art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego może obejmować również opłaty związane z korzystaniem z lokalu.
Podstawy prawne odszkodowania za brak lokalu socjalnego
Redakcja art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego nakazuje traktować naruszenie obowiązku dostarczenia lokalu socjalnego na podstawie orzeczenia sądowego, tak jak każde niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej.
Odesłanie do art. 417 k.c. wskazuje, iż odpowiedzialność Gminy jest niezależna od winy. Dla przyjęcia odpowiedzialności na tej podstawie prawnej wystarczające jest wykazanie, że określony obowiązek nie został wykonany.
Sprawy odszkodowawcze – Kancelaria adwokacka Łódź Zgierz Ozorków
Zapraszamy do współpracy osoby zainteresowane uzyskaniem odszkodowania oraz zadośćuczynienia m.in. z tytułu wypadków komunikacyjnych, szkód majątkowych, czy z tytułu braku dostarczenia lokalu socjalnego. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w sprawach odszkodowawczych przed sądami na terenie całego kraju.
Słowa kluczowe: sprawy odszkodowawcze, adwokat Zgierz, Adwokat Łódź, porady prawne Łódź, Ozorków adwokat, porady prawne Ozorków