Nowa ustawa antyprzemocowa - o co chodzi?
kom: 723 639 158
Nowa ustawa antyprzemocowa
Głośno ostatnio o nowej ustawie „antyprzemocowej”. Co to takiego jest? Czy faktycznie niesie ona ze sobą aż tak rewolucyjne rozwiązania? Jakie rozwiązania niesie ona ze sobą?
Jak chwali się Ministerstwo Sprawiedliwości na swoich stronach, dzięki nowym rozwiązaniom pomoc dotrze do potrzebujących natychmiast, a nie po kilku tygodniach lub miesiącach. Tzw. w mediach ustawa antyprzemocowa, to nic innego jak ustawa z dnia 30 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.
Od 30 listopada 2020 r., rozszerzony został katalog postępowań tzw. nieprocesowych o postępowanie nieprocesowe w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Jest to zupełnie nowa regulacja w procedurze cywilnej.
Nowe regulacje wprowadzają możliwość natychmiastowego izolowania sprawców przemocy domowej od ofiar. Pytanie jak w praktyce będzie wyglądało tempo rozpoznawania tego typu spraw.
Nakaz opuszczenia lokalu
Istota nowej regulacji polega na tym, że osoba dotknięta przemocą może żądać, aby sąd zobowiązał członka rodziny wspólnie zajmującego mieszkanie - który swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie - do opuszczenia mieszkania. Postanowienie w tym przedmiocie zapada po przeprowadzeniu rozprawy, która powinna odbyć się – przynajmniej zgodnie z nowymi regulacjami - w terminie bardzo krótkim, tj. jednego miesiąca od dnia wpływu wniosku. Co istotne, postanowienie takie, staje się wykonalne już z chwilą ogłoszenia i może być zmienione lub uchylone w razie zmiany okoliczności.
Nowa ustawa antyprzemocowa zakłada dodanie do ustawy o policji m.in. art. 15 aa, którego ust. 1 stanowi, że policjant ma prawo wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.
Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu opuszczenia lokalu w tych sprawach są przyznane nie tylko policji, ale także Żandarmerii Wojskowej. Nakaz opuszczenia lokalu będzie obowiązywał przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres.
Sam nakaz opuszczenia lokalu ma być egzekwowany łącznie z możliwością użycia nawet środków przymusu bezpośredniego i to bez względu na ewentualne twierdzenie sprawcy, że nie ma dokąd się wyprowadzić.
Kancelaria adwokacka Łódź Zgierz
Oferujemy profesjonalną i kompleksową pomoc prawną w sprawach rodzinnych. Prowadzimy sprawy rozwodowe, sprawy o alimenty, sprawy o ustalenie kontaktów z dziećmi, sprawy o władzę rodzicielską, a także sprawy o podział majątku wspólnego byłych małżonków. Nasze kancelarie adwokackie mieszczą się w Łodzi oraz w Zgierzu. Zapraszamy do kontaktu.
Słowa kluczowe: adwokat Łódź, ustawa antyprzemocowa, porady prawne Łódż, adwokat w Zgierzu, kancelaria adwokacka Łódź, dobry prawnik Łódź