Kara umowna - jak to działa?
kom: 723 639 158
Kara umowna - czym jest i jak działa?
Pojęcie kary umownej przewiduje ustawodawca w art. 483 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z przywołanym przepisem kara umowna polega na tym, iż „można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy”.
Zgodnie z powyższym kara umowna dochodzi do skutku jedynie wtedy, gdy po pierwsze została przewidziana przez strony w zawieranej przez nich umowie, a po drugie – zostało naruszone, powstałe z woli stron, zobowiązanie (dłużnik nie wykonał go bądź wykonał je wadliwie, np. po terminie).
Jest to niezwykle popularna konstrukcja umowna, stanowiąca szczególną sankcję (karę pieniężną), którą można wprowadzić tylko w razie naruszenia przez dłużnika zobowiązania niepieniężnego (np. niedostarczenie materiałów zamawiającemu) – zastrzeżenie kary umownej dla zabezpieczenia prawidłowego wykonania zobowiązania pieniężnego jest nieważne (w tym przypadku właściwym środkiem będą jedynie odsetki za opóźnienie).
Kwota stanowiąca karę umowną może być określona jako konkretna suma (np. 10 000 zł) albo mogą zostać wskazane podstawy do jej ustalenia (np. 10% całej transakcji) – powinno to zostać precyzyjnie wskazane w umowie. Aby poprawnie (bez pokrzywdzenia którejkolwiek ze stron) zastrzec omawianą karę, strony mogą przy sporządzaniu umowy skorzystać z pomocy adwokata, co zapewni większą pewność jeżeli chodzi o prawidłowość zapisów dot. kar umownych.
Kara umowa a szkoda po stronie wierzyciela?
Zgodnie z obowiązującym orzecznictwem, jak i przede wszystkim uchwałą 7 sędziów SN z 06.11.2003 r., (III CZP 61/03) „wierzyciel nie musi wykazywać, że poniósł szkodę a dłużnik nie zwolni się z obowiązku zapłaty kary umownej nawet gdyby potrafił wykazać, że taka szkoda nie powstała”. Wobec tego liczy się jedynie zapis umowny ustanawiający takową karę a nie fakt powstania szkody po stronie wierzyciela.
Miarkowanie kary umownej
Co do zasady kara umowna należy się w wysokości zastrzeżonej w zawartej umowie przez strony. Nie stoi to jednak na przeszkodzie wystąpienia przez dłużnika do sądu o zmniejszenie wysokości omawianej kary. Taka możliwość przysługuje dłużnikowi jedynie w dwóch, przewidzianych w Kodeksie cywilnym, sytuacjach: gdy zobowiązanie niepieniężne zostało w znacznej części wykonane oraz gdy zastrzeżona kara jest rażąco wygórowana. Sąd rozpatrując taki wniosek, sporządzony z pomocą adwokata, bierze pod uwagę wszelkie okoliczności towarzyszące urzeczywistnieniu określonej kary umownej, np. brak winy czy wygórowana wysokość zastrzeżonej kary umownej w stosunku do kwoty należnego wynagrodzenia.
Sprawy gospodarcze o zapłatę – adwokat w Łodzi Zgierzu
Oferujemy kompleksową pomoc prawną m.in. w sprawach gospodarczych o zapłatę. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w sprawach o zapłatę zarówno przed wydziałami cywilnymi jak i wydziałami gospodarczymi. Zapraszamy do jednej z naszych kancelarii w celu konsultacji prawnej.
Słowa kluczowe: adwokat Zgierz, adwokat Łódź, adwokat Ozorków, sprawy o zapłatę, sprawy gospodarcze, porady prawne Zgierz