Sposób na dłużnika – jak zmusić dłużnika do zapłaty?
kom: 723 639 158
Sposób na dłużnika – jak zmusić dłużnika do zapłaty?
Co z tego, że wygrałeś sprawę przed sądem, jak egzekucja jest bezskuteczna? W jaki sposób skuteczne przymusić dłużnika do zapłaty długu? Ostatnimi czasy mamy plagę bezskutecznych egzekucji zwłaszcza jeżeli chodzi o szeroko rozumianą budowlankę bądź drobne usługi. Czy jest sposób aby odzyskać pieniadze od naszego dłużnika?
Poniżej przedstawimy Państwu jedno z możliwych rozwiązań dla tego typu sytuacji, które uregulowane zostało w prawie upadłościowym, a mianowicie postępowanie w sprawie orzekania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej przez dłużnika.
Wobec kogo można orzec zakaz wykonywania działalności gospodarczej?
Procedura ta została uregulowana w art. 373 i n. prawa upadłościowego. Jak czytamy w ustawie, sąd może orzec pozbawienie na okres od jednego do dziesięciu lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub w ramach spółki cywilnej oraz pełnienia funkcji zarządcy sukcesyjnego, członka rady nadzorczej, członka komisji rewizyjnej, reprezentanta lub pełnomocnika osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie tej działalności, spółki handlowej, przedsiębiorstwa państwowego, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszenia osoby, która ze swojej winy: będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła w ustawowym terminie wniosku o ogłoszenie upadłości albo faktycznie zarządzając przedsiębiorstwem dłużnika, istotnie przyczyniła się do niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w ustawowym terminie, albo po ogłoszeniu upadłości nie wydała lub nie wskazała majątku, ksiąg rachunkowych, korespondencji lub innych dokumentów upadłego, w tym danych w postaci elektronicznej, do których wydania lub wskazania była obowiązana z mocy ustawy, albo jako upadły po ogłoszeniu upadłości ukrywała, niszczyła lub obciążała majątek wchodzący w skład masy upadłości, albo jako upadły w toku postępowania upadłościowego nie wykonała innych obowiązków ciążących na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądu albo sędziego-komisarza, albo też w inny sposób utrudniała postępowanie.
Jak czytamy dalej w ustawie, przy orzekaniu powyższego zakazu sąd będzie brał pod uwagę stopień winy oraz skutki podejmowanych działań, w szczególności obniżenie wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa upadłego i rozmiar pokrzywdzenia wierzycieli.
Sąd może orzec także pozbawienie na okres od jednego do dziesięciu lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub w ramach spółki cywilnej oraz pełnienia funkcji zarządcy sukcesyjnego, członka rady nadzorczej, członka komisji rewizyjnej, reprezentanta lub pełnomocnika osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie tej działalności, spółki handlowej, przedsiębiorstwa państwowego, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszenia osoby, wobec której już co najmniej raz ogłoszono upadłość, z umorzeniem jej długów po zakończeniu postępowania upadłościowego; ogłoszono upadłość nie dawniej niż pięć lat przed ponownym ogłoszeniem upadłości.
Sąd może orzec również zakaz prowadzenia działalności gospodarczej wobec dłużnika będącego osobą fizyczną, również jeżeli niewypłacalność dłużnika jest następstwem jego celowego działania lub rażącego niedbalstwa.
Jak złożyć wniosek o zakaz wykonywania działalności gospodarczej?
Właściwy w sprawie rozpatrzenia wniosku będzie sąd upadłościowy.
Postępowanie w sprawie orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej wszczyna się wyłącznie na wniosek wierzyciela, tymczasowego nadzorcy sądowego, zarządcy przymusowego, syndyka, prokuratora, a także Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Nadzoru Finansowego.
W postępowaniu w sprawach, o których mowa, należy stosować przepisy ogólne o postępowaniu nieprocesowym, tj. art. 506–525 k.p.c., ze zmianami zawartymi w treści przepisów art. 376 ust. 2–4 prawa upadłościowego.
Sąd upadłościowy wydaje postanowienie dopiero po przeprowadzeniu rozprawy. Od postanowienia sądu I instancji przysługuje apelacja, zaś od postanowienia sądu drugiej instancji przysługuje skarga kasacyjna, zaś prawomocne postanowienie o orzeczeniu zakazu prowadzenia działalności gospodarczej obwieszcza się - w razie orzeczenia zakazu i uprawomocnienia się postanowienia jest ono zamieszczane w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.
Od wniosku o zakazanie prowadzenia działalności gospodarczej pobiera się opłatę stałą w wysokości 100 zł.
Uczestnikami takiego postępowania są wnioskodawca i osoba, wobec której ma być orzeczony zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.
Sprawy o zapłatę – Kancelaria Adwokacka Łódź
Twój kontrahent nie chce zapłacić Ci za wykonaną usługę? Posiadasz wierzytelność, której nie możesz odzyskać? Skontaktuj się z nami, przeanalizujemy twoją sprawę i zaproponujemy możliwe rozwiązania prawne. Zapraszamy do kontaktu osobistego z adwokatem w jednej z naszych trzech kancelarii adwokackich jak i do kontaktu drogą e-mailową.
Słowa kluczowe: sposób na dłużnika, sprawy o zapłatę, skuteczna egzekucja, porady prawne Łódź, Zgierz pomoc prawna, adwokat Łódź, adwokat Zgierz