Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Jak odwołać darowiznę?

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Jak odwołać darowiznę? 

Czy można odwołać darowiznę? Jak odwołać darowiznę? Kiedy można odwołać darowiznę? Jakie są przesłanki ustawowe dla możliwości odwołania darowizny?

Zgodnie z Kodeksem cywilnym darczyńca może odwołać darowiznę zarówno już wykonaną jak i jeszcze niewykonaną.  

Darczyńca może odwołać darowiznę niewykonaną, gdy po zawarciu umowy jego stan majątkowy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb albo bez uszczerbku dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych.

Darczyńca może również odwołać darowiznę już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.

Na czym polega rażąca niewdzięczność?

Aby móc odwołać darowiznę już wykonaną trzeba będzie wykazać przed sądem, że obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności. Ale co to dokładnie oznacza? 

Z brzmienia przepisu można wywnioskować dwie istotne wskazówki, a mianowicie że niewdzięczność ma osiągnąć wyższy stopień, tj. rażący i że ma być skierowana ta niewdzięczność wobec osoby darczyńcy. A zatem, prawnie doniosłe są tylko takie zachowania, które charakteryzują się rażącą niewdzięcznością, które nastąpiły już po zawarciu umowy darowizny, a w przypadku darowizny wykonanej – po jej wykonaniu.

Niewdzięczność obdarowanego polega przede wszystki na takim zachowaniu względem darczyńcy, które nie daje się pogodzić z moralnym nakazem poszanowania osoby świadczącej bezpłatnie jakieś dobro. Przy ocenie natężenia tej niewdzięczności należy brać pod uwagę zarówno kryterium subiektywne (punkt widzenia samego darczyńcy), jak i kryterium obiektywne (perspektywę rozsądnego uczestnika obrotu). 

Nie należy tracić z pola widzenia, ze sformułowanie to jest klauzulą generalną, która tak naprawdę będzie interpretowana w sposób indywidualny do każdej sprawy. W wielu przypadkach jest to kwestia ocenna, czy dane zachowanie jest już rażącą niewdzięcznością , czy nie.  

Nie można również tracić z pola widzenia, że rażąca niewdzięczność obdarowanego musi być okazana względem samego darczyńcy, a nie np. do darowanej rzeczy. Czyli, co do zasady obojętne będą np. zachowania obdarowanego wobec innych osób.

Odwołanie darowizny niewykonanej

Według regulacji zawartych w kodeksie cywilny, darczyńca może odwołać darowiznę jeszcze niewykonaną, jeżeli po zawarciu umowy darowizny jego stan majątkowy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb albo bez uszczerbku dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych.

Jak wynika z powyższego, przesłanką odwołania darowizny jeszcze niewykonanej jest popadnięcie darczyńcy w niedostatek po zawarciu umowy. Zawinienie darczyńcy w pogorszeniu się jego stanu majątkowego jest tu w zasadzie bez znaczenia, chyba że mamy do czynienia z winą umyślną lub rażącym niedbalstwem.  

Mechanizm zwrotu darowizny

Procedura zwrotu przedmiotu darowizny jest określona w art. 898 § 2 Kodeksu cywilnego. Rozpoczęcie całej procedury następuje poprzez złożenie obdarowanemu przez darczyńcę oświadczenia woli o odwołaniu darowizny. Jest to jednostronne oświadczenie woli, które staje się skuteczne z chwilą gdy dodarło do adresata. Co do formy takiego oświadczenia to określa je art. 900 Kodeksu cywilnego który stanowi, że odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie. Co istotne, darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.  

Adwokat – sprawy o odwołanie darowizny

W naszej Kancelarii Adwokackiej z Łodzi oferujemy nasze bogate doświadczenie w sprawach sądowych dot. m.in. odwoływania darowizn. Posiadamy praktykę zarówno po stronie powodowej, która domaga się zwrotu przedmiotu darowizny jak i po stronie pozwanej, która ma za zadanie wykazać bezzasadność dochodzonych roszczeń o zwrot przedmiotu darowizny. Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia Państwa sprawy w sposób kompleksowy. 

Słowa kluczowe: odwołanie darowizny, pomoc prawna Łódź, porady prawne Zgierz, adwokat Łódź, adwokat w Zgierzu, sprawy spadkowe, adwokat sprawy cywilne, pomoc prawna Łódź

Zobacz inne sprawy z kategorii > Sprawy cywilne
Rękojmia Nowe terminy przedawnienia roszczeń Dowód z nagrania Przedawnienie zadatku z umowy przedwstępnej Przerwanie biegu terminu zasiedzenia nieruchomości Umowa komisu - odpowiedzialność komisanta i komitenta Umowa agencyjna - świadczenie wyrównawcze Wynagrodzenie i odszkodowanie za ustanowienie służebności przesyłu Odpowiedzialność notariusza Odpowiedzialność za czynsz w lokalu Problem z deweloperem Opłata likwidacyjna za zerwanie polisolokaty Służebność drogi koniecznej Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie przez gminę z sieci wodociągowej i kanalizacyjnej Przedawnienie roszczeń z rękojmi Przedawnienie roszczeń sprzedawcy prowadzącego działalność gospodarczą Prywatny monitoring – czy to legalne? Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas oznaczony Rozwiązanie umowy dożywocia Zwrot nakładów poniesionych na rzecz wspólną bez zgody pozostałych współwłaścicieli Uznanie przedawnionego długu Zawezwanie do próby ugodowej - od kiedy liczyć bieg terminu przedawnienia? Wadliwie wskazana cena Zamiana służebności mieszkania na rentę Porady prawne Łódź Umowa o dzieło - przedawnienie Ważna uchwała Sądu Najwyższego! Podział fizyczny nieruchomości a konflikt współwłaścicieli Zasiedzenie drogi dojazdowej Utrata wartości pojazdu w leasingu – dla kogo odszkodowanie? Ujawnienie danych użytkowania internetu w sprawie o naruszenie dóbr osobistych Rozliczenie spłaconego kredytu po podziale majątku wspólnego byłych małżonków. Odpowiedzialność za czynsz w lokalu w którym nie mieszkałem Nowa ustawa antyprzemocowa - o co chodzi? Znaczenie protokołu odbioru robót budowlanych Zaliczka a zadatek? Niemożliwość wykonania umowy w uwagi na pandemię Facebook i Social Media jako dowód w sprawie rozwodowej Odszkodowanie i zadośćuczynienie od biura podróży Sieć wodociągowa a przyłącze Etapy postępowania rozgraniczeniowego Zdrada a odwołanie darowizny Do kogo należy lokatorskie prawo do lokalu po przekształceniu je w prawo odrębnej własności? Rozliczenie konkubinatu – jak się do tego zabrać? Sądowy dział spadku Odbiór prac budowlanych a możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu wadliwego wykonania umowy Kradzież pieniędzy z konta bankowego – co zrobić? Ugoda w sprawie małoletniego zawarta bez zgody sądu opiekuńczego Wypadek na basenie - czy należy mi się odszkodowanie? Eksmisja małżonka, który nie jest właścicielem mieszkania Przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło Czy można odwołać się od ugody zawartej przed sądem? Czy umowa sprzedaży zawarta przed małoletniego jest ważna? Wynajem mieszkania przez firmę w celu prowadzenia działalności gospodarczej Kradzież pieniędzy z konta bankowego - co robić? Sposób na dłużnika – jak zmusić dłużnika do zapłaty? Rozszerzenie wspólności majątkowej a zachowek Ochrona wierzyciela przed niewypłacalnością dłużnika Kara umowna - jak to działa? Odpowiedzialność za wady fizyczne pojazdu w leasingu Odszkodowanie za niedostarczenie lokalu osobom eksmitowanym