Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Eksmisja małżonka, który nie jest właścicielem mieszkania

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Eksmisja małżonka, który nie jest właścicielem mieszkania

Jako adwokat, często spotykam się z pytaniem, czy istnieje możliwość eksmisji małżonka z nieruchomości, do której nie ma on żadnych praw właścicielskich. Na pierwszy rzut może wydawać się, że małżonek – właściciel może dysponować swoim lokalem w zakresie jaki mu odpowiada. Jednakże, czy tak faktycznie jest? 

Uprawnienia małżonka do mieszkania  

Zgodnie z powyżej przywołanym art. 28 [1] k.r.o., małżonkowi, który nie jest właścicielem danej nieruchomości, przysługuje prawo do korzystania z tego lokalu oraz ze wszystkich przedmiotów domowych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Innymi słowy jest to prawo do korzystania z nieruchomości małżonka dla zaspokajania pożycia i potrzeb rodzinnych. 

Małżonek, który nie ma uprawnień właścicielskich zyskuje status lokatora i chroniony jest przepisami kodeksu rodzinnego, jak i ustawy o ochronie praw lokatorów. 

Czy po rozwodzie mogę ‘’wyrzucić’’ małżonka z mieszkania? 

Możliwość wyeksmitowania małżonka z mieszkania własnościowego występuje w przypadku postępowania o rozwód lub separacje. Należy tutaj mieć przede wszystkim na względzie, że sąd nie będzie orzekał w przedmiocie eksmisji małżonka, jeżeli nie zostanie przedłożony stosownych wniosek. 

Ponadto, istnieje możliwość eksmisji małżonka już w trakcie sprawy rozwodowej, jednakże w obu przypadkach muszą zaistnieć szczególne okoliczności, które umożliwią takie działanie jak np. alkoholizm, narkomania, przemoc. 

Jeśli więc małżonek-nie właściciel zyskuje status lokatora, to czy w sytuacji orzeczenia rozwodu, nie ma już prawa korzystać z nieruchomości, a tym samym traci status lokatora? W uchwale z dnia 23 lipca 2008 r., III CZP 73/08, Sąd Najwyższy podkreślił, że: „skoro więc z chwilą orzeczenia rozwodu małżonek traci uprawnienie do korzystania z mieszkania wynikające z unormowania zawartego w art. 281 k.r.o., to tym samym traci status lokatora w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 u.o.p.l.” 

W związku z powyższym, małżonek-nie właściciel, na skutek uprawomocnienia się wyroku, utraci prawo do korzystania z mieszkania, wobec czemu musi opuścić lokal małżonka-właściciela, pytanie czy dobrowolnie, czy przy pomocy eksmisji.  

Przemoc domowa a opuszczenie mieszkania  

Jeżeli w rodzinie dochodzi do zachowań przemocowych ze strony jednego małżonka, istnieje możliwość jego eksmisji bez względu na to, czy aktualnie toczy się postępowania rozwodowe. Instytucja przewidziana w art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie pozwala na wyeksmitowanie osoby, która stosuje przemoc domową wobec wspólnie zajmujących mieszkanie. W tym przypadku główną przyczyną wydania przez sąd nakazu eksmisji małżonka jest stosowanie przemocy – fizycznej lub psychicznej. Co do zasady takie orzeczenie jest/kontakt/ bardzo szybkie do otrzymania, bowiem na sądzie ciąży obowiązek sprawnego działania, celem ochrony słabszej strony. 

Mocą art. 275a kodeksu postępowania karnego, małżonek, który w procesie karnym występuje w roli oskarżonego, może zostać obowiązany do opuszczenia lokalu wspólnie zamieszkałego z ofiarą (tytułem środkach zapobiegawczego), jeżeli dopuścił się przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę osób wspólnie z nim zamieszkałych. Taki nakaz możliwy jest do uzyskania, w razie uzasadnionej obawy, że oskarżony ponownie dopuścić może się przemocy wobec pokrzywdzonego. Jednak takie rozwiązanie jest jedynie tymczasowe, gdyż środek ten umożliwia pozbycie się oprawcy ze wspólnie zamieszkałego lokalu na okres nie dłuższy niż 3 miesiące – w razie dalszego zagrożenia ze strony oskarżonego, sąd może przedłużyć zastosowanie środka. 

Pomoc prawna w sprawach cywilnych – adwokat Ozorków Zgierz Łódź

Zapraszamy do kontaktu w celu przeanalizowania Państwa problemu prawnego z zakresu szeroko rozumianych sprawach cywilnych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w reprezentacji Klientów przed sądami powszechnymi i administracyjnymi na terenie całej Polski. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo w zakładce kontakt.  

Słowa kluczowe: sprawy o eksmisję, sprawy cywilne, sprawy o zapłatę, adwokat Ozorków, adwokat Zgierz, porady prawne Ozorków, adwokat Łódź,

Zobacz inne sprawy z kategorii > Sprawy cywilne
Rękojmia Nowe terminy przedawnienia roszczeń Dowód z nagrania Przedawnienie zadatku z umowy przedwstępnej Przerwanie biegu terminu zasiedzenia nieruchomości Umowa komisu - odpowiedzialność komisanta i komitenta Umowa agencyjna - świadczenie wyrównawcze Wynagrodzenie i odszkodowanie za ustanowienie służebności przesyłu Odpowiedzialność notariusza Odpowiedzialność za czynsz w lokalu Problem z deweloperem Opłata likwidacyjna za zerwanie polisolokaty Służebność drogi koniecznej Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie przez gminę z sieci wodociągowej i kanalizacyjnej Przedawnienie roszczeń z rękojmi Przedawnienie roszczeń sprzedawcy prowadzącego działalność gospodarczą Prywatny monitoring – czy to legalne? Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas oznaczony Rozwiązanie umowy dożywocia Zwrot nakładów poniesionych na rzecz wspólną bez zgody pozostałych współwłaścicieli Uznanie przedawnionego długu Zawezwanie do próby ugodowej - od kiedy liczyć bieg terminu przedawnienia? Wadliwie wskazana cena Zamiana służebności mieszkania na rentę Porady prawne Łódź Umowa o dzieło - przedawnienie Ważna uchwała Sądu Najwyższego! Podział fizyczny nieruchomości a konflikt współwłaścicieli Zasiedzenie drogi dojazdowej Utrata wartości pojazdu w leasingu – dla kogo odszkodowanie? Ujawnienie danych użytkowania internetu w sprawie o naruszenie dóbr osobistych Rozliczenie spłaconego kredytu po podziale majątku wspólnego byłych małżonków. Odpowiedzialność za czynsz w lokalu w którym nie mieszkałem Nowa ustawa antyprzemocowa - o co chodzi? Znaczenie protokołu odbioru robót budowlanych Zaliczka a zadatek? Niemożliwość wykonania umowy w uwagi na pandemię Facebook i Social Media jako dowód w sprawie rozwodowej Odszkodowanie i zadośćuczynienie od biura podróży Sieć wodociągowa a przyłącze Etapy postępowania rozgraniczeniowego Zdrada a odwołanie darowizny Do kogo należy lokatorskie prawo do lokalu po przekształceniu je w prawo odrębnej własności? Rozliczenie konkubinatu – jak się do tego zabrać? Sądowy dział spadku Odbiór prac budowlanych a możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu wadliwego wykonania umowy Kradzież pieniędzy z konta bankowego – co zrobić? Ugoda w sprawie małoletniego zawarta bez zgody sądu opiekuńczego Wypadek na basenie - czy należy mi się odszkodowanie? Przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło Czy można odwołać się od ugody zawartej przed sądem? Czy umowa sprzedaży zawarta przed małoletniego jest ważna? Wynajem mieszkania przez firmę w celu prowadzenia działalności gospodarczej Kradzież pieniędzy z konta bankowego - co robić? Sposób na dłużnika – jak zmusić dłużnika do zapłaty? Rozszerzenie wspólności majątkowej a zachowek Jak odwołać darowiznę? Ochrona wierzyciela przed niewypłacalnością dłużnika Kara umowna - jak to działa? Odpowiedzialność za wady fizyczne pojazdu w leasingu Odszkodowanie za niedostarczenie lokalu osobom eksmitowanym