Sieć wodociągowa a przyłącze
kom: 723 639 158
Sieć wodociągowa a przyłącze - różnice i konsekwencje
Czym różni się sieć wodociągowa bądź kanalizacyjna od przyłącza? Jakie są konsekwencje prawne dla inwestora zakwalifikowania danego odcinka, jako przyłącza?
Zgodnie z definicjami zawartymi w ustawie z 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przyłączem kanalizacyjnym jest odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej (art. 2 pkt 5), przyłączem wodociągowym jest odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym (art. 2 pkt 6), sieć to przewody wodociągowe lub kanalizacyjne wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi dostarczana jest woda lub którymi odprowadzane są ścieki, będące w posiadaniu przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego (art. 2 pkt 7), urządzenia kanalizacyjne to sieci kanalizacyjne, wyloty urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz urządzenia podczyszczające i oczyszczające ścieki oraz przepompownie ścieków (art. 2 pkt 14), natomiast urządzenia wodociągowe to ujęcia wód powierzchniowych i podziemnych, studnie publiczne, urządzenia służące do magazynowania i uzdatniania wód, sieci wodociągowe, urządzenia regulujące ciśnienie wody (art. 2 pkt 16).
Należy zatem wskazać, że sieć a przyłącze to zupełnie coś innego i może to mieć doniosłe skutki prawne.
Interpretacja definicji przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego została dokonana przez Sąd Najwyższy w uchwale z 22 czerwca 2017 roku wydanej w sprawie III SZP 2/16. Zgodnie z ww. uchwałą przyłączem kanalizacyjnym w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t. j. Dz.U. z 2017 r. poz. 328) jest przewód łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną zakończoną studzienką w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, na odcinku od studzienki do sieci kanalizacyjnej; natomiast przyłączem wodociągowym w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t. j. Dz.U. z 2017 r. poz. 328) jest przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług na całej swojej długości.
Przyłącze a sieć - skutki prawne
W przypadku zakwalifikowania danej infrastruktury jako sieci wodociągowej bądź kanalizacyjnej - można starać się o zwrot kosztów ich budowy. Co zaś tyczy się samego przyłącza – to koszty związane z jego wykonaniem to w 100% spoczywają one na inwestorze, czyli na właścicielu działki.
Stosownie do przepisu art. 15 ust. 2 ustawy z 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.
Wskazać jednak należy, że nie jest wykluczone uznanie określonego odcinka wybudowanej instalacji za sieć, mimo nazwania go w dokumentacji projektowej przyłączem, a także położenia danego odcinka w miejscu, w którym zgodnie z ww. definicjami, powinno znajdować się przyłącze. Zakwalifikowanie przez organ budowlany danego odcinka przewodu jako przyłącza na użytek pozwolenia na budowę nie wiąże sądu powszechnego przy ocenie rzeczywistego charakteru wybudowanego odcinka przewodu. W tym zakresie przy ewentualnej sprawie sądowej może się okazać niezbędna pomoc adwokata, który pomorze przygotować odpowiednie wnioski dowodowe.
Odzyskiwanie kosztów budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej
Oferujemy kompleksową pomoc prawną w odzyskiwaniu kosztów budowy sieci wodociągowych oraz kanalizacyjnych zarówno na etapie postępowań przedsądowych jak i przed sądami powszechnymi na terenie całej Polski. Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów współpracy.
Słowa kluczowe: adwokat Łódź, adwokat pomoc prawna, prawo cywilne Łódź, sprawy o zapłatę, porady prawne Zgierz, prawnik Łódź, kancelaria adwokacka Zgierz