Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Rozszerzenie wspólności majątkowej a zachowek

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Rozszerzenie wspólności majątkowej a zachowek

Czy w przypadku rozszerzenia wspólności majątkowej małżeńskiej na składniki majątku osobistego od osoby, która skorzystała na takim rozszerzeniu można dochodzić zachowku?

Jak już pisałem we wcześniejszych swoich wpisać od osoby obdarowanej można dochodzić zachowku. Jednakże, podstawą do żądania zachowku, oprócz darowizny, mogą być także inne nieodpłatne przysporzenia na rzecz danej osoby. Jak stwierdził np. Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 25.03.2014 r. (sygn. I ACa 1204/13) “Na gruncie art. 993 k.c., jako darowizny należy traktować nie tylko umowy zawarte na podstawie art. 888 k.c., lecz również wszelkie inne czynności, mocą których dochodzi do nieodpłatnego przysporzenia.”

Nieodpłatne przysporzenie a zachowek

Powstaje zatem pytanie, czy rozszerzenie przez małżonków ustroju ustawowej wspólności majątkowej na majątek odrębny (obecnie osobisty) również można klasyfikować w kategorii darowizn, o których mowa w art 993 k.c.? 

Rozszerzenie przez małżonków ustroju ustawowej wspólności majątkowej na majątek odrębny (obecnie osobisty) jednego z małżonków może być uznane w konkretnych okolicznościach sprawy za nieodpłatne przysporzenie, zbliżone swoim charakterem do umowy darowizny. W konsekwencji udział objęty taką umową podlega uwzględnieniu przy obliczeniu należnego zachowku na podstawie art. 993 k.c. - tak stwierdził m.in. Sąd w w/w orzeczeniu. 

Należy zwrócić uwagę, że art. 993 Kodeksu cywilnego nie wprowadza żadnych szczególnych przesłanek ustawowych doliczenia darowizny przy ustalaniu substratu zachowku. W szczególności o doliczeniu takim nie decyduje ani przedmiot darowizny, ani przyczyna, ani też jego cel. 

Nie powinno budzić większych wątpliwości, iż umowa rozszerzająca ustawową wspólność majątkową małżeńską jest swoistą, odrębną od umowy darowizny, umową nazwaną, uregulowaną w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Jej celem jest ustalenie zasad, według których kształtować się mają wzajemne stosunki majątkowe małżonków, a więc uregulowanie w granicach dozwolonych przez prawo - istnienia i zakresu wspólności majątkowej małżeńskiej.

W uchwale z dnia 14 czerwca 1963 r., sygn. III CO 24/63 Sąd Najwyższy przyjął, że umowa majątkowa małżeńska rozszerzająca wspólność ustawową o konkretny przedmiot wchodzący w skład majątku odrębnego jednego małżonka jest umową zbycia tego przedmiotu, nieodpłatnym rozporządzeniem nim. Podobnie w wyroku 7 sędziów z dnia 24.02.2011 r., sygn. III CSK 137/10.

Czy rozszerzenie wspólności majątkowej może być traktowane na równi z darowizną? 

O tym, czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej na składniki majątku nabyte przed zawarciem małżeństwa może by traktowane w kategoriach darowizny decydują okoliczności konkretnej sprawy. W każdym przypadku trzeba oceniać to indywidualnie. 

Coraz częściej przyjmuje się w orzecznictwie sądów powszechnych , że na gruncie art. 993 Kodeksu cywilnego, jako darowizny należy traktować nie tylko same umowy zawarte w oparciu o art. 888 Kodeksu cywilnego, lecz także wszelkie inne czynności, na podstawie których dochodzi do nieodpłatnego przysporzenia. 

Jakie są powyższego konsekwencje? Ano takie, że przedmiot objęty taką umową powinien ulegać uwzględnieniu przy obliczeniu należnego zachowku. Pogląd wyrażony w orzecznictwie, że odmienna wykładnia sprzeciwiłaby się celowi powyższego przepisu, jakim jest ochrona należnego zachowku jest jak najbardziej słuszny. 

Sprawy spadkowe – porady prawne Ozorków, Zgierz, Łódź

Oferujemy pomoc prawną w szeroko rozumianych sprawach spadkowych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie zarówno w sprawach dot. działu spadku, w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku, o podważenie testamentu, w tym testamentów notarialnych, czy też w sprawach o zachowek. Zapraszamy do jednej z naszych kancelarii adwokackich w Łodzi, Zgierzu bądź w Ozorkowie. 

Słowa kluczowe: sprawy o zachowek, porady prawne Łódź, adwokat Łódź, adwokat w Zgierzu, adwokat sprawy cywilne Łódź, sprawy cywilne, pomoc prawna

Zobacz inne sprawy z kategorii > Sprawy cywilne
Rękojmia Nowe terminy przedawnienia roszczeń Dowód z nagrania Przedawnienie zadatku z umowy przedwstępnej Przerwanie biegu terminu zasiedzenia nieruchomości Umowa komisu - odpowiedzialność komisanta i komitenta Umowa agencyjna - świadczenie wyrównawcze Wynagrodzenie i odszkodowanie za ustanowienie służebności przesyłu Odpowiedzialność notariusza Odpowiedzialność za czynsz w lokalu Problem z deweloperem Opłata likwidacyjna za zerwanie polisolokaty Służebność drogi koniecznej Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie przez gminę z sieci wodociągowej i kanalizacyjnej Przedawnienie roszczeń z rękojmi Przedawnienie roszczeń sprzedawcy prowadzącego działalność gospodarczą Prywatny monitoring – czy to legalne? Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas oznaczony Rozwiązanie umowy dożywocia Zwrot nakładów poniesionych na rzecz wspólną bez zgody pozostałych współwłaścicieli Uznanie przedawnionego długu Zawezwanie do próby ugodowej - od kiedy liczyć bieg terminu przedawnienia? Wadliwie wskazana cena Zamiana służebności mieszkania na rentę Porady prawne Łódź Umowa o dzieło - przedawnienie Ważna uchwała Sądu Najwyższego! Podział fizyczny nieruchomości a konflikt współwłaścicieli Zasiedzenie drogi dojazdowej Utrata wartości pojazdu w leasingu – dla kogo odszkodowanie? Ujawnienie danych użytkowania internetu w sprawie o naruszenie dóbr osobistych Rozliczenie spłaconego kredytu po podziale majątku wspólnego byłych małżonków. Odpowiedzialność za czynsz w lokalu w którym nie mieszkałem Nowa ustawa antyprzemocowa - o co chodzi? Znaczenie protokołu odbioru robót budowlanych Zaliczka a zadatek? Niemożliwość wykonania umowy w uwagi na pandemię Facebook i Social Media jako dowód w sprawie rozwodowej Odszkodowanie i zadośćuczynienie od biura podróży Sieć wodociągowa a przyłącze Etapy postępowania rozgraniczeniowego Zdrada a odwołanie darowizny Do kogo należy lokatorskie prawo do lokalu po przekształceniu je w prawo odrębnej własności? Rozliczenie konkubinatu – jak się do tego zabrać? Sądowy dział spadku Odbiór prac budowlanych a możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu wadliwego wykonania umowy Kradzież pieniędzy z konta bankowego – co zrobić? Ugoda w sprawie małoletniego zawarta bez zgody sądu opiekuńczego Wypadek na basenie - czy należy mi się odszkodowanie? Eksmisja małżonka, który nie jest właścicielem mieszkania Przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło Czy można odwołać się od ugody zawartej przed sądem? Czy umowa sprzedaży zawarta przed małoletniego jest ważna? Wynajem mieszkania przez firmę w celu prowadzenia działalności gospodarczej Kradzież pieniędzy z konta bankowego - co robić? Sposób na dłużnika – jak zmusić dłużnika do zapłaty? Jak odwołać darowiznę? Ochrona wierzyciela przed niewypłacalnością dłużnika Kara umowna - jak to działa? Odpowiedzialność za wady fizyczne pojazdu w leasingu Odszkodowanie za niedostarczenie lokalu osobom eksmitowanym