Odpowiedzialność za czynsz w lokalu w którym nie mieszkałem
kom: 723 639 158
Czy muszę płacić za czynsz w lokalu w którym nie mieszkałem?
Gmina żąda zapłaty za czynsz w lokalu w którym nie mieszkałeś? Komornik zajął Ci konto w związku z zaległym czynszem? W jaki sposób może pomóc Ci adwokat? Jak kształtuje się odpowiedzialność osób stale zamieszkujących z najemcą za zapłatę czynszu i innych należnych opłat? Kiedy przedawniają się roszczenia wynajmującego o zapłatę czynszu?
Solidarna odpowiedzialność za zapłatę czynszu
Zgodnie z brzmieniem art. 688(1) Kodeksu cywilnego za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie, jednakże odpowiedzialność tych osób ogranicza się jedynie do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania w danym lokalu.
Cytowany artykuł wprowadza z mocy ustawy solidarną odpowiedzialność określonych osób fizycznych za dług najemcy lokalu. Odpowiedzialność ta została powiązana z dwiema przesłankami, tj. stałym zamieszkiwaniem osoby oraz jej pełnoletnością. Przez stale zamieszkiwanie rozumie się sytuację, gdy w najętym lokalu znajduje się centrum aktywności życiowej danej osoby. Nie jest zatem istotna długość zamieszkiwania tylko przebywanie z zamiarem uczynienia z lokalu głównego centrum życiowego.
Adwokat powinien zwrócić uwagę pozwanemu, że wynajmujący nie musi wykazywać, że osoba stale zamieszkująca z najemcą w chwili dochodzenia roszczenia zamieszkiwała z nim także w okresie, za który naliczono czynsz lub inne opłaty. To osoba pozwana, chcąc uwolnić się od tej odpowiedzialności powinna wykazać, że należności powstały za okres, w którym nie zamieszkiwała stale w najętym lokalu.
Prawomocny wyrok – co zrobić?
Bardzo często w naszej praktyce adwokackiej spotykamy się z sytuacją, kiedy to Klienci zgłaszają się do nas w prawomocnym wyrokiem, czy nakazem zapłaty obejmującym należności z tytułu zaległego czynszu i to w dodatku za okres, którym już od dawna nie mieszkali w danym lokalu. Najczęściej zdarza się taka sytuacja, gdy pozywa miasto bądź gmina.
Co w takiej sytuacji może zaproponować adwokat? Nasza kancelaria adwokacka ma już wiele tego typu spraw na swoim koncie. Zazwyczaj za wystarczające okazuje się złożenie wniosku o ponowne doręczenie nakazu zapłaty bądź złożenie wniosku o przywrócenie terminu do złożenia środka odwoławczego z jednoczesnym przygotowaniem sprzeciwu, zarzutów, bądź apelacji. Przydatny również będzie wniosek o wstrzymanie egzekucji do czasu prawomocnego rozpoznania złożonych pism.
Zazwyczaj nie ma problemów z wykazaniem, że dana osoba nie mieszkała w danym lokalu. Jest tak dlatego, że pozywająca gmina, miasta zazwyczaj składając pozew do sądu bazują tylko i wyłącznie na danych dotyczących meldunku, który jak wiadomo nie oznacza jednoczesnego zamieszkiwania w danym lokalu. Fakt, że pozwany nie mieszkał w danym lokalu można próbować wykazać wszystkimi możliwymi dowodami, w tym zeznaniami świadków.
Sprawy o zapłatę – sprawy cywilne
Masz problem z nierzetelnym kontrahentem, bądź zostałeś pozwany o roszczenia, które się komuś nie należą? Nasza kancelaria adwokacka z siedzibą w Łodzi oraz w Zgierzu oferuje swoją pomoc prawną w szeroko rozumianych sprawach cywilnych, w tym w sprawach o zapłatę, o roszczenia związane z niewykonaniem bądź nienależytym wykonaniem umowy. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo w zakładce Kontakt.
Słowa kluczowe: adwokat Łódź, sprawy cywilne, sprawy o zapłatę, sprawy lokalowe, porady prawne Łódź, adwokat Zgierz, sprawy egzekucyjne