Niemożliwość wykonania umowy w uwagi na pandemię
kom: 723 639 158
Brak możliwości wykonania umowy z uwagi na pandemię koronawirusa
Coraz więcej klientów zwraca się do nas z zapytaniem, co z umowami, których nie można zrealizować z uwagi na koronawirusa?
Dajmy na to umowa na wynajem sali weselnej, czy umowa z kamerzystą, który miał filmować wesele. Ciężko z umów się wywiązać z uwagi na panujące obostrzenia. Co w takiej sytuacji np. z zapłaconymi już zadatkami, czy zaliczkami?
Wpływ pandemii na umowy
W tym miejscu należy wspomnieć o pierwotnej niemożliwości świadczenia uregulowanej w art. 387 kodeksu cywilnego. O takim przypadku mówimy, kiedy już w momencie zawierania samej umowy wiadomo było, że świadczenie jest niemożliwe do zrealizowania. W takiej sytuacji umowa, która przewiduje świadczenie niemożliwe do zrealizowania jest nieważna.
Z kolei następcza niemożliwość świadczenia uregulowana została w art. 475 § 1 Kodeksu cywilnego i polega ona na tym, że jeżeli świadczenie stało się niemożliwe skutkiem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi, zobowiązanie wygasa. Właśnie ten rodzaj niemożności świadczenia należy podciągnąć pod obecną sytuację związaną z pandemią i towarzyszącymi jej ograniczeniami.
Czy można zrezygnować z umowy z uwagi na koronawirusa?
W czasie epidemii możemy mówić o niemożliwości świadczenia, za którą żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi uregulowaną w art. 495 kodeksu cywilnego. W przypadku takiej niemożliwości świadczenia strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego a w wypadku, gdy je otrzymała zobowiązana jest do jego zwrotu. Trudno jest przecież oczekiwać wypełniania postanowień zawartej umów, która z przyczyn niezależnych od stron nie może zostać wykonana.
Często w zawieranych umowach jest również zapis o tzw. sile wyższej, co oznacza, że w razie wystąpienia wymienionych w niej okoliczności, umowa nie podlega wykonaniu, np. powódź, stan wojny, trzęsienie ziemi, itp. Niestety tzw. siła wyższa nie ma swojej legalnej definicji, jednak w orzecznictwie sądów powszechnych przyjęte zostało, że siłą wyższą jest zdarzenie zewnętrzne, niemożliwe lub prawie niemożliwe do przewidzenia, którego skutkom nie można było zapobiec. Za taką siłę wyższą można również uznać właśnie stan pandemii.
Koronawirus a zawarte umowy podsumowanie
Reasumując, każda umowa powinna być oceniana indywidualnie, dlatego że nie w każdym przypadku wystąpienie epidemii koronawirusa będzie skutkowało z automatu niemożliwością świadczenia. Wykonanie świadczenia musi być faktycznie niemożliwe z powodu, za który obiektywnie nie ponosimy odpowiedzialności.
Adwokat Łódź – Adwokat Zgierz
Zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty usług prawnych. Prowadzimy m.in. sprawy z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, gospodarczego, czy też karnego. Nasze kancelarie adwokackie mieszczą się w Łodzi oraz w Zgierzu. Zapraszamy do rozpoczęcia współpracy od spotkania, podczas którego uzyskacie Państwo wyczerpującą poradę prawną.
Słowa kluczowe: adwokat Łódź, adwokat sprawy cywilne, sprawy o zapłatę, adwokat Zgierz, Kancelaria Łódź, prawnik Łódź, porady prawne, pomoc prawna