Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas oznaczony
kom: 723 639 158
Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas oznaczony
Czy można zerwać umowę najmu zawartą na czas oznaczony przed upływem okresu wskazanego w umowie? Kiedy można rozwiązać umową najmu zawartą na czas oznaczony? Konsekwencje zerwania umowy najmu przed upływem okresu, na jaki została zawarta.
Podstawą rozważań w niniejszym wpisie będzie regulacja zawarta w art. 673 § 3 k.c., zgodnie z którym jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. Co kryje się zatem pod pojęciem wypadki określone w umowie? Czy oznacza to, że można te wypadki określić w sposób dowolny?
Często zdarza się, że strony w umowie wskazują ogólnikowo, że jednej bądź wszystkim stronom przysługiwać będzie prawo wypowiedzenia umowy zawartej na czas oznaczony po upływie danego okresu wypowiedzenia. Niestety praktyka ta jest błędna. Jak przyjmuje się w orzecznictwie sądów powszechnych, samo tylko zastrzeżenie w umowie możliwości wypowiedzenia najmu nie jest w orzecznictwie uznawane za określenie wypadku w znaczeniu przewidzianej w art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego podstawy wypowiedzenia.
Wypowiedzenie umowy na czas oznaczony - orzecznictwo
Takie stanowisko zajął między innymi Sąd Najwyższy w uchwale składu 7 sędziów z dnia 21 grudnia 2007 r. (sygn. III CZP 74/07). Znacznie wcześniej Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 29 kwietnia 2003 r. (sygn. SK 24/02) stwierdził, że nie jest dopuszczalne zastrzeżenie w umowie uprawnienia do wypowiedzenia najmu zawartego na czas oznaczony według swobodnego uznania stron. Jak stwierdził Trybunał Konstytucyjny, przepis art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego, stanowiąc o możliwości wypowiedzenia, nie używa zwrotu "jeżeli umowa to przewiduje", który sugerowałby dopuszczalność "nieograniczonej klauzuli rozwiązującej".
Według wielu orzeczeń sądów powszechnych, w tym sądów w Łodzi i Zgierzu postanowienia umowy ograniczające się jedynie do stwierdzenia, że dopuszczalne jest wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony, byłoby niezgodne z art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego.
W praktyce są zawierane umowy najmu na czas oznaczony, w których zastrzega się możliwość swobodnego wypowiedzenia umowy najmu, tzn. umowa nie określa "wypadków" uzasadniających wypowiedzenie. Jak wcześniej zaznaczono, przybierająca taką postać umowna klauzula wypowiedzenia nie spełnia wymagań art. 673 § 3 Kodeksu Cywilnego, co może prowadzić do stwierdzenia, że jest ona nieważna.
Adwokat Łódź Zgierz – sprawy cywilne, umowy, porady prawne
Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka w Łodzi oraz w Zgierzu oferuje kompleksową pomoc prawną m.in. w sprawach z zakresu prawa cywilnego. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w reprezentacji Klientów w sporach sądowych nie tylko na obszarze wojewódzka łódzkiego, ale w całej Polsce. Zapraszamy do współpracy.
Słowa kluczowe: umowa najmu, zerwanie umowy, wypowiedzenie umowy, adwokat Łódź, adwokat Zgierz, porady prawne Łódź, prawnik Łódź, odszkodowania, pomoc prawna Łódź