Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Cyfryzacja danych kierowców i pojazdów nadchodzi

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Cyfryzacja danych kierowców i pojazdów nadchodzi

Sejm w ubiegłym tygodniu uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. W efekcie nadchodzi cyfryzacja danych kierowców i pojazdów.

Cyfryzacja danych kierowców ułatwieniem

W piątek 24 lipca w Sejmie uchwalono nowelizację ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2020 nr 0 poz. 110). Kierowcy mają się z czego cieszyć. Jeśli posiadają bowiem polskie prawo jazdy, na mocy nowych przepisów nie będą musieli mieć go przy sobie. Co za tym idzie, w razie kontroli zniesiony zostanie obowiązek okazywania tego dokumentu. Wszelkie wymagane informacje funkcjonariusz przeprowadzający kontrolę sprawdzi w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Wcześniej podobne zmiany objęły dowody rejestracyjne i polisy ubezpieczenia pojazdów OC. Nie trzeba ich posiadać przy sobie ani okazywać podczas kontroli od 1 października 2018 roku. Warto jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach dokumenty pojazdu lepiej przy sobie posiadać. Mowa tutaj o przypadkach, kiedy poruszamy się pojazdem należącym do innej osoby – na przykład członka rodziny czy znajomego. Podobnie wygląda to, gdy mamy do czynienia z samochodem wynajętym czy objętym leasingiem – wówczas nie jesteśmy bowiem jego właścicielami.

Prostsza rejestracja

Cyfryzacja dotyczy również samej procedury rejestracji pojazdu. Dane w systemie teleinformatycznym są na tyle szerokie i precyzyjne, że zniknie obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego po wypełnieniu w nim wszystkich wolnych rubryk. Nie będą też wydawane karty pojazdu czy nalepki kontrolne. Formalności rejestracyjne w przypadku nowych pojazdów zrealizuje się już u autoryzowanych dealerów. W końcu na wniosek właściciela pojazdu będzie można zachować dotychczasowego numeru rejestracyjnego.

Plusy i minusy

Szacuje się, że cyfryzacja doprowadzi do obniżenia kosztów rejestracji pojazdu nawet o przeszło 170 złotych. To plus dla kierowców. Stracą na tym jednak samorządy oraz producenci dokumentów, które teraz nie będą wymagane. Chodzi o niebagatelne kwoty, bo przekraczające 300 milionów złotych.

Ustawa nowelizująca wchodzi w życie w terminie 3 tygodni od dnia jej publikacji.

Sprawy administracyjne adwokat Łódź

Potrzebujesz pomoc w sprawie z zakresu prawa administracyjnego? Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią adwokacką w Łodzi bądź w Zgierzu, w celu omówienia Twojego problemu prawnego. Przedstawimy Ci optymalne rozwiązanie prawne. Wszelkie dane kontaktowe znajdziesz w zakładce kontakt. 

 

Słowa kluczowe: adwokat Łódź, adwokat Zgierz, porady prawne Łódź, sprawy administracyjne Łódź, porady prawne w Łodzi, prawnik Zgierz, prawo administracyjne

Zobacz inne sprawy z kategorii > Sprawy administracyjne i nieruchomości
Zwrot kosztów budowy wodociągu Stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę Kiedy sprawy są rozpoznawane przed sądami administracyjnymi Jak długo ważny jest odpis księgi wieczystej? Strona postępowania w sprawie o pozwolenie na użytkowanie Wszystko o opłacie adiacenckiej Reklama na swojej działce Stwierdzenie nieważności decyzji – kondygnacja a antresola Rozgraniczenie nieruchomości Wydanie dokumentu prawa jazdy Legalizacja samowoli budowlanej Odwołanie od orzeczenia lekarskiego stwierdzającego przeciwwskazania do kierowania pojazdami Użytkowanie gruntu niezgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Wymeldowanie po opuszczeniu mieszkania nie zawsze zasadne Kara za prowadzenie działalności gospodarczej podczas pandemii – czy to legalne? Co daje meldunek? Zwrot kosztów budowy sieci kanalizacyjnej Nakaz usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania Koszty postępowania rozgraniczeniowego - kto ponosi? Odmowa ustalenia warunków zabudowy z uwagi na brak dobrego sąsiedztwa Odmowa wydania warunków technicznych na budowę sieci